Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Как да избера полезна и безопасна играчка/игра за детето си?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Яну 04, 2007 6:32 pm Заглавие: Как да избера полезна и безопасна играчка/игра за детето си? Отговорете с цитат

Цитат:
Вили
Потребител:
Как да избера полезна и безопасна играчка на детето си?Какво е значението на играчката и игрите в яслена и предучилищна възраст?Какви игри да предложа на децата си?

Най-подходящите играчки за деца

Специалистите препоръчват няколко вида дидактически играчки с различни игрови действия, програмирани в техните конструкции.
• Играчки за нанизване (кубчета, полусфери, топки и т.н.), които се нанизват на някаква основа и обикновено се поставят над детското легло или на детската количка.
• Играчки за търкаляне, които са с различна големина и форма.
• Играчки, които се състоят от различни геометрични фигури (кубчета, конуси, цилиндри) с различен цвят, форма и големина, които се нареждат по различен начин.
• Разглобяващи се играчки, които са предназначени да развиват умението на детето да свърже или раздели две и повече части от еднородни предмети.
• Сюжетни играчки с малък размер (4-10 см): кукли, колички, плодове и зеленчуци, животни, а също предмети, подбрани по определен признак.
За значимостта на игрите и играчките, прочетете тук:
http://moetodete.com/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=66

Играчките и детето между 12 и 24 месеца

Отдайте предпочитание на следните играчки:
- гумени книжки или книжки от плат;
- картонени цветни книжки;
- не-стъклени огледала;
- играчки, съдържащи големи части;
- кубчета;
- кутии или чаши (пластмасови)
- музикални играчки;
- плаващи играчки;
- подскачащи играчки.
Избягвайте следните играчки:
- разглобяеми играчки, съдържащи малки парченца;
- твърде малки играчки;
- плюшени играчки, особено такива, които съдържат пластмасови или стъклени очички;
- играчки с остри краища;
- балони.

Цитат:
Евгения
Потребител:
Много е трудно да се избере безопасна играчка за малките деца.Пазарът е наводнен с некачествени китайски играчки-еднодневки,българските липсват,а марковите са прекалено скъпи.

Кои са любимите игри или играчки на децата ви?

Последната промяна е направена от Мариана на Нед Авг 09, 2009 8:04 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Tsvetelina_roshkova
Потребител

Пуснато на: Нед Мар 04, 2007 6:29 pm Заглавие: Как да избера полезна и безопасна играчка/игра за детето си? Отговорете с цитат

Евгения написа:
Цитат:
"Много е трудно да се избере безопасна играчка за малките деца.Пазарът е наводнен с некачествени китайски играчки-еднодневки,българските липсват,а марковите са прекалено скъпи."

Относно китайските играчки-абсолютно съгасна съм.Марковите са скъпи,но затова пък са качествени.Купих на сина си играчка на "Chicco" за Коледа.Просто ми хареса.Продавачката в магазина ме убеждаваше,че тази марка играчки са нечупливи.Много нереално ми се видя,почти не й обърнах внимание.След 2 месечна употреба,хиляди хвърляния и търкаляния е все още здрава!По същото време ни подариха и едно влакче(от онези китайските)-счупи се на 2-рия ден.
Аз лично предпочитам да дам повече пари за една играчка,която е образователна,интересна и издръжлива,отколкото за 100 некачествени,но евтини.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Мар 04, 2007 7:37 pm Заглавие: Китайските играчки. Отговорете с цитат

Китайските играчки предлагани у нас са много опасни и чупливи,чупят се още през първите минути при попадане в детските ръце.

Последната промяна е направена от Мариана на Пет Юли 25, 2008 3:36 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
rila
Потребител

Пуснато на: Пон Окт 08, 2007 12:24 pm Заглавие: Избор на играчки до 3 годишна възраст Отговорете с цитат

Аз съм маниачка на тема играчки, защото самата аз ги нямах като дете и сега искам да дам всичко на децата си.

Направи ми впечатление, че всички подаръци които получихме първия рожден ден на Алекс, не мога да му ги дам. Нито една не беше пригодена за възрастта му. За жалост и не мога да намеря за възраст до 3 години която да отговаря на ЕС и да е под 20-30 лв.

Звуковите играчки трябва да имат поне две степени за намаляване на звука, в най- добрия случай с многостепенно намаляване, до изключване на звука. Звука на детските играчки, които се слагат на ухото (GSM, слушалки и други подобни) да е толкова висок, че от 1 метър разстояние да не се чува. Всички останали увреждат слуха на детето, който е много по- чувствителен от нашия.

По принцип първия ориентир е от каква възраст може да се ползва една играчка (задължително стои на опаковката). Не се дава играчка за 18 месеца на 6 месечно дете. Производител и контролен орган са провели множество тестове и изследвания за определяне на допустимата възраст.

До три години играчките трябва да са от неделими части или от големи делими (за да се избегне поглъщане, аспирация). Всяка играчка която минава през отвора на ролка тоалетна хартия, да не се дава на дете под 3 години без родителски надзор.

Плюшени играчки с лепени очи, нослета, копчета и други части които могат да се отделят. Играчки с ленти над 2-3 см, също.

Добре е да се купуват малко, но качествени играчки. 80% от играчките са произведени в Китай, разликата е за кого са произведени. Големите фирми отговарят за продукта си и всяка играчка, която е довела до инцитент се изтегля от мрежата. Изработени са от качествени материали с по- дълъг живот, производителя дава поне 2 години живот на играчката при нормална употреба. При възникнали проблеми винаги може да се свържете чрез интернет с производителя и да ви се възстановят загубите или решат други проблеми (тъй като доставчика и продавача в България ще ви откаже правата на потребител). Големите производители плащат и големи обещетения, затова произвеждат и качествено.

Играчки които пускат боя, имат остри ръбове, пълнежи водещи до задушаване, лесно чупливи или делими не са забранени, но вие носите отговорност какво давате на детето си.

Особено актуални са в тази възраст проходилките. От гледна точка свобода и спокойствието на родителя са идеални!!! За жалост те са и на първо място по произход на мозъчно- черепни травми, увреждат ставите на децата, които не са достигнали в развитието сами да се изправят на крака и да стоят на тях държейки се самостоятелно за предмет (без помощ от мама, тате, баба). Имам наблюдение, че в проходилка влизат и деца, които дори сами не могат да се изправят от легнало в седнало положение, в този случай се стига и до увреждане на гръбначния стълб. Болките и оплакванията идват след години, консултирайте се с детски физиотерапевт или ортопед.

Нека не забравяме, че най- добрите играчки са мама и тате. Следващите най- добри са вещите на мама и тате, особенно тези в кухненските щкафове и забранените неща. Позволете на детето нещо, седнете с него и го разгледайте и то ще изгуби интереса към него.

Нашия опит показва, че една детска стая пълна с всевъзможни играчки от говорящи, пеещи, свирещи, подскачащи, светещи, големи и малки във всички възможни форми, цветове и материи не е толкова интересна колкото клавиатурата на компютъра, телефона на тате, и всичко останало, с което се занимават мама и тате.
Любима играчка на нашия син (14 м)е крачната помпа за колело, тенджерите на мама и всичко останало, което е извън стаята му.

В потвърждение на думите ми, синът ми се затвори току що в кухнята и опустошава стелажа със заленчука, моркови, картофи, зелен лук, банани, чесън, краставици, всичко се сваля, опитва и размазва, пробиват се дупки с пръстчета, след като му омръзне и не остане нищо на стелажа сигурно ще направи опит да върне някои от нещата обратно и ще се отправи, както винаги към някое друго кухненско приключение. Аз се наслаждавам на тишината и спокойствието в къщи Exclamation , а синът ми добива вкус към живота. Какво по- хубаво от един морков Very Happy

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Мар 06, 2009 5:17 pm Заглавие: Игри Отговорете с цитат

Игри за ранно детско развитие

Заниманията с вашето дете, могат да бъдат не само много приятни, а и да стимулират неговото развитие.
Игри за новородени:
“Мила моя, мамо…”
* Вземете детето на ръце и го люлейте.
* По време на люлеенето го гледайте в очите и му припявайте „Мила моя, мамо, сладка и добричка, как да кажа, мамо, колко те обичам?”. Можете да замените думата „мамо” с името на бебето и да адресирате песента до него.
* При думите „сладка” и „обичам”, целунете някаква част от телцето му – главичка, носленце, пръстчета… Тази игра укрепва емоционалната връзката между вас и детето ви.
Научно доказани резултати: Колкото повече държите на ръце новороденото бебе, прегръщате го и му пеете, толкова по-уверено и независимо ще се чувства то, когато порасне.

За бебета от 3 до 6 месеца:
Къде си, бебчо?
* Тази игра укрепва мускулите на гърба и шията на бебето.
* Легнете по гръб и сложете бебето с коремчето надолу върху вашия корем.
* Здраво го хванете под мишниците, повдигайте го нагоре така, че личицето му да се среща с вашето лице.
* Изпълнявайте тези действия и му говорете примерно това:
o Къде си, Тео?
o Ето го Тео! / Повдигнете детенцето нагоре/
o Къде си, Тео? /Пуснете го отново върху корема си/
o Ето го Тео? /Отново го вдигнете нагоре/
o Къде си, Тео? / Детенцето е върху корема ви/
o Високо, високо, високо! /Повдигнете бебчо високо нагоре/
Научно доказани резултати: Укрепването на силите и чувството за равновесие развива умението за пълзене.

За бебета от 6 до 9 месеца:
Къде се крие музиката?
* Осъзнаването на различните звуци идва с възрастта и опита.
* Игрите, с които развиваме слуха, помагат и за развитието на мозъка.
* Поставете механична музикална играчка извън полезрението на вашето бебче.
* Заведете го в тази посока и попитайте: „Къде е музиката?”
* Когато детенцето се обърне в посоката на музиката, възторжено и многократно го похвалете.
* Повторете играта, поставяйки музикалната играчка в различни части на стаята.
* Ако вашето детенце вече пълзи, скрийте играчката под възглавничка или на друго скришно, но достъпно място, така че то само да може да допълзи и да я намери.
Научно доказани резултати: Музикалният опит способства развитието на мисленето, особено на нагледно-образното.

За бебета от 9 до 12 месеца:
Докосване
* Следващото стихче ще помогне на детенцето да разграничи отделните части на тялото.
* В началото казвайте стихчето, показвайки върху вашето тяло.
* След това вземете детската ръчичка в своята и докосвайте различните части на неговото тяло, едновременно казвайки стихчето:
o Вижте ми ръчичките, те са две,
o вижте ми краченцата, те са две,
o вижте ми очичките, те са две,
o вижте ми ушичките, те са две,
o вижте ми носленцето, то е само едно,
o вижте ми устичката, тя е само една,
o вижте ми главичката, тя е само една,
o вижте мен, аз съм …/ името на бебчо/!
Научно доказани резултати: Докосванията с детенцето ще му помогнат да премахне стреса.

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google