Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Как да спи детото - само или с родителите си

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
azia
Потребител

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 2:11 pm Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Здравейте,

синът ми е на 4 г. и 8 месеца. С доста усилия успях да го приуча да заспива сам в леглото, дори от 3-годишен спи сам в стая. Но ме мъчи мисълта дали наистина съм постъпила правилно. Слушам майки, които разказват как от бебенца децата им си спят при тях. Никога не съм си го позволявала от възпитателна гледна точка, а вътрешно така ми се е искало да си гушкам детето и да си спим заедно. Всъщност, спинкаме си заедно, ако сме на гости, на почивка и т.н., тоест на място, където няма условия за спане по отделно. А то миличкото, понякога толкова мило казва: "Мамо, когато ще спиш пак при мен".
Дали подходът ми е бил правилен? Наистина ли е по-добре за детето да спи отделно. Не се ли чувства изолирано и пренебрегнато?
Иначе му обяснявам защо децата не спят с родителите си и т.н. Но на миличкото така му се ще да спи с нас...

Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 4:18 pm Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Азия-след като вече детето е приучено да спи само-едно връщане на този етап може да го обърка.От друга страна тук няма строги правила-наложени отвън.Всичко зависи какво ще решите в семейството.Помислете-детето ли има нужда да спи при вас или вие изпитвате чувство на вина.Ако е второто-то по-добре оставете детето да си спи както досега.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Фев 13, 2009 4:52 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Добре е детето да има своя стая или поне свое легло и кът, но това зависи от ред обстоятелства. Докато детето е бебе аз съм на мнение, че трябва да спи в стаята на родителите си, но това всеки решава за себе си. Що се отнася до гушкането, дори детето да си има своя стая или легло, няма нищо лошо ако понякога ни "гостува" и му разрешим да спи при мама и тати, да се гушкаме и поглезим. Доколкото разбирам детето си е изградило навик да спи в стаята си, но няма нищо лошо, ако понякога спинкате заедно, само да не му стане навик! Razz

azia
Потребител

Пуснато на: Пон Фев 23, 2009 9:17 am Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Искрено благодаря за съветите. На драго сърце бих му позволявала да спинка отвреме-навреме при нас или някой от нас при него, в стаята му, но се притеснявам да не започне да настоява всяка вечер да спи заедно с нас. Когато е на гости при баба си и дядо спи с тях. И ме пита "Защо в тях спи с някой, а в нас - не и защо вкъщи не може да спи с някой". Опитвам се някакси да му обясня, но чувствам, че не съм много убедителна. Снощи поплака доста жално затова, че пак щял да си легне сам. Незнам дали се оптива с тези сълзи да ни манипулира или наистина му е много мъчно, че е сам в стаята. По принцип нямаше проблеми със спането сам, свикна си, но ми се струва, че гостуванията при баба и дядо и спането с тях "развалиха" дисциплината. Как да действам от тук нататък? Дори няколко пъти си спинкахме със сина ми, защото се почувствах жесток родител. Особено като каже как хубаво си спят с баба или дядо. Имам чувството, че в неговите очи съм лоша, защото го слагам да спинка сам. Незнам как да действам занапред. Дали да кажа на баба му и дядо му да не спят с него или пък вкъщи отвреме навреме да спим с детенцето. Но как да направим така, че да не му стане навик?
П.П. След като поплака снощи, баща му спа с него. На сутринта детето беше много щастливо.

Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Пон Фев 23, 2009 10:01 am Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Азия-това вече е много деликатен въпрос-като,че ли усещането,че сте виновна като родител ви носи много голям дискомфорт-затова тръгнете от друга гледна точка.Кое е най-добро за детето.Родителите изпитваме вина за най-различни неща-страх ни е от детската площадка,от градината-от училището-но това са наши стархове и не бива да ги прехвърляме на детето.Колкото до манипулацията-тя е по-скоро в сравнението между баба и дядо и мама и татко.Детето усеща-че има съревнование от типа-кой е по-добрият родител и се възползва от това.Ако смятате,че детето си има стая и трябва да спи там-то бъдете последователна в това решение и не се поддавайте на манипулация.Но решението не е само ваше-включете и бащата и бабата и дядото-нека има едно становище-как предпочитате-детето да спи само или при вас.Явно от време на време не е решение за вас-понеже искате яснота и последователност.Успех!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Фев 23, 2009 1:19 pm Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Обяснете на детето, че неговата стая е във вашия дом, а при баба и дядо няма такава, затова спи при тях. Обяснете му още, че вече е голям и че всеки човек си има свое собствено легло. Понякога му разрешавайте да ви гостува и да спи при вас, детето докато е малко се гушка и целува, после и да искате това няма да бъде възможно.

Фалконе
Потребител

Местожителство: Варна

Пуснато на: Вто Дек 28, 2010 8:03 am Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Абсолютно съм привърженик да си спи самичко детето на легло до нас.Обаче при нас какво се получи.Като бебче спеше толкова спокоен в кошарата,но жена ми за да не става през нощта го свикна да спи до нея. На спалнята при нас. И така до ден днешен. Кошарата беше комбинирана,ставаше да спи в нея и досега като легло.Обаче я продадохме още втората година.Сега пък няма пари за легло,гледам има легла детски по 200 лв,скъпо много за нашия стандарт.
А вече порасва,бутаме се.Някой път спя в кухнята на едно кораво диванче.Той с майка си. Тя много не и пука от цялата работа.

Това си е истината. Обаче е кофти.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Дек 28, 2010 9:47 am Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Фалконе, детенцето вече е голямо, има хубави легла и втора употреба, време е да си спи само, а вие на семейната спалня, а и така е правилно.

Фалконе
Потребител

Местожителство: Варна

Пуснато на: Вто Дек 28, 2010 10:40 am Заглавие: Как да спи детото - само или с родителите си Отговорете с цитат

Toва казвам и аз. Скоро трябва да се реши проблема.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от предучилищна възраст: 3-7 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google