Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Забавено развитие на говора при дете на 3г

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vatrix
Потребител

Пуснато на: Сря Юли 23, 2008 5:04 pm Заглавие: Забавено развитие на говора при дете на 3г Отговорете с цитат

Синът ми е на 3г и 7м и още не може да говори, казва отделни думички, изпълнява команди, разпознава всички животни, като обяснява със звуци, разбира абсолютно всичко за какво му се говори. В детската градина искаха да го преместят в по малка група защото те не можели да му отделят внимание, но ние не се съгласихме защото беше свикнал в тази група. Водихме го на логопед и той също ни посъветва да не го местим за да не му се отрази зле. Логопедът иска синът ми да навърши 4г и тогава да започне да се занимава с него. Аз много се притеснявам и ще съм ви много благодарна ако ме посъветвате нещо.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Вероника Иванова
Психолог

Местожителство: Варна

Пуснато на: Сря Юли 23, 2008 6:43 pm Заглавие: Забавено развитие на говора при дете на 3г Отговорете с цитат

Здравейте -странно е ,че логопедът иска синът ви да стане на 4.Та именно във възрастта,в която е в момента е много сензитивна за развитието на речта и всяка намеса би била по-ефективна.Опитайте при друг логопед-всяко изчакване правя по-трудна терапията после.Нормите за три годишно дете-с уговорката,че са различни за всяко дете и се отчита индивидуалното развитие са-да умее да задава въпроси "защо" и "как",може да разказва свързано.Какво е заключението на логопеда-направи ли той нужните изследвания?Как аргументира необходимостта от изчакване?

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vatrix
Потребител

Пуснато на: Сря Юли 23, 2008 7:54 pm Заглавие: Забавено развитие на говора при дете на 3г Отговорете с цитат

Здравейте-много се радвам,че ми отговаряте. Когато го заведохме на логопед синът ми беше на 3г. Тогава ни казаха да изчакаме още малко и тогава да го заведем. След 2м. ние го заведохме при друг логопед .Той остана много изненадан, че синът ми разбира всичко и намира начин как да го обясни със знаци. Започна да се занимава с него като го питаше за различни видове животни и той му ги показваше. След това ни каза, че най вероятно при него речта ще дойде изведнъж и да не се притесняваме и да отидем след като навърши 4г.

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Местожителство: Варна

Пуснато на: Чет Юли 24, 2008 6:13 am Заглавие: Забавено развитие на говора при дете на 3г Отговорете с цитат

Здравейте-за първи път чувам логопед да изкаже такова заключение-звучи като казано от съседка от блока.Несериозно-може да дойде изведнъж,но може и да не дойде.Причините може да са разнообразни.
Ето и малко норми за развитие на три години и 6 месеца
По отношение на речта:
Разбира противоположни аналогии/Детето се пита-Мишката е малка,а слонът какъв е? Снегът е студен,а огънят...?Ти си момче,а Мими е.../Детето трябва да може да отговори на 2 от три въпроса.
-разказва от сюжетна картина и употребява поне едно прилагателно
-правилно назовава три до четири цвята
-разказва приказки
Консултирайте се детският лекар,който да ви насочи освен към логопед,психолог-евентуално за допълнителни изследвания.
Пожелавам всичко най-добро!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Юли 24, 2008 4:49 pm Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Доколкото разбирам детето има добре развита пасивна реч, т.е. разбира речта на възрастните, изпълнява словесни поръчки и съответно няма проблем със слуха. Изговаря отделни думи и се изразява със звуци. Аз препоръчвам да направите консултации съответно с детски психолог, невролог и специалист логопед, както и да започнат интензивни логопедични занимания. Препоръчвам и следния материал: http://www.moetodete.com/content/view/61/66/

Последната промяна е направена от Мариана на Съб Юли 26, 2008 12:39 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vatrix
Потребител

Пуснато на: Съб Юли 26, 2008 7:29 am Заглавие: Забавено развитие на говора при дете на 3г Отговорете с цитат

БЛАГОДАРЯ ВИ,че откликнахте на моите притеснения.Прочетох с интерес сайта който ми препоръчахте. Може би наистина детето ми ще има нужда от психолог защото не иска да повтаря думите които му се кажат или ги каже един път и спира и повече не иска да ги повтаря и изведнъж спря да казва и някои от думите които знаеше. Явно сме попаднали при некомпетентни специалисти които ни карат да изчакваме до 4г. Дано в Казанлък или Стара Загора намерим добри специалисти.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Юли 26, 2008 12:43 pm Заглавие: За повече информация Отговорете с цитат

http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?t=1712
http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?p=4357#4357
http://www.rcenter-sz.org
http://logoped.free.bg/catalogue.html

vatrix
Потребител

Пуснато на: Съб Авг 02, 2008 9:07 pm Заглавие: Забавено развитие на говора при дете на 3г Отговорете с цитат

Здравейте, заведохме синът ми на психолог, поговорихме доста за състоянието му. Останахме малко объркани и уплашени. Той не можа конкретно да ни каже на какво може да се дължи този проблем, но ни даде някои от своите предположения. Едно от които и най-страшното е, че може би е аутизъм. Четох много за аутизма. Детето ми изобщо не е затворено в себе си, много е контактен и емоционален. Обича да играе с другите деца. Но има един проблем- когато не е разбран, посяга да ги удря или драска. Психологът ни посъветва да отидем при детски психиатър но такъв имало само във Варна и София. Просто много съм притеснена, ако можете да ми дадете някакви кодрдинати за връзка с детски психиатри.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Авг 03, 2008 8:06 am Заглавие: Забавено развитие на говора при дете на 3г Отговорете с цитат

Място за притеснение няма! Трябва спокойно да се консултирате с необходимите специалисти, за да откриете причината за проблема и своевременно да направите необходимото за неговото отстраняване. При забавяне на говора, аз препоръчвам консултации с логопед, детски психолог и детски невролог, ако те преценят следва и консултация с детски психиатър или друг специалист. Не мога от разстояние да преценя, но щом детето е контактно, не обича да се уединява, общува и играе с децата вероятността да става дума за аутизъм е малка. Ето и повече по темата: http://www.autism.hit.bg , http://www.moetodete.com/content/view/253/66/ и книгата "Аутизмът" от Дж. Робледо и Д. Хам- Кучарски. Вземете още едно мнение от друг логопед и детски невролог и съответно от детски психиатър, в което няма нищо страшно. Чувала съм добри отзиви за детския психиатър във Варна д-р Татяна Иливанова, приема в Медицински център "Европа-Варна", телефоните в Мед. център са:608-237 и 608-238, gsm на д-р Иливанова- 0888/889-604. Ето още линкове:
http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?t=61
http://www.alexandrovska-hospital.org

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google