Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Ще имаме първокласник!
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Ученици
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Яну 04, 2007 7:14 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Трепетите от подготовката на детето за първи клас са неописуеми, къде да запишем детето си на училище, как да го облечем за първия учебен ден, как да създадем навици за учение у него и още,и още...!?

Цитат:
xrist
Потребител:
Моета дъщеря ще бъде първокласничка.Вече съм минала веднъж по този път.Моето наблюдение е че повечето родители се интерисуват не от това как се чувства детето, а коя ще бъде учителката.За мен е по-важно детето ми да се чувства добре.Проблема с облеклото за първия учебен ден е лесно решен:в училището има униформа.

Здравейте xrist ,напълно споделям мнението ви.Аз също веднъж като майка съм минала по този път и също ми предстои да имам първокласник.Мисля,че е излишна суматохата около проучването на учители, да важни са качествата на учителя,но решаващи са знанията и уменията на ученика.Не става въпрос от кой град се,защото пишете че във вашето училище вече има униформи,харесват ли ви и как намирате тази идея?

Цитат:
xrist
Потребител:
Заравейте отново!Оказва се, че да имаш първокласник с униформа не е така просто.Вече започаха въпросите:"Защо аз ще имам униформа , а по-големите ученици нямат?Защо униформата е тъмно синя?".Като се създаде безредие в нашето образование сега трудно ще ни бъде да въведем ред.

Да, така е, ако ще има униформи, трябва да са задължителни за всички, макар и различни за отделните училища.След малко повече от месец е началото на новата учебна година. Някои родители изпадат в излишна треска, а за книжарниците е бум на търговската им дейност. Не изкупувайте всичко, което ви предложат. Учебниците са безплатни. Първокласниците имат нужда от раница, няколко тетрадки с големи квадратчета и тесни и широки редове, пособия за рисуване, удобен анцунг, хубави моливи и химикали. И още нещо, даренията за училищата не са задължителни, това че се искат допълнителни пари от родителите не е редно и ремонтите на стаите са работа на Общината. Споделете как върви подготовката при вас? С желание ли детето очаква първия учебен ден? Хайде, няма ли тук и други майки на първокласници!?

Харесаха ли ви нещата, които получиха първокласниците, като целева помощ?
Добро ли е качеството на безплатните закуски в училището в което учи детето ви?

Цитат:
Д-р МАРИО Янакиев
d-rmario.com:

СТРЕСОВЕТЕ НА ПЪРВОКЛАСНИКА СА МНОГО – ПЪРВИЯТ Е РАННОТО СТАВАНЕ.....
Най-после сте дочакали вашето дете да стане ученик. Това е много вълнуващ момент както за вас, така и за него.
След дългото лутане и пазаруване, с изцедени вече сили ВИЕ СТЕ ГОТОВИ ЗА ПЪРВИЯ УЧИЛИЩЕН ЗВЪНЕЦ. Тържеството отминава и започва ежедневието. Започват и проблемите.
Първият стрес за вашето дете е ранното ставане. Безумие е започването на учебните часове в 7 и 30ч. За да започнат уроците в този час, сте принудени да събуждате вашето дете още в 6 часа. То трудно ще се адаптира, и резултата е налице – първите учебни часа са проспани. Като се има в предвид и , че детето все още трудно концентрира и задържа своето внимание, то неудачите се увеличават.
Друг възможен стрес е попадането в колектив, в който детето не е вече фаворит /както е в семейството/. То трябва да може да се бори и утвърждава в конкурентна среда, иначе ще страда и ще се получават конфликти. А това е прекия път към патологични поведенчески прояви. За съжаление градината и предучилищната не помагат много за предотвратяването им.
Всичко пак остава за семейството - ВИЕ ТРЯБВА ДА ПОДГОТВИТЕ ДЕТЕТО ЗА ИЗПИТАНИЕТО - ПЪРВИ КЛАС, ЗА НЕГОВОТО ПРИСПОСОБЯВАНЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ В КОЛЕКТИВ В КОЙТО ТО НЯМА ДА Е ЦЕНТЪР НА ВНИМАНИЕ .
Друг проблем може да бъде свързан с избора на приятелчета от съучениците. Имайте в предвид, че децата веднага фаворизират и приемат по- буйните и палави от тях за лидери. За да не страда вашето дете дълго преди училище го подгответе, като възпитате в него силен характер и самочувствие.
И сега малко здравни съвети и информация:
Първо за ваксините. От тази година се въведе ваксина за 6 годишните - Тетраксим. Тя е против дифтерия, тетанус, полиомиелит и коклюш. След една година , когато те станат първи клас ще се прави само проба Манту.
Сегашните първокласници са заварено положение . На тях ще бъдат направени имунизациите по старата схема:
-ТД – тетанус и дифтерия
-Манту
-Полиомиелит.
Препоръчвам хубаво да се вгледате в зрението на вашето дете и ако нещо ви съмнява - консултация с очен лекар.
Един от големите проблеми в ранната училищна възраст е нарушената стойка и гръбначните изкривявания. Вглеждайте се в съдържанието на ученическата чанта и контролирайте теглото. Правете непрекъснато забележки за да ходи и седи изправено.
Въпреки , че децата към седем години рязко намаляват болестите , то не е зле да приемат нещо профилактично против инфекции. Какви да бъдат лекарствата – ще препоръча вашия личен лекар.

Тест за бъдещи първокласници:
http://www.drebcho.bg/stories/427/Razvitie_na_deteto/Test_za_bydeshti_pyrvoklasnici.htm

Последната промяна е направена от Мариана на Пон Сеп 20, 2010 10:42 am; мнението е било променяно общо 6 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Май 27, 2007 4:13 pm Заглавие: Списък за прочит-1 клас. Отговорете с цитат

Примерен препоръчителен списък за прочит от първокласници за лятната ваканция:
"Приказен свят"-А.Каралийчев
"Неродена мома"-Р.Босилек
"Патиланско царство"-Б.Босилек
"Лакомото мече"-Ем.Станев
"Приказки"-Братя Грим
"Приказки"-Х.Кр.Ансерсен
"Пипи дългото чорапче"-А.Линдгрен

Последната промяна е направена от Мариана на Нед Авг 09, 2009 8:15 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
рени
Потребител

Пуснато на: Пон Юни 11, 2007 12:23 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Здравейте, аз също съм майка на първокласничка. На мен ще ми е за първи път и съм много притеснена от това как ще се отрази промяната на дъщеря ми. По принцип тя е общителна, но в училището ще смени изцяло обстановката както и децата с които ще контактува. Дайте съвет на какво трябва да наблегна и как да постъпя за да съхраня до колкото ми е възможно душевния мир на моето дете?! Embarassed

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Didi
Потребител

Местожителство: Церово

Пуснато на: Пон Юни 11, 2007 12:52 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Мисля, че след като детето е общително, няма да има проблеми с другите деца. Ходила ли е на детска градина? Как се е справяла там, по отношение контакти с децата? Просто и обясни, че в класа може да има и по-грубички дечица и че това е нормално. По- лоша щеше да е ситуацията, ако детето беше свитичко и притеснително, но щом като е контактно, мисля, че няма за какво да се притесняваш. Smile

Потребител

Пуснато на: Пон Юни 11, 2007 1:06 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Благодаря за бързия отговор Very Happy . Ходила е на детска градина, дори и сега продължава да ходи в сборна група, защото няма кой да я гледа лятото. Там обаче мисля че има проблем с общуването си с другите деца. Постоянно се обиждат и се карат. Не търся причината само в моята дъщеря, но определено и в нея има проблем. Тя иска винаги да е лидер....което трудно се приема от приятелчетата й. Забравих да спомена, че от един месец и се появи и тик- постоянно подсмърча без да има причина за това.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Юни 11, 2007 2:17 pm Заглавие: Здравей Рени! Отговорете с цитат

Диди е права, щом детето е общително и е посещавало детска градина, проблем не би следвало да има. Съгласна съм с теб, че при голяма част от децата липсва елементарно домашно възпитание, но такъв е животът, принудени сме да се срещаме с хора всякакви, важното е тя да се научи да отсява и приема доброто. Добре е да й говориш с положителни чувства за училището и нещата които ще научи там. Относно тикът, предполагам че е в резултат на някакъв стрес или вътрешно притеснение, за твое лично успокоение няма да е излишна една консултация с детски невролог или психолог, ако няма някаква алергия, предизвикваща хремичка или дразнене без да е болна.
Нашето първолаче завърши тази учебна година и се надявам да обменяме опит! А той дори не беше ходил на ДГ, освен в подготвителна група, но това не му попречи да се справи успешно, както с учебния материал, така и с новата социална среда.

Последната промяна е направена от Мариана на Вто Юни 12, 2007 4:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
рени
Потребител

Пуснато на: Вто Юни 12, 2007 8:31 am Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Отново благодаря за отговора Idea Аз всячески се опитвам да настроя положително малката към училището, не само защото така трябва, ами защото наистина така мисля. Аз самата на тази възрас продължавам да уча и много разчитам че личния пример също би й повлиял. А колкото до тика, преди време ходихме на лекар, временно беше спряла, но много бързо отново го поднови. Предполагам че е на психична основа и наистина мисля да се консултирам с детски психолог. Можете ли да ми дадете кординатите на добър такъв ?

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Юни 12, 2007 1:13 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

От коя част на България сте?

рени
Потребител

Пуснато на: Вто Юни 12, 2007 1:44 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Живея във Варна.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Юни 12, 2007 4:22 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Надявам се нашият психолог Ив. Захариева да ви даде полезни съвети и насоки и да ви ориентира към добри свои колеги-психолози, след като сте от Варна, може да се обърнете и към http://www.varnabebe.com/psiholog/profil.php Пишете пак, ние сме с вас.

jivka_p
Потребител

Пуснато на: Пон Юни 18, 2007 7:59 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Аз също ще имам първокласник тази година. Мисля, че е много важна първата учителка на децата, за да ги предразположи и да ги научи да обичат училището. Моят син казва, че не му се ходи на училище, защото започва "сериозната работа". Притеснява се, че ако сбърка нещо, ще бъде трагедия. Wink

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Didi
Потребител

Пуснато на: Вто Юни 19, 2007 6:31 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Напълно съм съгласна с мнението на Живка. Моят голям син сега завърши 5ти клас, но началната му учителка беше много добър педагог и накара децата да обичат училището и да са сплотен колектив. Тя беше за децата като втора майка, а ние родителите и имахме страхотно доверие и бяхме спокойни за децата си, докато са в училище. Много е важно на какъв учител ще попаднат децата, защото те са малки и за пръв път се сблъскват с това, че трябва да са по-самостоятелни!

Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Юни 19, 2007 8:14 pm Заглавие: Първият учител Отговорете с цитат

Да, съгласна съм че първият учител винаги заема особено важно място в съзнанието на всеки човек.

dazi
Педагог

Местожителство: гр.Силистра

Пуснато на: Сря Юни 20, 2007 3:38 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

На Рени мога да кажа да се запознае с началната учителка и да сподели притесненията си с нея. След това да изчака и разбере какви ще са децата, а и тяхните родители. Да подкрепя детето си! Мисля, че освен първата учителка важна роля ще играят и родителите на децата, ако се налага.

Върнете се в началото
Didi
Потребител

Пуснато на: Сря Юни 20, 2007 8:36 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Аз също съм съгласна с мнението на Дизи, че важна роля играят и родителите, защото ние също като децата бяхме сплотени. Организирахме си сбирки и банкетчета, събирахме се всички майки, заедно с учителката и може би това също се отрази на децата ни. Когато се постигне такова разбирателство между децата, учителката и родителите - успехът е сигурен! Wink

Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Юни 20, 2007 8:40 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

И още нещо, според мен много е важно да се създаде и съхрани връзката родител-дете-учител.

Сали
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Чет Юни 21, 2007 8:09 am Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

И аз тази година ще имам първокласник, само че не е ясно къде ще учи. Преди повече от месец директорката на у-щето, в което бяхме подали молба ни каза, в присъствието на сина ми, че е приет и 2 дена след това като излязоха списъците се оказа 6-та резерва Rolling Eyes От тогава се започна ходене по мъките-всеки ден обаждания, ходене до у-щето и др. подобни разправии. Първо бяха забравили да включат няколко деца, после този се оказал дете на този, друг на онзи и т.н.След това чакахме пета паралелка а в момента шеста и кой знае до кога ще ни мотат. А детето знае че ще учи там, защото самата директорка му го каза и е много щастливо от този факт.
Вече нямам и желание да се разправям-каквото стане. Никога не съм предполагала, че ще е такъв проблем да си запишеш детето на у-ще.
Явно за малкия от сега трябва да подавам молба, барем го приемат след 4 години Very Happy
Така че аз явно няма да усетя трепетите по подготовката на първокласника, от глупавите разправии в които се вкарахме Wink

Върнете се в началото
dazi
Педагог

Пуснато на: Чет Юни 21, 2007 8:39 am Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Е, ще видите след време, че след всяко зло идва и добро! Искам да кажа, че в училището в което сте принудени детето да посещава ще намерите нещо полезно и даже ще сте благодарни, че точно така се е получило. А на детето обяснете и покажете, че в новото училище също има добри хора и учители. Даже си миля и почти съм сигурна, че тук ще получи и по-голямо внимание и индивидуална подкрепа. Така, че не унивайте и се подгответе!

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Юни 21, 2007 9:30 am Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Проблемът със записванията на деца в ясли, градини и училища е необясним за мен, уж нямало деца, пък места няма, според мен проблемът е че преди години много детски и учебни заведения бяха закрити. Групите и паралелките бяха намалени. Жалкото е, че в случая със Сали детето остава излъгано и то от учител-директор.

Сали
Потребител

Пуснато на: Чет Юни 21, 2007 12:30 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Точно това ме вбесява най-много, че детето остава излъгано ако в крайна сметка не го приемат. А избора на у-ща в района не е толкова голям и може и там да няма свободни места вече. Аз избрах това у-ще защото самата аз съм завършила в него и е сравнително добро. Ясно ми е че в крайна сметка детето все ще учи някъде но защо трябва да ни разиграват. Ще пиша когато има развитие по въпроса Wink

Върнете се в началото
Сали
Потребител

Пуснато на: Пет Юни 22, 2007 8:33 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

При поредния разговор по телефона днес с директорката на у-щето се оказа че сина ми е приет Smile надявам се този път окончателно. В понеделник като отида да го запиша ще видя дали е истина Rolling Eyes

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Юни 22, 2007 8:56 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Това е добра новина, надявам се всичко да е наред! Razz

Сали
Потребител

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 12:35 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Ура Very Happy с днешна дата сме в списъка за първи клас Razz

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 2:03 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Поздравления! Razz Пожелавам на бъдещия първокластин успешна учебна година, а на мама-спокойствие!

dazi
Педагог

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 6:11 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

И от мен поздравления. Дано няма повече такива случки с други деца и мами!!!
Всичко е добре, когато завърш добре, нали? Smile

Върнете се в началото
Сали
Потребител

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 7:00 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Благодаря ви много, само това със спокойствието незнам как ще стане Wink

Върнете се в началото
Didi
Потребител

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 10:07 pm Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Пожелавам успех на малкият ученик, а на мама- да няма вече никакви проблеми и да бъде спокойна! Very Happy

Потребител

Пуснато на: Пон Юли 02, 2007 8:39 am Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Днес официално записахме бъдещия ученик Very Happy

Върнете се в началото
Geri
Потребител

Пуснато на: Сря Авг 01, 2007 10:07 am Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

И аз ще имам първокласник.Но моя го е страх-не можел да чете гладко?!Говорихме,обяснявахме,че много малко от децата могат въобще да четат.Че тепърва ще се учи-стъпка по стъпка,бавно...Аз очаквах с голямо желание първия си учебен ден.Исках и с моето дете да е така.Не искам да се страхува.Той ходи в у-щето си,познава си класната,хареса я.В класа има и други деца от ДГ.Те пък въобще не могат да четат.Но...притеснява се.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Авг 01, 2007 11:55 am Заглавие: Ще имаме първокласник! Отговорете с цитат

Гери, позната история, моят първокласник също се притесняваше м.г.за същите неща. Прави ми впечатление, че за разлика от нашето поколение, когато с нетърпение очаквахме да станем първокласници, сега този ентусиазъм липсва при децата.
Една полезна статия: "Адаптация на детето към училищно обучение" http://www.psihologia.org/index.php?option=com_content&task=view&id=187&Itemid=29
Още: http://www.moetodete.com/content/view/129/66/

Последната промяна е направена от Мариана на Вто Сеп 16, 2008 6:38 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Ученици Часовете са според зоната GMT
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google