Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Трябва ли да се притеснявам, че още не говори?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Яну 03, 2007 3:46 pm Заглавие: Трябва ли да се притеснявам, че още не говори? Отговорете с цитат

Цитат:
Силвия Петрова
Потребител:
Здравейте, Синът ми скоро навърши 2 години, а още не говори. Единствената думичка, която казва е "дай", дори не казва "мама" или "тати".Чува добре и разбира почти всичко ( да не кажа всичко ), което му говоря. Трябва ли да се притеснявам, че още не говори ? Ще съм ви благодарна, ако ми дадете съвети или мнения.

Това, което споделяте означава че детето ви има добре развита пасивна реч /разбира речта на възрастните/, но ви притеснява липсата на активна реч /говор/. Бих искала да ви попитам, кой се грижи за детето ви? Възрастният с когото детето прекарва по-голяма част от времето говори ли с детето? Не забравяйте, че всеки човек се ражда с вродената възможност да говори, но това как и кога ще проговори зависи от възрастния, който е около детето. Детето ви е още малко, за да се притеснявате излишно, но все пак бих ви посъветвала, да му говорите повече и да го стимулирате да повтаря отделни думички, задавайте му въпроси от типа: "Какво е това?". По мое лично наблюдение момченцата проговарят малко по-късно от момиченцата и би следвало около две - две и половина годинки постепенно да започне да говори. Ако това не стане, консултирайте се с детски психолог и логопед. Успех и пишете пак!

Цитат:
Иванка Захариева
Психолог:
Може под формата на игра да го провокирате да повтаря думички на предмети, с които играе или много обича. В някои случаи пеенето на песнички е много полезно, за да повтарят децата. И аз съм на мнение, че е важно кой полага грижи за детето и как? С какво играе и колко се говори на децата. Всяко нещо, което се върши е хубаво да се обяснява на малкото дете, за да прави връзка между думи и действия. Може да го наблюдавате дали има добре развит слух, което е важно за говора. И отново много ежедневни наблюдения върху детето.

Цитат:
zjaneva
Потребител:
Уважаема госпожо, при условие, че детето Ви все още няма лепетни думи/срички/, добре е да бъде направена комплексна оценка на психоневрологичното му развитие, да бъде консултирано с детски психиатър. За повече инфо: Клиника по Детско-юношеска Психиатрия към УМБАЛ "Александровска" гр. София, тел. 02/ 9230 375 и 9230 681. На тези телефони можете да си запишете час за консултация /напълно безплатно без никакви направления/. Детето ще бъде консултирано с лекар детски психиатър и ще се прецени дали да се направи тази комплексна оценка и какви стъпки да бъдат предприемани след това.

Цитат:
Иванка Захариева
Психолог:
И аз подкрепям по-горното мнение, че е време за специализирани консултации, за да не стане след това късно. Най-напред се консултирай с личния лекар, който да препоръча специализирани консултации. Консултация с добър логопед и психолог, за да се геарира своевременно. Желая успех и всичко да е благополучно!

Повече за говора, прочетете в нашия сайт, раздел- статии.

Последната промяна е направена от Мариана на Сря Фев 21, 2007 4:41 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Сали
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Сря Фев 21, 2007 9:05 am Заглавие: Трябва ли да се притеснявам, че още не говори? Отговорете с цитат

Големият ми син до 3 години казваше само "кола" и "мньомньом" , което в превод означава камион.Когато тръгна на градина и трябваше да бъде разбран от други хора, които не можеха да предугаждат какво иска -проговори, пропя песни изапочна да рецитира за отрицателно време. Малкия проговори с изречения и започна да задава въпроси и да спори на 2 години. Сега и на двамата не мога да им затворя устите. Всяко дете си е строго индивидуално.Вярно е че колкото повече се стимулира да се изразява само толкова по -бързо ще проговори.Когато ви каже "дай" не му давайте това което иска докато не го назове по име.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google