Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове.

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Ученици
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Яну 04, 2007 7:13 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Ако децата ви вече са кандидат-студенти споделете за вашите трепети и подготовка!

ВУЗ-ове в България:
http://www.vuzove.com/

Кандидат-студентски теми и обучение:
http://kandidat.referati.com/content.php?article.1.255
http://yoobg.borsa.bg/category.php?category=120000&page=1&type=mvisitor

Университети и Колежи в България:
http://www.infobulgaria.info/index.php?lang=1&cat=54
http://www.helpos.com/links/university.php
http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/top_menu/registers/vishe/registar.html

Висши Учебни Заведения в България:
http://www.plami-niki.hit.bg/vuz.html
http://www.gotovi.com/universities.php
http://obrazovanie.start.bg/
http://www.need.bg/?c=146
http://universities.pomagalo.com
http://www.utv.bg/cat/cat_87.html

Колежи в България:
http://www.need.bg/?c=148
http://nrcvg.hrdc.bg/colleges_bg.html
http://dir.dir.bg/11/395_or1_of0.html

Полезна информация за УЗ и стажове:
http://www.perspektivi.info

Последната промяна е направена от Мариана на Съб Май 18, 2013 12:32 pm; мнението е било променяно общо 15 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dazi
Педагог

Местожителство: гр.Силистра

Пуснато на: Съб Май 05, 2007 5:15 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Дъщеря ни е абитюрентка, а след това кандидат-студентка. Наред с трепетите около бала, вървят и мислите за изпитите.
Поставям въпроса дали са необходими кандидат студентските курсовете към висшето учебно заведение в което желае да кандидатства детето?
Лично аз вече се наложи 99,9% да приема това. Защо ли? Защото всеки университет си има свои изисквания за много добри резултати. И срещу 200-300лв ще получи тези изисквания и критерии.
И това ако не изнудване !!!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Май 05, 2007 5:19 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Аз съм против частните уроци и кандидат-студентски курсове, с малко повече старание всеки може да успее. Поне аз не съм посещавала такива, дъщеря ми също. А това не ни е попречило да сме учили в едни от най-престижните УЗ в Б-я.

dazi
Педагог

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 10:42 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Така вече решихме и дъщеря ни посещава само частни уроци. Отпаднаха курсовете към университета.Тя пожела да работи индивидуално с учителката. Казва, че така било по-полезно. Ще видим какъв ще е резултата от цялата подготовка? Мисля, че ще и трябва и голяма доза късмет и увереност в силите.
Ще кандидатства с литература. Толкова е субективен резултата от такъв изпит. Уж има критерии, уж незнам какво, обаче от проверяващия ще зависи най-много!!!!

Върнете се в началото
dazi
Педагог

Пуснато на: Вто Юли 17, 2007 8:18 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Хе, само аз съм с тези неволи! Никой не иска ли да сподели своите неволи, а и радости тук!

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Юли 17, 2007 8:26 pm Заглавие: Привет! Отговорете с цитат

Може би са малко мамите на пораснали дечица, но споделеният опит няма да е излишен и на мамите на малки деца, защото и те растат.

Xitap
Потребител

Пуснато на: Вто Юли 17, 2007 8:31 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Приятелят ми кандидатства с литература и английски преди 3 години без частни уроци и е вече студент 4 година. Мисля че притесненията са излишни особено след частни уроци.

Върнете се в началото
maya
Потребител

Пуснато на: Съб Окт 13, 2007 7:30 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Моето дете е малко Very Happy , но бих споделила собствения си опит от кандидатстването ми. Кандидатствах физика в СУ. "Частните уроци" ми ги даваше баща ми. Връчи ми един сборник с около 400 задачи, които трябваше да реша за около 1 г. На изпита се даваше 1-на задача и да се развият два от уроците от учебниците за 8, 9 и 10 клас. Уроците ги научих точно за 22 дена преди изпита. Ако напишеш всичко и си решиш задачата нямаше как да не си вземеш изпита с висока оценка.
Още тогава си давах сметката колко субективни могат да бъдат оценките при други специалности, като литературата например.
Друг е въпросът обаче, че в гимназията в часовете по физика напрактика не бяхме решавали задачи. Така че какво ли щях да правя, ако и баща ми и майка ми не бяха физици?
Ходих и на курс по задачи във физическия факултет, но там не научих нещо по различно от това вкъщи.
Това са били единствените допълнителни уроци, за които съм плащала(баща ми де).
Ще направя и всичко възможно да ги избегна и при моето дете.

Върнете се в началото
dazi
Педагог

Пуснато на: Нед Окт 14, 2007 12:42 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

И от неуспешната ни кандидатстудентска политика през 2007г.-стана ясно, че кандидатсващите с литература-тема е необходимо да имат академични знания, голям късмет с проверяващите. Вече съм убедена в предишното си мнение за субективизма по литература, това, че е на 100%. И влезлите с литература-тема са големи щастливци и късметлии, а не толкова умници.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Фев 13, 2008 5:01 pm Заглавие: За или против висшето образование? Отговорете с цитат

Цитат:
За или против висшето образование?

Една скорошна дискусия на тема образование и имаме ли нужда от него или не? Ще търсим по-конкретен и широк отговор от "Да, имаме " и " Не, нямаме ". Нещата стоят горе долу така : завършваме средното си образование и решаваме дали да продължим . Лично аз съм 1 година назад , защото не ме приеха. Но моите съученици вече са студенти и продължават напред. Мисля че такова положение е положение на застой, неудобно за никого положение, от което няма никаква полза. Та за всички, които не само тази година, а по принцип са решили да кандидатстват, давайте само напред година се изтърва, но животът не. За всички, които вярват във висшето образование и са решили не просто да работят за 250-300 или 400 лева, нека не се предават и знаят, че шанс винаги има само човек да реши. Идваме и до аргументите : ДА или НЕ. Внимателно!
# „НЕ” – съвременното висше образование в България е ирелевантно към действителността в страната. От една страна се „бълват” много специалисти в области, от които икономиката ни няма нужда, от друга – образованието не може да се нагоди към съвременните тенденции в различните области и е един вид „остаряло”. В повечето университети подготовката е най-вече теоретична, което прави младите специалисти на практика негодни за работа веднага след завършване на образованието си. Частният сектор не държи толкова на дипломите, колкото на способностите на служителя си. Сам човек може да се подготви много по-добре в определена насока, която му е интересна и ще постигне далеч „по-добри” резултати отколкото ако го учи в университета. Част от университетските преподаватели „пишат оценки както им скимне”, не са достатъчно подготвени и т.н. Наличие на феномени като сексуален тормоз за оценка.
# „ДА” – висшето образование не е просто натрупване на знание. То е процес, който приучава човек да мисли аналитично, тренира паметта му и го изгражда като личност. Досега с академичната общност е нещо незаменимо, което изгражда много полезни навици у младия човек. Дава много добра теоретична (в повечето случаи) и практическа (в по-редки случаи) подготовка на бъдещия специалист. Имайки предвид тенденцията в България да се налага „западния модел” – колкото по-висока квалификация имаш, толкова по-високо ще бъде заплащането ти на база диплома. Специалистите, които имат диплома от университет (в повечето случаи) са много по-добре подготвени от тези, които нямат. Пропуснах ли нещо ? Може би. Като например изказвания от рода: и с 3 висши да си пак може да си безработен. Но мой приятел изкарал 3 висши образования и няколко допълнителни квалификации казва така: 20 години сам учил и съм работил с главата си, няма да работя с ръцете си! И така, нека това мнение (ако бъде публикувано) даде някаква насока на всички кандидат - студенти, на всички които не искат да робуват по частните фирми, на всички които искат да постигнат нещо чрез главата си!
Мирослав Георгиев, БГ Репортер

Аз съм За, ако темата ви е интересна, какво е вашето мнение?

Цитат:
Аз съм кандидат-студент ... ужас

Миналата година нямах проблеми с тичане по бюра, офиси, университети, подаване на документи, пътуване, информация, но тази година това наистина е едно голямо "приключение" за дванадесетокласниците. Не е лесно толкова малко време преди изпитите да не знаеш как ще се кандидатства, къде, с матура или с изпит...Първо приключението им започна, като загубиха толкова време в началото на учебната година, като нямаха занятия, заради стачката на учителите. Имаше и инициативни ученици, които поведоха стачки и против матурите, но както се казва, който дава хляба определя правилата. Затова не бяха отчетени нито стачките им, нито подписките против този вид изпити. Добре... свършиха стачките, учителите не подобриха нищо нито в преподаването си, нито в социалното си положение, всичко отшумя, но къде и как да кандидатстват учениците, желаещи да продължат образованието си след училище? До февруари месец не се знаеше още какво ще представляват изпитите, какво ще включват, под каква форма ще са... добре че министерството се реши да създаде електронна страница, където учениците могат да задават въпросите си относно изпитите и да прочетат информация за тях. Бяха обявени и университетите и специалностите, в които ще бъдат приемани кандидатите посредством оценките от матурите, които ще държат през юни след приключване на учебната година и абитуриентските балове...След като вече абитуриентите знаеха как ще се процедира започнаха да се подготвят за предварителните кандидат-студентски изпити, защото някой университети, които няма да приемат с матурите, имат предварителни и редовни изпити... а някой ще приемат с оценката от изпита или от матурата, в зависимост от това, коя е двете е по-висока. Но преди да бъдат държани тези изпити, кандидатите трябва да се запишат и да си платят таксата за съответния изпит. Тука вече наистина започва малката авантюра, която трябва да преживеят, ако искат лично да си подадат документите, а не чрез бюрата в градовете или някой приятел да им ги подаде...За един кандидат-студент от провинцията, далеко от София ето как протича този процес... Примерно за подаване на документите в Университета за национално и световно стопанство в София, който се намира в Студентски град. Работното време на Бюрото за прием на документи на пръв поглед, според това, което пише на вратата е от Понеделник до Петък (8.00 - 17.00) и Събота (8.00 - 14.00). Съботния ден е особено удобен за кандидат-студентите, защото през седмицата са на училище и не се налага да търсят начин да се освободят и да пропуснат занятията. Като се загледаме обаче какво пише с малките букви под официалното работно време се разбира, че то вече е скъсено и не се приемат документи в Събота. Затова един кандидат от Шумен, примерно, се налага да хване влак в четвъртък, да преспи вечерта в София, да стане сутринта рано и да подаде документите и отново да поеме дългият път до града си, който е приблизително 7 часа плюс времето нужно в София за придвижване от Централна гара до университета. Въпросният кандидат-студент решава да си подаде в останалото малко време и документите за изпита в Технически университет. Запътва се към сградата на университета, като в интернет е прочел, че документите се подават във втори блок. Отива на главния вход и вижда голяма табела Технически университет/ПРИЕМАНЕ НА ДОКУМЕНТИ - на ляво/. Отива се до въпросния вход на блок втори и там ни вопъл, ни стон... вратата заключена, няма жива душа. Връща се до табелата и влиза в главния вход да пита портиера, който не е никак любезен и те упътва да отидеш на съвсем друго място от това, към което сочи табелата и което е посочено в електронната страница на университета. Ако ти се случи да си един от първите, които ще си подават документите, пък се налага да чакаш служителите да си разучат системата и накрая, след като си си подал документите, може да видиш, че са те писали с противоположния пол. След тези приключения следват изпитите, но... да видим как ще протекат те!
Веселин Минев, БГ Репортер

Последната промяна е направена от Мариана на Чет Юни 26, 2008 5:52 pm; мнението е било променяно общо 6 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dazi
Педагог

Пуснато на: Пет Мар 21, 2008 11:52 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Дааа, на този въпрос съм си отговорила вече! Аз съм за висшето образование. Академичния дух е много важен днес.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Юни 26, 2008 5:54 pm Заглавие: Студентски кредити Отговорете с цитат

Студентски кредити

Експресбанк
СЖ Експресбанк отпуска кредити за студенти редовно обучение в България и чужбина, които са в първи или по-горен курс. Банката дава възможност за гратисен период - по време на обучението се плащат само лихвите, а изплащането започва едва след завършване на следването. Студенти от колежите също могат да кандидатстват за студентски кредит.
Параметри:
Сума на кредита
Mинимум - 500 лева или еквивалентът в евро.
Mаксимум - 15 000 лева или еквивалентът в евро.
Продължителност
Студентски кредит с поръчител
Societe Generale Експресбанк ви предлага два варианта на Студентския кредит с възможности за частичен гратисен период на погасяване.
Продължителност с частичен гратисен период - от 12 до 84 месеца максимум.
Продължителност без гратисен период - от 12 до 48 месеца максимум.
Студентски кредит без поръчител
Продължителност без гратисен период - от 12 до 48 месеца максимум.

Банка ДСК
Този кредит е предназначен за финансиране на ученици, студенти и докторанти, записани и одобрени за участие в програма за културен обмен, стаж или обучение в чужбина при наличие на сключен договор между „Банка ДСК” ЕАД и фирма посредник.
Размерът на кредита е до 6 000 лв.
Срок на издължаване – до 8 години, след изтичане на договорения гратисен период.
Договорът за кредит се сключва с ученика/студента/докторанта и платежоспособен съдлъжник.
Обезпечение:
- поръчителство на едно физическо лице или
- залог върху влог/депозит открит в „Банка ДСК” ЕАД
Усвояването може да бъде извършено еднократно или на етапи в рамките на 12 месеца.
Лихвена преференция при включване в програма „ ДСК Партньори”
Необходим доход – 80 лева
Гратисен период до 12 месеца, през който се плаща само лихва върху усвоената сума
Бонуси- безплатна дебитна карта Visa Electron, „ДСК СТАРТ”, „ДСК ТИЙН” или „ДСК МАКС“, безплатна дебитна карта DSK ISIC

Банка Пиреос България
За студенти, кандидатстващи по програмата "Work & Travel", Банка Пиреос предлага кредит за покриване не разходите - такса за участие в програмата, самолетен билет и разходи по време на престоя им.
Размер: до 2,000 евро или долари
Валута: EUR, USD
Срок на кредита: до 36 месеца
Обезпечение: минимум 1 поръчител, родител или друг роднина
Такса при кандидатстване: 20 лева
Такса при усвояване: 2.5%
Лихвен процент: 12% за кредит в долари, 12,5% за кредит в евро
Погасяване: на равни месечни вноски или наведнъж след изтичане на гратисен период от 10 месеца.
Бонус: Международна дебитна карта Visa Electron/ Maestro

Инвестбанк
ПРОГРАМА LIGHT
Сума на кредита - до 5 000 лева
Срещу поръчителство
Срок - до 5 години при погасяване на равни месечни /анюитетни/ вноски и до 8 години при индивидуален погасителен план, с възможност за гратисен период по главницата
11% фиксирана годишна лихва
ПРОГРАМА EXTRA
Без доказване на доход
Срещу поръчителство
Сума на кредита - до 70% от пазарната стойност на ипотекирания имот
Срок - до 20 години с погасяване на равни месечни /анюитетни/ вноски или с индивидуален погасителен план, с възможност за гратисен период по главницата
9,9% фиксирана годишна лихва
Бонуси:
Международна дебитна карта Maestro
Възможност за ползване на семейна дебитна карта (Програма Light) или кредитна карта с лимит до 1000 евро (програма Extra)
Преференциална надбавка от 0,1% по всички депозитни продукти
Намаляване на лихвения процент по кредита с 1% при превеждане на трудовото възнаграждение по сметка в банката и ползване на услугата “ВРЕМЕТО Е ПАРИ”

Общинска банка
Общинска банка отпуска кредити в евро за заплащане на семестриалните такси за обучение във “Висше училище по застраховане и финанси” АД (ВУЗФ). Кредитополучатели са студенти във ВУЗФ – редовно или задочно обучение, български граждани, с постоянно местоживеене в страната.
Максималният размер на заемите е действащата към момента годишна такса за обучение във ВУЗФ умножена по броя на годините, оставащи до завършване на обучението. Срокът на издължаване е до 2 години след завършване на обучението, но не повече от 6 години от отпускането на първия транш от кредита.
Кредитите се погасяват на равни месечни вноски и са дължими към края на всеки месец, считано от първия месец от отпускане на кредита.
Банката допуска пълно или частично предсрочно погасяване по всяко време, без санкции и наказателни лихви. При предсрочно частично погасяване размерът на частично погасената сума не може да бъде по– малък от две месечни погасителни вноски; договаря се нов погасителен план.
Кредитите се усвояват с откриване на сметка от кредитополучателя в банката до размера на семестриалната такса, в началото на всеки семестър. Средствата по банков път се превеждат към сметката на ВУЗФ в Общинска банка.
Годишният лихвен процент е 3-месечен LIBOR за евро плюс надбавка от 6 до 9 пункта в зависимост от обезпечението. Начислява се върху размера на текущия дълг към момента. Обезпечението е:
2-ма платежоспособни съдлъжници или поръчители - физически лица (с преимущество на родителите), които не навършват повече от 65 години до изтичане на срока на погасяване на кредита
и/или договорна ипотека върху недвижим имот;
и/или залог върху влог/депозит, водени по сметка в банката (не се изисква доказване на доход).
От кредитоискателя или съдлъжниците се изисква доказан чист месечен доход на семейството след вноската не по-малък от 80% от минималната работна заплата. Кредитополучателят (съдлъжниците) заплащат само комисиона в размер 1.2% върху размера на всеки транш, дължима преди усвояването му.

Първа инвестиционна банка
Първа инвестиционна банка отпуска студентски кредит до 20 000 лева, обезпечен само с авалиран запис на заповед (за кредити над 10 000 лв. - от двама авалисти, които отговарят на изискванията за доходи).
Годишният лихвен процент през целия срок на кредита се формира от ОЛП (основен лихвен процент) плюс надбавка от 7.2%, 7.7% или 8.7. Първите две лихви са преференциални и се прилагат при превод на заплата, респективно за клиенти за банката.
Срок - 60 месеца; 84 месеца за клиенти на банката.
Нетният месечен доход на първия авалист трябва да покрива 1.5 пъти месечната вноска по кредита, минимум 150 лева + размер на месечната вноска (за втория и третия - вноската + 150 лв.).
Банката отпуска и кредити за обучение в чужбина, обезпечени с ипотека. Максималният им размер е не повече от 75% от пазарната оценка на недвижимия имот, който служи за обезпечение.
За да кандидатства за кредит, кредитоискателят трябва да е дееспособно физическо лице, прието да следва във висше или средно учебно заведение, български гражданин на възраст между 18 и 65 години, като не бива да навършва повече от 65 г. до изтичане на срока на кредита, за който кандидатства. Нетният месечен доход на съкредитоискателя (родителя) трябва да покрива 1.5 пъти месечната вноска по кредита, минимум 150 лева + размер на месечната вноска.
Максималният срок за погасяване на кредитите е 360 месеца (30 години). Банката допуска гратисен период до 36 месеца. През разрешения гратисен период кредитополучателят заплаща всеки месец само дължимата лихва.
Банката предлага към кредита издаване на кредитна карта VISA с кредитен лимит до 2500 евро и дебитна карта.
Изплащането на кредита се извършва на равни месечни вноски (анюитети) след изтичане на гратисния период.
Обезпечението по кредита е ипотека върху недвижим имот, находящ се в жилищна или административна сграда, или върху урегулиран поземлен имот на територията на градовете, където банката има клонове и офиси, както и атрактивни вилни и курортни зони.
Лихвеният процент при студентския кредит е еднакъв, независимо дали кредитът е в евро, в щатски долари или в български лева. Годишният лихвен процент за целия период на кредита е минимум 6.7% (ОЛП, EURIBOR, LIBOR + надбавка).

Стопанска и инвестиционна банка
Стопанска и инвестиционна банка предлага програма за финансиране на студенти за участие в обменни програми.
Параметри:
Максимален размер - до 7000 лв.
Максимален срок – до 7 год., в това число гратисния период;
Начин на усвояване – еднократно или на етапи като: средствата за такси се превеждат по сметка на фирмата-посредник; разликата до размера на разрешения кредит се превежда по картова разплащателна сметка с издадена Visa Electron/MasterCard;
Срок за усвояване - до 12 месеца;
Гратисен период - по договаряне, но не по-дълъг от срока за усвояване
Обезпечение - един поръчител; или залог на финансов актив

banks.dir.bg

dazi
Педагог

Пуснато на: Съб Авг 09, 2008 4:34 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Има ли някой изтеглил Студентски кредит? Нека сподели-дали си заслужава? Има ли подводни камъни ? Какви са те? Изобщо всичко около тая тема живо ме интересува.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Юни 05, 2009 6:12 pm Заглавие: Кандидат студенти- 2009 г. Отговорете с цитат

Имаме ли кандидат студенти тази година? Да им пожелаем успех!

dazi
Педагог

Пуснато на: Пет Юни 05, 2009 9:09 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

Ах, да! Отново сме в КСКампания! Но този път с малкото ни девойче! Дано да е успешна!

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Окт 11, 2009 3:03 pm Заглавие: ТОП кандидат- студентски тест Отговорете с цитат

Примерен вариант за ТОП тест по общообразователна подготовка при кандидатстване във ВУЗ:

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/Kandidat-studenti/2009/Primeren_2008.pdf

dazi
Педагог

Пуснато на: Нед Окт 11, 2009 9:17 pm Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

То аз си пиша тук сама, но все пак да довърша предните постове.
Дааа имаме си втора студентка. И както каза един дядо: "Ще учат за студенти" Laughing
Убедих се, че не си заслужава да се всемат Частни уроци за подготовка на Кстуденти. Това е едно излишно харчене на пари. А сега и матурите са допълнтелно предимство. Бях против МАТУРИТЕ, но коренно си промених мнението.
Idea Сега вече остава да разберем, дали е вярна погогворката: "Който се учи, той ще сполучи" Rolling Eyes

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Окт 12, 2009 7:11 am Заглавие: Пораснали деца- кандидат студенти. ВУЗ-ове. Отговорете с цитат

dazi, поздравления за студентката! Да са ти живи и здрави и двете студентките! Да, в нашия форум дечицата на майките са предимно мънички, вероятно само ние си имаме студентки, но и на мъничетата им предстоят след години кандидатстудентки трепети, така че споделеният опит винаги е от полза. Що се отнася до матурите и аз съм За, по бях против тяхното внезапно въвеждане първата година без децата да бъдат подготвени за това. А дали, който се учи- той ще сполучи, не знам...но все пак доброто образование е един голям плюс.

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Юли 09, 2010 10:43 am Заглавие: Становище ВЧУ Отговорете с цитат

Становище на Асоциацията на частните висши училища по повод внесения проект за изменение на Закона за висшето образование

Асоциацията на частните висши училища изпрати становище до председателя на парламентарната комисия по образование и наука Огнян Стоичков по повод внесения проект за изменение на Закона за висшето образование. Общото становище на всички членове е, че текстовете в обсъждания законопроект противоречат на Конституцията и на редица от действащите сега български и европейски закони. Още по-лошото е, че вместо очакваните антикризисни ефекти, те ще влошат състоянието на висшето образование и ще деструктурират допълнително пазара на труда, съобщиха от Асоциацията.
Предложените поправки нарушават конституционния принцип за равнопоставеност на юридическите субекти, защото създават преференциални условия за държавните университети, се казва в изпратеното становище до парламента. Висшите училища у нас са акредитирани по едни и същи критерии, но за разлика от държавните университети, частните не получават и лев бюджетна субсидия за поддържане на материално-техническата база, развитие на дейността или издръжката на студенти, смятат членовете на Асоциацията.
Според тях заплащането на семестриална такса в размер на 70% от нормативно признатите разходи ще изправи частните висши училища пред нелоялна конкуренция и дъмпингови цени. Така, вместо да разреши недостига на финансиране на държавните университети, това ще генерира тотална нестабилност на пазара и дългосрочни проблеми в системата на висшето образование като цяло.
Асоциацията на частните висши училища обединява 10 университета и самостоятелни колежи в цялата страна, сред които ВСУ „Черноризец Храбър”, Американският университет, НБУ, БСУ, Висшето училище по застраховане и финанси и Колежът по мениджмънт, търговия и маркетинг в София, Европейският колеж по икономика и управление, Земеделският колеж в Пловдив и др., в които се обучават над 20 хил. български студенти. В изпратеното становище до парламента, академичните им ръководства излагат 5 основни аргумента срещу обсъжданите поправки в Закона за висшето образование.
На първо място, Асоциацията смята, че с въвеждане на платеното обучение държавата ще изгуби един от основните си инструменти за провеждане на национална политика в системата на висшето образование – да регулира приема, броя и разпределението на обучаваните студенти по професионални направления в зависимост от нуждите на пазара от определени специалисти. Поправките в закона създават възможност завършилите студенти първи курс с отличен успех да се прехвърлят по свое желание в държавна поръчка, което ще доведе до сериозен дисбаланс в плановия прием, безконтролно преливане от една специалност в друга, орязване на субсидиите на едни висши училища за сметка на други, както и до ощетяване на бюджета, мотивират се академичните ръководства.
Членовете на Асоциацията са категорични, че ако се позволи на държавните ВУЗ-ове да приемат 10% студенти в платено обучение над определения им капацитет, това ще опорочи утвърдените норми за акредитация и контрол. Новото завишаване на бройките за прием, които и без това не могат да бъдат изпълнени за някои широко профилни и не дотам предпочитани специалности, ще доведе до значително влошаване на качеството на образователния процес и особено на системата за контрол на входа и изхода на университета.
Изборът на студентите да плащат, за да се обучават в атрактивни професионални направления, ще постави едни държавни ВУЗ-ове в привилигирована позиция спрямо други не само като място за получаване на образование, но и по отношение на приходите от платеното обучение, се казва в изпратеното становище до парламента. В Асоциацията са убедени, че с въвеждането на изкуствено занижени такси се нарушава правото им да определят финансовата си политика в зависимост от пазарната среда и конкурентните предимства.
Частните висши училища апелират пред депутатите още веднъж да се прецизират направените предложения за промени, като Комисията по образование и наука се запознае с мотивите и аргументите по закона от 1999 г. Тогава ситуацията бе идентична и, въпреки силния натиск на някои академични среди, Народното събрание отмени платеното обучение за бакалаври в държавните университети, за да не се стигне до нови сътресения, неравнопоставеност и деструктуриране на пазара на труда, се казва в заключение в изпратеното становище.
Мина Маринова
PR-експерт
Mega Communication

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Ученици Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google