Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Детски градини и детски ясли

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Яну 06, 2007 9:24 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Цитат:
Вили
Потребител:
Какви са плюсовете и минусите,ако детето посещава или не посещава детски ясли или детска градина? Кое е за предпочитане- ДГ или "бабина" градина?

Цитат:
Мими Георгиева
Потребител:
Аз съм против детските ясли и градини. Мисля, че всяка майка трябва да се грижи за детето си максимално време и да получава за това заплатата си или нормална социална помощ, а ако някоя жена предпочита кариерата си тогава детето да посещава детска градини или да бъде поверено на друг човек-детегледачка, баба и т.н. Предучилищният период е еднинственото време през което детето може и трябва да бъде близо до майка си.

Цитат:
Д.Д.
Потребител:
Съгласна съм с горните две мнения, но все пак всеки трябва да прецени как да постъпи според конкретните обстоятелства. Ако детето получава добри родителски грижи и са на лице нужните домашни условия, детето трябва максимално време да бъде със своята майка. Не оправдавам майки, които бързат да запишат децата си на детски ясли, а същевременно изкарват с часове по кафенета.

Цитат:
Бамбина
Потребител:
ЗА детските градини и твърдо ПРОТИВ яслите.
Първо, мисля че едно дете под 3 год. е прекалено малко, за да се отделя от майка си. Второ, имам известни наблюдения над яслите в нашия град и това, което съм видяла, не ме очарова.

Цитат:
shelly
Общност- предучилищна педагогика:
По мои наблюдения / без да абсолютизирам/, децата отглеждани в ясли от най-ранна възраст по-често проявяват агресия /лично аз го свързвам със стреса и възможната депривация при отделянето от майката/, поради повишеното ниво на тревожност по-често имат хиперактивно поведение; но пък от друга страна имат по-добре структуриран и установен режим, напредват по-бързо в познавателно отношение и по-лесно се адаптират към градинската група. И понеже различните страни имат многообразен опит при ранното отглеждане на децата - ясли, гувернантки, баби и т.н., аз сега ще дам едно леко безумно предложение, което обаче намирам за полезно за децата - държавата да осигури достатъчно пари в семейството до навършване на 3 г. на детето, за да може мама да си го гледа. От това по-добро няма.

Цитат:
Д-р МАРИО Янакиев,
детски лекар:
Есента е хубав сезон, който го свързвам с начало и край. Край - защото си отива лятото със своето безгрижие , отпуски и емоции. Начало -защото децата започват училище и някак си покрай тях и ние планираме нови начинания. По стечение на обстоятелствата голяма част от родителите на по – малките деца се замислят дали през есента да ги пуснат на ясли/градини/. Кога и на каква възраст? - това е първия въпрос , който си задават родителите. С годините те искат все по – рано. Това тяхно желание е обяснимо - животът стана по – интензивен и по – скъп и съответно майката е принудена по – рано да се завърне на работа. До преди години аз бях яростен противник на ходенето на децата на ясла. Съветвах започването направо от детската градина – от 3 години. До тогава майката най –добре да ползва помощта на баби или детегледачки. Но все повече отстъпвам пред родителите и ги разбирам за необходимостта детето им по-рано да посещава детско заведение. Разбира се това е семеен въпрос. Ние лекарите трябва да подготвим родителите и децата за предстоящите изпитания. Кой е най-големия проблем? Със започване на детската градина РЯЗКО се повишава заболеваемостта на вашето дете. Това може да бъде стрес както за вас така и за него. Какъв да бъде нашия подход. При среща с персонала на градината - медицинска сестра и учителки, покажете, че сте взискателна майка и държите да се обръща голямо внимание на вашето дете . Споделете, че ще желаете винаги да бъдете информирана за епидемичната обстановка в детското заведение – има ли болни, от какъв тип инфекция и каква е бройката на тези деца. Ако е голяма – спрете за определен период вашето съкровище. Споделете с персонала, че не е коректно и правилно да постъпват деца със сиропи и лекарства. Нищо, че дежурния отговор е, че „те са алергични”. При наличие на болни деца с шарки – най - често варицела, и диарии - спирайте вашето дете, защото контагиозността /заразяването/ е 90% сигурно. НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙТЕ, ЧЕ ПЕРСОНАЛА НА ГРАДИНАТА ЩЕ ВИ ПОМИСЛИ ЗА КАПРИЗНА МАЙКА. ПО – ДОБРЕ ДА ИМ ВЗЕМЕТЕ СТРАХА, независимо от тяхното мнение, но да предпазите вашето дете. Не бързайте да започвате работа. Изчакайте да видите как ще тръгне. Когато се разболее – спирайте детето за една седмица – да се лекува и още една седмица за да се стабилизира. И така - ако през месеците до Нова година една седмица посещавате детското заведение а три се лекувате – то най – добре е да го спрете. Няма смисъл от притесненията и поемането на много лекарства. ИМАЙТЕ В ПРЕДВИД, ЧЕ ДЕЦАТА ПОСЕЩАВАЩИ ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ БОЛЕДУВАТ ПО- ТРУДНО И ПОЧТИ ВИНАГИ СЕ НАЛАГА АНТИБИОТИЧНО ЛЕЧЕНИЕ. Задължително вашият лекар трябва да ви препоръча имуностимулираща терапия. Тя винаги е индивидуална за вашето дете. Не се подлъгвайте какво е давала вашата приятелка на нейното. Аз от моят опит възприемам като най – добрата стимулираща терапия съчетанието на хранителни добавки с хомеопатия. Чрез тази комбинация постигам безвредност за организма и индивидуална насоченост. Ако постигна 30 -40 % ефект ще бъда много доволен. Не вярвайте на тези, които говорят за 100% - просто е съвпадение. АКО ДЕТЕТО ВИ НЕ УВЕЛИЧИ БОЛЕСТИТЕ - ТО ВИЕ СТЕ ЩАСТЛИВКА - от онези 10% майки. ПОЖЕЛАВАМ ВИ УСПЕХ.

Поддържам мненията на Бамбина и shelly.

Педагогически цели и задачи при работа с деца до 3 г: http://www.moetodete.com/content/view/187/66/lang,bg/
Статии по темата: http://www.moetodete.com/content/view/151/66/ , http://www.moetodete.com/content/view/470/2/

Последната промяна е направена от Мариана на Съб Сеп 13, 2008 8:20 am; мнението е било променяно общо 12 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Петя
Потребител

Местожителство: Пловдив

Пуснато на: Нед Фев 04, 2007 8:29 pm Заглавие: Проблем. Отговорете с цитат

Записах детето прекалено мъничко на детски ясли и проблем: плач, безсъние и дори изглежда тъжно, отписах го. Защо се получи така, а някои деца свикват! Crying or Very sad

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Фев 04, 2007 8:35 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Защото всяка раздяла майка-дете до 3 год.е малко или много травмираща за всяко дете, но има и субективни фактори: индивидуалност, темперамент, преход от домашна обстановка към яслена атмосфера, несигурност и тъга по мама, нормална реакция.

Сали
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Вто Фев 20, 2007 2:21 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Аз съм твърдо и за яслите и за детските градини.Майка съм на 2 деца -момчета на 6 и половина и на 2 и половина години.Моето мнение е че децата се социализират по- лесно когато посещават детски градини и ясли.Колкото по-малки се отделят от майката толкова по - лесно преживяват раздялата.Големият ми син ходеше на ясла само 1 месец и го спрях защото се разболя . По-късно осъзнах че това е нормално понеже до момента е бил в стерилна "среда".Когато тръгна на детска градина пак се разболяваше а да не говорим че и много трудно свикна че няма да е с мен постоянно. И до момента е по- трудно контактен от брат си.Малкия тръгна много рано на ясла и нито един ден не е плакал да не говорим за многото неща които научава там и по цял ден е с деца които са на неговата възраст и имат еднакви интереси. Проговори много по-рано. Разбира се това си е моето мнение. Някои деца боледуват по-често от други а и не всички детски заведения са еднакви (градини и ясли). Very Happy Успех на тези които са решили да си дават децата на ясли и градини Very Happy Very Happy Very Happy

Върнете се в началото
Darina Genkova
Потребител

Местожителство: Plovdiv

Пуснато на: Вто Мар 25, 2008 1:40 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Здравейте, моята дъщерячка тръгна на ясла на 1г и 10м.отначало плачеше ок 1 м но това е така да се каже нормална реакция защото детено е в нова обстановка с непознати в началото хора.Но после свикна.Сега е на детска градина която е мн добра.А и учителките и са страхотни.Там научава страшно много.Аз съм ЗА детските градини.Още повече че от 3 г. възраста на натък децата имат нужда да контактуват с деца на тяхната възраст а не с бабите си или с бавачки.И още нещо там си изграждат навици и режим.

Върнете се в началото
KIWITO
Потребител

Местожителство: varna

Пуснато на: Нед Юли 06, 2008 11:45 am Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Абсолютно съм ЗА социализацията,но много внимателно да се прецени КОГА?,някои деца са готови по-рано от други,освен това в яслите също съм на мнение,че стават агресивни,незнаейки МОЕ и ТВОЕ.Наблюдавала съм деца,ходещи на ясла как е без значение за какво става въпрос искат всичко за себе си-храна,играчки,внимание.Може би трябва да са станали по-сигурни в майчината любов,по-сигурни в себе си,тогава да се срещат със света и хората в него!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
KEMATA
Потребител

Местожителство: софия

Пуснато на: Пон Сеп 01, 2008 1:41 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

МОЯТА ДЪЩЕРЯ Е НА 4 ГОДИНИ И НЕ ХОДИ НА ДЕТСТА ГРАДИНА, ТЪЙ КАТО МНОГО ЗЛЕ ПРИЕ НОВАТА ОБСТАНОВКА / ХОДИХМЕ МАЛКО / , ЗАПОЧНА ДА БЪЛНУВА НОЩЕМ И СТАНА РАЗДРАЗНИТЕЛНА, А СЪЩО И СЕ РАЗБОЛЯ. АЗ Я СПРЯХ И В МОМЕНТА Я ГЛЕДА МАЙКА МИ. СЧИТАМ , ЧЕ И ДВЕТЕ НЕЩА СИ ИМАТ СВОИТЕ ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ. НИЕ ПОНЕ ДО МОМЕНТА СИ СПЕСТИХМЕ ДОСТА БОЛЕСТИ, КОЕТО НЕ Е МАЛКО КАТО СЕ ИМА В ПРЕДВИД , ЧЕ ЛЕКАРИТЕ В ДНЕШНО ВРЕМЕ ИЗПИСВАТ ВЕДНАГА АНТИБИОТИК, А ТОВА САМО НАТОВАРВА ДЕТСКИЯ ОРГАНИЗЪМ.

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Сеп 01, 2008 2:03 pm Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Аз вече писах, че децата ми не са посещавали детски ясли и детски градини, след 3 г. ги поверих на майка ми през часовете, докато съм на работа. Децата не бяха лишавани от общуване с други деца и от игри. Баба им ги гледаше много добре, не са боледували, бяха научени на навици и умения, на песнички и стихотворения, на броене и азбука и тръгнаха подготвени на у-ще. Пробно записах дъщеря ми на ДГ, но не свикна, много страдаше и плачеше, наруши съня си, това подтискаше и двете ни. Изчезна усмивката й и от едно жизнено дете се превърна в едно страдащо и тъжно създание. Гледах си децата до 3 г. Посещавали са само предучилищна група към у-ще. Децата са общителни, отлични ученици и се радваха на максимално прекарано време с мама, баба и семейството, нещо което вече едва ли ще им се случи. Но всеки сам решава! Не съм против детските градини, но никога не бих записала детето си на детски ясли и това ви го казва педагог!

Последната промяна е направена от Мариана на Чет Дек 11, 2008 5:27 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mon4i
Потребител

Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 8:43 am Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Моята дъщеричка тръгна на ясла на година и 3 месеца.Трябваха и само 3 дена са да свикне.После ходеше с удоволствие.
Аз съм ЗА яслите и ДГ, там децата стават по самостоятелни, по общителни, учат се да делят своето и с други деца, играят и се забавляват със свиой връсничета, по начин по който ние родителите не можем.

Върнете се в началото
petrova.29
Потребител

Пуснато на: Чет Яну 29, 2009 5:08 am Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Mon4i написа:
Моята дъщеричка тръгна на ясла на година и 3 месеца.Трябваха и само 3 дена са да свикне.После ходеше с удоволствие. Аз съм ЗА яслите и ДГ, там децата стават по самостоятелни, по общителни, учат се да делят своето и с други деца, играят и се забавляват със свиой връсничета, по начин по който ние родителите не можем.

Когато родителите имат позитивна нагласа за робота на детските ясли за развитието на детето им, децата по-бързо се адаптират.

Върнете се в началото
ulia777
Потребител

Пуснато на: Пон Фев 09, 2009 9:56 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Пуснахме детето на ясла: една седмица там , един месец в къщи започна да боледува много и го спряхме! Тази есен (т.е. миналата) се пробвахме в ГРАДИНАТА, беше му забавно, интересно, адаптира се добре! Започнах работа, но той започна да боледува ужасно много. Спяхме го, напуснах работа и сега сме си вкъщи поне до пролетта! Така е, дечицата или много боледуват, или трудно се адаптират. Объркана съм и не зная, кое е по - добре за детето ми????

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Фев 10, 2009 4:36 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Всичко е индивидуално! Аз съм против детските ясли! В детската градина децата получават добри знания. Аз и двете ми деца сме живият пример, че човек може да се развива добре и без да е посещавал детски ясли и детска градина, освен подготвителен клас. Нещата трябва да се преценят според конкретната ситуация и как детето се чувства в детското заведение!

dazi
Педагог

Местожителство: гр.Силистра

Пуснато на: Вто Фев 10, 2009 6:38 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

И нашите 2 деца не посещаваха редовно ДГ, поради същите причини. Виж подготвителната група вече е задължителна. Искам да кажа, да не се съдите, че сте си останали вкъщи заради децата. Все пак нали здравето е най-важно.....
Ако вие или друг близък на детето се занимавате, няма да изостава в развитието си. А контактите с децата ще наваксвате пролет-лято с игри по детски площадки.

Върнете се в началото
ulia777
Потребител

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 12:13 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Привет!
Много благодаря, че се опитвате да ме успокоите, но аз все така се чувствам някак си неосъществена, нереализирана и объркана. Изостава кариерата, нали разбирате. Изнервяме стоенето в къщи, изолацията, особено сега зимата! Детето ми усеща това и аз се чувствам виновна.

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

ulia777, за кариера има време, детето ще поотрасне, ще тръгне на ДГ и на у-ще, ще има свои занимания и приятели и няма завинаги да бъдете вкъщи. Цял живот ще правиш кариера, а и годините за пенсиониране се увеличават постоянно и живот и здраве години за работа и реализация има. Затова, успокой се, отглеждай си детето спокойно, създавайте си развлечения доколкото е възможно и постепенно със времето всичко ще си дойде на място.

Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 4:22 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

ulia777 написа:
Привет!
Много благодаря, че се опитвате да ме успокоите, но аз все така се чувствам някак си неосъществена, нереализирана и объркана. Изостава кариерата, нали разбирате. Изнервяме стоенето в къщи, изолацията, особено сега зимата! Детето ми усеща това и аз се чувствам виновна.

Каква е ползата за детето и за майката от една изнервена семейна атмосфера.Ако майката се чувства щастлива и удовлетворена-ще предаде това и на детето си.Една нещаства,изнервена и изолирана майка не е от полза нито на себе си,нито на детето.Ако наистина чувствате,че имате потребност да работите-то работете.Намерете вариант за гледане на детето-ако е под 3 годинки е най-добре да се гледа у дома,иначе детска градина.
Вие сте най-големият си съдник.Има различни модели при различните семейства-намерете този,който ще удовлетворява най-добре вашето.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 4:56 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Да, Вероника също е права, въпреки че не мога да намеря обяснение в това, как една майка би се чувствала изнервена и подтисната от това, че е при детето си в период през който то има нужда от нея. Нима компанията на колеги и приятелки е по- интересна и удовлетворяваща от тази на детето?! Детето е малко дете и има особена потребност от мама толкова кратко време! Ние само можем да дадем мнение, но решението всеки сам взима за себе си.

ulia777
Потребител

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 8:19 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Благодаря на всички, които изказаха мнение и ме накараха да се почувствам по- добре!

buzulanka
Потребител

Пуснато на: Нед Мар 29, 2009 10:56 am Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Смятам че е хубаво децата да ходят на градина много е важно и за тях както и за възрастните социалния контакт.Дъщерями е на 4г.и имаше период в който не ходеше на градина полудяваше в къщи при навършването и на 3г тя отиде на градина супер щастлива и до ден днешен ходи с удоволствие.Имам бебе на 7м. и смятам да ходи на ясла тук вече не се пита дали аз искам да бъда с детето си просто икономиката в страната принуждава много майки да започнат рано работа за да имат пари за децата си.

Върнете се в началото
ulia777
Потребител

Пуснато на: Нед Мар 29, 2009 1:07 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Отново започнах работа, която може да се извършва и от вкъщи, от PS.
Сега съм много щастлива, при детето съм и работя, т.е. съм полезна!
Малко е болничък, но щом се въстанови смятам да ходи на градина! Мисля, че вече има нужда от контактите с дечицата, щом сам иска да ходи на градина!
Човек не трябва да допуска да губи контрол, с течение на времето всичко си идва на мястото.
А, децата толкова малко време имат нужда от нас, нали........

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Мар 29, 2009 4:05 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Цитат:
Човек не трябва да допуска да губи контрол, с течение на времето всичко си идва на мястото. А, децата толкова малко време имат нужда от нас, нали........

Успех и всичко ще бъде наред!

cvetelina 82
Потребител

Пуснато на: Пет Май 08, 2009 12:03 pm Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

moeto dete xodi ot 1 april na detska i ot togava nqmame edin zdrav den,sega pak sme v bolni4ni,no pone stana po-ob6titelen.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Авг 12, 2009 6:59 am Заглавие: Каталог Детски градини в Бг Отговорете с цитат

Каталог Детски градини и ясли:

http://www.detski-gradini.info/gradini-i-qsli.html
http://detskagradina.net

Детски градини обл. Хасково:
http://www.mamaibebe.com/uploads/File/detski_gradini%20Haskovska%20oblast.pdf

Последната промяна е направена от Мариана на Пон Фев 28, 2011 11:25 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
benika
Потребител

Местожителство: razgrad

Пуснато на: Вто Фев 16, 2010 5:38 pm Заглавие: ясли и дг Отговорете с цитат

Аз съм против яслите,но съм за дг.
в дг децата се научават на самостоятелност.

Фалконе
Потребител

Местожителство: Варна

Пуснато на: Пон Дек 27, 2010 6:42 am Заглавие: Детски градини и детски ясли Отговорете с цитат

Добри неща мога да кажа за детската градина в която ходи малкия.
Иначе от познати семейства чувам разнопосочни мнения,но едва ли всичко може да бъде идеално. Всичко пак си зависи какви са хората и как са възпитани самите те-в случая възпитателки и лелки.
От нашите възпитателки съм доволен,внимателни са,даже често го проверяват за изпотяване и той се преоблича ако се наложи.
Струва ми се,че температурата в детската градина е прекалено висока,би трябвало като че ли да е по-умерена,струва ми се че е над 26-27 градуса. Особено следобяд като го прибирам. Той самия ми казва:тате става ми лошо от топлото.

Може би в страха да не ги простудят се получава така,не може явно да се регулира парното както трябва.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
merry1984
Потребител

Пуснато на: Сря Дек 18, 2013 7:22 am Заглавие: Една интересна статия която четох за децата и детските гради Отговорете с цитат

Възможно ли е детето да ходи доволно на детска градина

Има няколко ефикасни препоръки, които биха могли да помогнат на детето да свикне с детската градина. В детската не е същото като у дома, така че поставяме под въпрос дали изобщо е възможно детето да ходи доволно на детска, без все нещо да не му е наред.

1. Започваме още у дома и то няколко месеца предварително да подготвяме детето за това какво точно го очаква там. Трябва да му разказваме за интересните дейности, с които ще се занимава там – ще играе на различни игри, ще...

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google