Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Въображаемият приятел

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Фев 26, 2009 3:02 pm Заглавие: Въображаемият приятел Отговорете с цитат

Цитат:
Василиса 77,
потребител:
Моето дете е на 3г. и 8м. от година има въобръжаеми приятели не 1 ами много. Започна с баба Яга, с нея я плашеха в детската ясла беше стигнала да писъци нощно време по време на сън, говорих със сестрите ,но нямаше ефект, ъогава минах към план Б онясних и ,че баба Яга ене е страшна, че е приятелка и си играе с децата само е бабичка ,но е добра. От този момент на татък баба Яга е на всякъде, а снея се появиха Марти, Стефка ,Калинчо, Марийка и пр. повечето от които не са от групичката в градината.Говори им постоянно и ако и се скарам за някоя беля в началото се опавдаваше ,че те са виновни, но и казах да им обяснио както аз на нея, че така не се прави. Сега е на фаза като иска да направи беля започва да си говори с тях и дава отговор по начина по който аз бих и казала, \" Не Стефка не трябва да правиш така, защото ще счупиш чашата\". Това е добре, защото така се възпира сама от изкушението за беля. Но мен взе да ме притеснява,до кога ще продължи, тези приятели се увеличават, дали няма да навреди по-нататък в общуването и с децата.

http://www.moetodete.com/content/view/203/66/

Последната промяна е направена от Мариана на Чет Фев 26, 2009 3:21 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мама
Потребител

Пуснато на: Чет Фев 26, 2009 3:17 pm Заглавие: Приятел или Страх? Отговорете с цитат

Здравей, искам да споделя за себе си, когато бях малка често ме плашеха с всеизвестните Баба Яга и Торбалан, когато не исках да ям или да спя, да си пия лекарствата, когато съм болна и т.н. Баба Яга и Торбалан в моята детска главица бяха живи хора, които обсебиха съня ми, постоянно ми се привиждаха в тъмното, чувах стъпките им, представях си че са под леглото ми. Вероятно подсъзнателно у мен се появи моят въображаем приятел, който беше по-силен от тези двамата и често си говорих с него и той ми даваше сили да се преборя със страха си от тях. Когато поотраснах и разбрах, че Баба Яга и Торбалан не съществуват си отиде и моят приятел, но страхът остана. Може би до 20 годишна аз се борех с него, страхувах се от тъмнината, постоянно усещах нечие присъствие в стаята си или под леглото, когато изгасях вечер лампата, често се събуждах от някакво притискане в гърдите, което парализираше тялото ми. Много време и усилия ми костваше този страх, за да го преодолея. Затова никога не съм плашила децата си с подобни страшилища. Родителите без да осъзнават в желанието си да накарат детето да спи, да се храни и да изпълнява задълженията си, могат да нанесат тежки травми. Чувала съм, че в яслите плашат децата с какво ли не, за да спят, но никой не осъзнава какво се случва в този момент в детските главички!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasilisa77
Потребител

Пуснато на: Пет Фев 27, 2009 9:28 am Заглавие: Въображаемият приятел Отговорете с цитат

Благодаря ти мама това малко ме притесни. Чувствам се виновна за това ,че я дадох на ясла, а сега още повече ами това ако и остане както казваш ти до голяма Sad .В интерес на истината от както е на градина вече спи спокойно и не се стряска или реве на сън, но тези приятели са с нея.Понякога си мисля ,че и липсва компания и за това пребягва до тях т.е. след градинката като си играе в къщи понеже е едничка тогава говори с тях,но иначе когато е с други деца е много активна и тогава въображаемите не се появяват.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Фев 27, 2009 1:24 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Нормално е децата в предучилищна възраст да си имат въображаем/и приятел/и, това е възрастта на появата на сюжетно- ролевите игри при които в игрите си децата разиграват сюжети от ежедневието и на режисьорските игри при които децата едновременно и сами изпълняват ролите на своите персонажи, говорят и действат от тяхно име. Това не е проблем, а нормален етап в детското развитие. Проблемът е, ако детето е обсебено от своя герой и ако по този начин задоволява някакви незадоволени потребности. Не веднъж съм споменавала, че аз лично съм против детските ясли, защото детето не бива да се отделя в толкова ранна възраст от майката и да преживява подобен стрес, известни са ми подобни прийоми на приспиване, които създават страх у децата и нежелание да посещават този тип детски заведения. Детските градини са нещо друго, там наистина децата получават знания и умения за общуване с връстници. Щом сега детето е спокойно, спинка и не се стряска, значи е преодоляло стреса. Наблюдавайте детето си, говорете с него, опитвайте се да разбирате дали нещо го тревожи или плаши. Ако нещо ви притесни, консултирайте се с детски психолог, но за сега според написаното мисля, че нещата вървят в правилната посока.

azia
Потребител

Пуснато на: Сря Мар 04, 2009 7:31 am Заглавие: Въображаемият приятел Отговорете с цитат

Здравей миличка,

Честно да ти кажа аз също установих, че има ли възможност - детето не трябва да ходи на детски ясли. Моето беше за съжаление и споменът ми от този период никак не е приятен. Но какво да се прави, налагаше се - трябваше да ходя на работа. Но не се тревожи, всичко ще бъде забравено. Освен това смятам, че с въображаемите приятели тя успява да превъзмогне страха си и това е похвално за нея. Въображаемите приятелчета са добричките й другарчета. Опитай се да й обясниш, че баба Яга и Торбалан не съществуват, че са само в приказките. Чувала съм случаи за въображаеми приятелчета, които в последствие изчезват от живота на децата - така, че смятам, че с възрастта и при нея ще е така. Всичко ще е наред!

vasilisa77
Потребител

Пуснато на: Чет Мар 05, 2009 10:16 am Заглавие: Въображаемият приятел Отговорете с цитат

Благодаря на всички за куража които ми давате, искрено се надявам това наистина да се преодолее и да няма отражения за напред. Определено оценям като моя голяма грешка за това, че я пуснах на ясла, въпреки ,че се налагаше да започна работа.

Върнете се в началото
buzulanka
Потребител

Пуснато на: Нед Мар 29, 2009 11:06 am Заглавие: Въображаемият приятел Отговорете с цитат

Моята дъщеря е влезла в роля на русалки понеже гледа по Jetixза русалките и тя смята че е русалка.Смятам това за нормално всички деца в тази възраст имат въображаеми приятели но това отминава така че няма място за безпокойство

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google