Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Смучене на пръста

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Яну 03, 2007 3:42 pm Заглавие: Смучене на пръста Отговорете с цитат

Цитат:
pramed
Потребител:
Дъщеря ми има навика да си смуче пръста като й се приспи.Вече е на 2 г. и 6 мес..Това може ли да е някакъв психичен проблем?

Здравейте! Бих искала да ви попитам, детето кърмено ли е и ако да до кога, как е захранено, ползвало ли е биберон- залъгалка и до кога, през деня има ли постоянно възрастен човек около детето и този възрастен обръща ли му достатъчно внимание, ходи ли на ясли, наблюдавате ли други проблеми които ви притесняват, само при заспиване или и през останалото време смуче пръстчето си? Надявам се да ми отговорите на въпросите, за да бъда максимално точна с отговора си. В кърмаческа възраст е нормално бебето да смуче пръста си, така задоволява сукателния си рефлекс и се самоуспокоява. Когато става дума за дете на годинките на вашето или по-голямо, този вреден навик би означавал липсата на достатъчно внимание, на изменчивост на ситуациите или на положителни емоции, стрес или скука. Постарайте се да ангажирате вниманието на детето с повече дейности, изискващи работа с ръцете, повече игри за нареждане и вгнездяване на едри елементи, за да го отучите от този навик. Ако детето си смуче палеца само при заспиване, бих ви посъветвала известно време докато заспи при него да има възрастен човек, да бъде повече галено и гушкано. Също да заспива с някаква любима играчка, която да гушка. Така пръстчето в устата, няма повече да има работа. Не мисля, че става дума за психичен проблем, а по-скоро за емоционален или за лощ навик на който не сте обърнали своевременно внимание и с който с повече търпение и упоритост трябва да се преборите още сега. Още по темата прочетете в нашия сайт, раздел- статии, препоръчвам ви и статията: http://www.zabolekar.info/new_site/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=35 Успех.

Цитат:
Иванка Захариева
Психолог:
Въпросът е много конкретен и трудно може да се отговори задълбочено.На тази възраст,ако няма проблем в развитието,
като прохождане,проговаряне,самообслужване, не можем да се съмняваме са проблем. В случая става въпрос за изработване на вреден навик, с който трябва да се справим упорито,но и търпеливо.Във всички случаи е необходимо,този който е редовно с детето да го наблюдава за навиците,които изгражда от тази възраст.В някои случаи се приема,че смученето на пръста е съгнал за несигурност в детето,което означава,че възрасните тябва да са търпеливи.Зависи и колко време е ползвало биберон-залъгалка,кога и как е захранено и как му се дава храната с биберон или лъжица т.е. много и подрабни са въпросите за да се отговори.Само ще продължа,че този вреден навик,ако не се преборите сега,на по-късна възраст има много и различни последици.Предлагам на питащия да ми напише в писмо по-подробно за да му се отговори.

tsvetana
Потребител

Пуснато на: Чет Апр 19, 2007 3:10 pm Заглавие: Смучене на пръста Отговорете с цитат

Синът ми е на 2г. и 2м. и преди да заспи винаги си смучи пръста, преди около 3-4 месеца си мислех че сме го преодолели този проблем, но всичко беше за кратко. Слагах му лепенка с картинки на пръста и му обяснявах, че като го смучи ще го боли пръстчето и какво ли още не и той се съгласяваше и дори сам искаше да му слагам лепенката, докато един ден разбра че може сам да си сваля лепенката и да заспивя сладко с пръст в устата.
Моля Ви ако може да ми дадете някакъв съвет, защото наистина ми е много трудно да го отуча от този навик.

Иначе относно въпросите които задавате - Да детето ми е кърмено до 6-месечна възраст, като понякога (но много много рядко) е получавало кърма с биберон, биберон залагалка може да се каже че не сме използвали, защото към 2-рия месец той сам не ги искаше, а предпочиташе пръста си. Захранването го започнахме с лъжичка още от самото начало. Дори вода започнахме да пием от чашка към 4-5 месец. Никога не е заспивал сам, като му пея песнички, чета му приказки, но пръстчето пак е в устата му.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Апр 19, 2007 5:07 pm Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

От написаното разбирам,че не е имало пропуски по отношение захранване, ползване на биберони, заспиване. Помислете и ми отговорете, през деня предоставяли ли сте достатъчно развлечения, разнообразие, изменчивост на ситуациите, играчки, игри, гушкане и лично общуване с детето? Задавам ви този въпрос, защото при повечето от децата този навик се придобива в повтарящи се моменти на скука или при търсете на успокоение. Кога се появи този навик, кога го забелязахте и защо не реагирахте веднага? Отучването е трудно, но трябва да проявите упоритост. Няма рецепта. Една майка в един форум беше споделила своя метод, намазвала пръстчето с гранофурин, едно зелено лекарство за венци, което не е отровно,но има кисел вкус, а и на детето никак не му е било приятно да смуче зелено пръстче и помогнало. Не препоръчвам нещо което не съм изпитала, но звучи убедително и логично.

valentina.1979
Потребител

Пуснато на: Пет Апр 20, 2007 8:03 am Заглавие: Смучене на пръста Отговорете с цитат

Синът ми също си смуче пръста, отскоро му хванахме "цаката" Wink - като си лапне пръста, аз и татко му също се преструваме, че си лапаме своите палци, като издаваме и силен мляскащ звук, детето се засрамва и си изважда пръста Very Happy
Преди заспиване също си го смуче, въпреки, че заспива с мен и се гушкаме и играем, но...., там поне е за кратко Rolling Eyes .
Иначе аз съм си смукала пръста до 5-годишна и после носех шини на зъбите... Rolling Eyes

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Апр 20, 2007 11:20 am Заглавие: Смучене на пръста Отговорете с цитат

Да, често смученето на пръст или залъгалка води до изкривяване на зъбите. Но принципно това е лош навик и признак за някаква неудовлетвореност у детето.

tsvetana
Потребител

Пуснато на: Пет Апр 20, 2007 12:55 pm Заглавие: Re: Здравейте! Отговорете с цитат

Мариана Тодорова написа:
От написаното разбирам,че не е имало пропуски по отношение захранване, ползване на биберони, заспиване. Помислете и ми отговорете, през деня предоставяли ли сте достатъчно развлечения, разнообразие, изменчивост на ситуациите, играчки, игри, гушкане и лично общуване с детето? Задавам ви този въпрос, защото при повечето от децата този навик се придобива в повтарящи се моменти на скука или при търсете на успокоение. Кога се появи този навик, кога го забелязахте и защо не реагирахте веднага? Отучването е трудно, но трябва да проявите упоритост. Няма рецепта. Една майка в един форум беше споделила своя метод, намазвала пръстчето с гранофурин, едно зелено лекарство за венци, което не е отровно,но има кисел вкус, а и на детето никак не му е било приятно да смуче зелено пръстче и помогнало. Не препоръчвам нещо което не съм изпитала, но звучи убедително и логично.

Както Ви казах този проблем се появи още докато беше на три четири месеца, тогава не реагирах веднага защото това беше единствения начин да заспи, тъй като беше доста неспокойно и постоянно будуващо бебе. Мисля си че никога не съм го оставяла да скучае тъй като аз си използвах полагащата ми се отпуска по майчинство до две годишна възраст, което ми даде възможност да го водя на много разходки, срещи и игри с деца. Никога не си скъпя както аз, така и съпруга ми гушканията и целувките с него, и винаги един от нас двамата си играе с него, ако другия има да свърши някаква работа.
Относно гранофурина ми бяха казали че вече не го произвеждат, но все пак ще го потърся и бих опитала.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Апр 20, 2007 4:17 pm Заглавие: Вредните навици Отговорете с цитат

През първите месеци у бебетата е особено развит сукателния рефлекс, при което във вашия случай смученето на палец е станал навик. Бъдете упорити, за да го преодолее детето. Надявам се повече мами да споделят"рецепти" против този навик, защото универсална такава няма.
Още по темата:
Цитат:
Вредните навици

Вредните навици в стоматологията са условни рефлекси, образувани на базата на безусловния хранителен рефлекс. Най-често при децата това са смукане на палеца, на биберона в неподходяща възраст, на езика, устните, бузите или други предмети, скърцането и стискането на зъбите, гризането на ноктите, дишането през устата, и др.
Бруксизъм:
Детето скърца със зъби, докато спи и търка челюстите една в друга. Обикновено при децата се дължи или на носителство на глисти, поради заразно заболяване или на нервност, безпокойство /когато детето е преуморено или превъзбудено, главичката му е поела повече информация, отколкото е нормално за него и пр./. Бруксизмът води до износване на зъбите, изпочупват се ръбчетата, както на млечните, така и на постоянните зъби.
Бруксомания:
Детето стиска зъбите. Получават се болки в ушите, които отиват към тила /темпоралната част/, износват се темпоромандибуларните стави, получава се тризмус /свиване, контракции на дъвкателните мускули/ до невъзможност да си отваря устата в продължение на часове. Възможно е детето да стиска зъбите и през деня, и когато вече е достатъчно голямо, за да го осъзнае, най-лесният начин е да си слага езика между зъбите, за да предотвратява стискането на зъбките. Друг начин е поставянето на специални боксьорски шини, които се правят от силикон и са много меки. Те имат дупчици, така че детето да може да диша спокойно, докато спи. Изработват се в зъботехничните лаборатории за 24 часа и не са скъпи.
Лапане на моливи и химикалки/други предмети:
Много опасно е лапането на флумастри, защото при стискането им със зъби от тях излиза боята, която е отровна и опасна за здравето на детето. Затова работата с тях трябва да е под родителски контрол. Освен това при вкарването на различни предмети в устата се образуват афти. Те се появяват най-често в резултат от лапане на играчки, ядене на не добре измити плодове и зеленчуци, и други предмети. Липсата или недостатъчната хигиена на устната кухина води до афтозни стоматити и катарални гингивити. При тях венците са оточни и кървящи, а от устата излиза зловонна миризма.
Смучене на езика:
Този навик се появява най-често при отказа от биберона. При навършени 6 месеца, т. е. времето, когато поникват първите млечни зъбчета и започва оформянето на захапката, родителите трябва да се опитат да откажат детето от биберона като това трябва да става постепенно. При рязко махане на биберона детето започва да смуче каквото намери – езика, пръстчето, любимото одеялце и т. н. Ако биберонът се хвърли в по-късна детска възраст, понякога се налага хирургична корекция на челюстта и изваждане на някои от постоянните зъби, за да се коригира захапката. Този вреден навик е от най-тежките, защото често остава за цял живот. Най-лесно детето се отказва да смуче езика си чрез специален ортодонтски апарат с бариерна пластинка за езика, на която има телчета. Когато детето започне да смуче, се образува обратно налягане в устата и това активира телчетата, които леко убождат езика и детето спира да го смуче. Същият ортодонтски апарат се използва и за вредния навик при засмукване на пръстчето, когато не помага мазането с различните видове препарати с отблъскваща миризма. По същия начин апаратчето убожда пръстчето. Това е неприятно за детето, но се предотвратяват ортодонтски аномалии.
Смукане, хапане на устните и бузите:
Среща се при тревожни, нервни деца, най-често при превъзбуда. В тези случаи помага мазането с кремче, гланц за устни, балсами. В краен случай отново може да се прибегне до намесата на ортодонтския апарат.
Какво става, когато детето смуче?
Смукателният рефлекс развива горната челюст за сметка на долната и се получава т. нар. „прогнатична захапка“ – отворена захапка, която отново изисква корекция с шини, но не при всички случаи. Често прогнатичната захапка води до т. нар. „птиче лице“ – носът и горната устна са издадени силно напред, а долната челюст е много навътре и е недоразвита, а профилът на детето е като на птица.
Всмукване на храната между зъбите:
Това също е много вреден навик, който за съжаление, често остава за цял живот.
Ядене след измиване на зъбите/нощно ядене:
Щом детето е приключило с вечерята и е измило зъбките, не бива да яде отново, защото през нощта, докато спи, храната престоява, и образува кариес. Зъбите се развалят, а оттам и захапката. Тя се снижава и отново се получават ортодонтски аномалии. Освен това при нощното ядене се претоварва коремчето, което води до неспокоен сън, а оттам довежда и до появата на вредните навици – получава се омагьосан кръг.
Употреба на клечки за зъби:
Децата не бива да ползват клечки за зъби! Те дразнят зъбната папила на детето, което води до появата на редица заболявания.
Гризане на нокти и кожички на пръстчетата:
Под ноктите се съдържат множество микроорганизми, включително и на хепатит А /болестта на мръсните ръце/. Това е така, защото това пространство трудно може да се хигиенизира и е свърталище на микробите. Гризането на ноктите е един от най-тежките навици, които остават за цял живот. Борбата с него е много жестока и колкото по-рано се започне, толкова по-добре!
Дишане с отворена уста:
При ортодонтска аномалия устата е постоянно отворена и пресъхва. По този начин се възпалява носоглътката и се стимулира разрастване на третата сливица, която от своя страна води до психични отклонения у детето – умствено изоставане. Затова, ако забележите някой от посочените признаци, заведете детето на специалист, който да ви помогне в справянето с проблема. С течение на времето вредният навик се превръща в динамичен стереотип и отказването му е изключително трудно. Веднъж изграден и затвърден, той се изкоренява с цената на много усилия. Друга особеност на вредните навици е, че обикновено те са съчетани или пък един навик води до множество други. Това е така, защото вредните навици са свързани с нервната система на детето.
Защо съществуват вредните навици?
Причините за появата на вредните навици са различни. Те могат да са на емоционална основа, поради проблем в семейството, силна тревожност, психични разстройства или някакъв друг проблем, който тормози детето и във вредния навик то намира отдушник на проблемите, подобно на вредните навици, които съществуват при възрастните. Вредните навици може да са резултат и от триенето на венците при дразненето по време на пробива на зъбчетата, и те да продължат да съществуват дълго след появата на млечните зъби.
Опасни ли са?
Вредните навици в крайна сметка могат да доведат до непълноценно хранене, поради невъзможността за използване на всички зъби, стомашни проблеми, разрушаване и изпадане на зъбите, появата на редица аномалии. Съществува опасност и по отношение на психичното развитие на детето, тъй като неговата вглъбеност в навика води до отчуждаване от околната среда, което се отразява и на умственото му развитие.
Какво можем да направим?
Важно е родителите да знаят, че всички тези аномалии могат да бъдат коригирани в детска възраст. Те не трябва да се примиряват с факта, че детето има същата неправилна челюст като тях и да изпитват чувство на вина, а да вземат своевременни мерки по отстраняването на вредните навици, които задълбочават съществуващите проблеми.
Към кого да се обърнем за помощ?
Консултирайте се с детски стоматолог, който при необходимост ще ви насочи към детски невролог или психиатър, които да помогнат за отстраняването на проблема, в зависимост от неговото естество.
Наталия Градинарова, Консултант: д-р Румяна Михайлова, детски стоматолог
Източник: Сп."Кенгуру"-Наръчник за съвременни родители, kangaroo.roditeli.info/contests

Цитат:
Смукането на пръстите. Гризенето на нокти. Чопленето в носа

Смукането на пръстите:
Една от най-честите негативни прояви на детското поведение е смукането на пръстите. Независимо от многото тълкувания, които дават на този отрицателен навик, най-често той е израз на недостатъчни възпитателни въздействия, на еднообразние в заобикалящата го среда, на недостатъчно емоционално наситени взаимодействия с близките, липса на интересни играчки. В случаите, когато забележите, че вашето дете започва често да си пъха пръстите в устата, най-добре ще бъде да заангажирате вниманието му в тези случаи с някоя играчка, вещ или нещо да му разкажете. Добре е да знаете, че утвърден, този отрицателен навик много по-трудно е преодолва, отколкото ако навреме предпазите детето от него. Ако кърмачето упорито продължава да си смуче пръстите, в тези случаи по-добре е да му предоставите биберон-залъгалка. От него детето ще се откаже впоследствие много по-лесно, докато смукането на пръстите може да продължи и в по-горните възрасти.

Гризенето на нокти. Чопленето в носа:
Счита се, че гризенето на нокти за децата от ранна възраст не е често явление така, както е проблем за предучилищна възраст. Чопленето на носа също се забелязва у някои малки деца. И двете прояви обаче могат да се утвърдят като отрицателни навици. Най-често тези прояви са израз на определено напрежение и безпокойство у някои деца или на преживяна стресова ситуация у други. Най-доброто средство за предпазване от тези прояви е създаването на една спокойна, емоционално наситена и почти постоянно ангажираща детето обстановка. Не оставяйте детето да се чувства самотно, пренебрегнато и отхвърлено. Стимулирайте го да действа с играчките, да осъществява контакти с други деца, да споделя с вас преживяванията си.
Бъдете внимателни с детето, ако то проявява тези отрицателни навици. Заплахите или наказанията в повечето случаи водят до обратен, отрицателен ефект. По-големите деца могат да бъдат убедени, че тези неща не са красиви, че правят лошо впечатление на другите деца.
Ако в тази възраст не обърнете внимание на тези макар и инцидентно проявени проблеми, в по-горната възраст ще ви бъде много по-трудно да се справите с тях.
Източник: "Грижа за малкото дете"
Автор: д-р Божков, Любомир Кирилов, д-р Гатев, Величко Александров, д-р Дойчинова, Адриана Петрова, д-р Пръвчев, Валентин Ненов, Съртмаджиева, Райна Драгошинова,Тотко Мисробов

Напоследък се препоръчва лекарството Daum-exol , но аз специално нямам представа за ефективността му.

eli1809
Потребител

Пуснато на: Сря Мар 05, 2008 9:57 am Заглавие: Смучене на пръста Отговорете с цитат

Здравейте! Днес случайно попаднах на един лосон за отказване от биберони и смучене на пръсти. Казва се Daum Exol. Нямам представа как действа, защото не сме го ползвали.

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Местожителство: Варна

Пуснато на: Сря Мар 05, 2008 12:46 pm Заглавие: Смучене на пръста Отговорете с цитат

Здравейте -смученето на пръста не е вреден навик-то е проява на емоционална интелигентсот у детето.По същия начин възрастния изпушва една цигара или пие по чаша вино след вечеря.Не ви съветвам да използвате такива лосиони,защото ефектът може да има психологически последици върху детето и то негативни.Палеца е т.нар преходен обект за детото-както крайчеца на одеалото.Смея да не се съглася,че смукането на палеца е резултата от грешно възпитание-това Не е така.Консултацията с колега психолог ще ви помогне в намирането на подходящи алтренативи за вашето дете.Не наказвайте смученото на палеца-това е все едно вас да ви наказват,че слушате любимата си песен,за да подобрите настроението си или пиете по чаша вино вечер.Успех!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google