Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Кой и как може да играе с детето?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Яну 03, 2007 3:48 pm Заглавие: Кой и как може да играе с детето? Отговорете с цитат

Цитат:
Кой и как може да играе с детето?

Докато децата са малки и сладки, мнозина са онези извън тесния семеен кръг, които ще желаят да си играят с тях. Неприкосновеността на тялото на детето трябва да бъде напълно ясно дефинирана. Само родителите и близките роднини могат да си позволят волностите с "отхапването"на пръстчета, "хапването" на петички и дупенца, подаването на храна с пръсти и всички подобни изключително лични действия. Когато знае, че само този определен кръг хора може да го мачка, целува и играе с него по този начин, детето ще реагира със съпротива на всеки опит от страна на чужд човек да прояви подобна интимност. Нека подходим от собственото си нежелание да бъдем прегръщани, мачкани, целувани и потупвани от всекиго. А дали това се харесва на детето?! Приемете, че детското тяло е неприкосновено и хлапето също трябва да почувства това. Поощрявайте ръкуването, махането с ръчичка за довиждане, въздушната целувка, но не го подкрепяйте да целува или бъде целувано, пощипвано и докосвано от всеки. Не забравяйте, че ако от твърде рано детето свикне да бъде докосвано от всички повече или по-малко познати хора, твърде вероятно е да не разбере, когато върху него е извършено посегателство.
Асоциация "Родители"

Споделете вашия опит и мнение по темата!

Цитат:
valentina.1979
Потребител:
Мда, напълно съм съгласна, обаче има случаи, когато въпросното "посегателство" се прави неочаквано, т.е. не можеш да реагираш предварително, за да го предотвратиш, например разхождаме се с малкия и срещаме позната, която също има малко дете, като казвам позната - човек, с когото сме само на "здравей-здрасти", аз поздравявам нейното дете и му казвам нещо мило с усмивка и толкова -малки деца не се пипат, така знам аз, като предполагам, че тя ще подходи по същия начин, напълно неочаквано тя се навира отгоре му и започва да го пощипва по бузите, малкият се разплакваше доскоро от такива доброжелателки и трябваше да го успокоявам през останалото време от разходката, т.е. пишман ставам, че съм я поздравила въпросната особа, това имах предвид, като неочаквано контактуване и нежелано, разбира се Confused . Но има доста по-сериозни случаи, много добре разбирам смисъла на темата.

Последната промяна е направена от Мариана на Съб Сеп 01, 2007 6:39 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Keti
Потребител

Местожителство: Sofia

Пуснато на: Пет Авг 17, 2007 8:38 am Заглавие: Кой и как може да играе с детето? Отговорете с цитат

Чудесен съвет! Благодаря! Неволно съм го спазвала и то слава Богу, защото детенце вече мисля, че се ориентира кой е "свой" и кой "чужд", а темата е повече от важна и сериозна, защото както си мислех те "тези" са само по новините и филмите така един ден излязохме в парка и някакъв уж костюмиран, нормално изглеждащ на средна възраст тип се залепи за нас, започна да й предлага вафличка, тръгна да я пипа по крачето и се опита да я целува... добре че реакциите ми бяха достатъчно бързи и детето го гледаше с подозрение... но този не се отказа лесно... изречения от типа на "ох колко обичам бебета, но си нямам нито едно, ела, ела да се разходиш с мен сега" и пр... просто натоварих количката (защото я бях изкарала от нея, за да си играем) и беж да ни няма... внимавайте, мили мами!
Иначе докато беше още съвсем мъничка не позволявах на никой да ми доближи количката "бебето е още стерилно и контакти с външни хора могат да са опасни" ми се струва достатъчно логично обяснение за натрапниците... в крайна сметка може да му лепне нещо без дори да подозира човек... и ако аз не го предпазя от такива опасности кой - нали аз бутам количката.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Авг 17, 2007 9:27 am Заглавие: Кой и как може да играе с детето? Отговорете с цитат

Много удачен пример, Кети. Постъпила си правилно.

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google