Ежедневно съм свидетел на нарушаване правата на децата. Нерядко срешана гледка е родител да шамаросва, ругае и обижда детето си на обществени места. Домашното насилие е неизменна част от от живота на много български семейства. Много деца израстват без родителска подкрепа у дома, на улицата или по домове. В училище и на улицата често са обект на всякакъв вид насилие. Често малчуганите проявяват агресия един спрямо друг, плод на подражанието на възрастните или на неизявени задръжки . В училище часовете за спорт са малко, по вероучение и изкуства липсват. Как и къде децата преизпълнени с енергия и желания за игри да реализират потребността си? Явно е необходима промяна в образователната система и облекчаване на учебния материал. Много деца израстват без ползване правото си на образование, други със здравословни проблеми не получават адекватна медицинска грижа. Хиляди деца се отглеждат в социални заведения, изоставени от родителите си, които са ненаказани от закона заради безоотговорността им. Други пък нямат право на осиновяване, защото родителите им не са подписали необходимата за целта декларация, службите нехаят защото приоритетно мислят за запазване на работните си места. България е единствената в света държава с такъв голям брой детски социални заведения на глава от населението. Не е тайна, че основната част от тези деца са от ромски произход, проблемът с безоотговорните раждания и изоставяния на деца явно не тревожи управляващите ни, а е необходима мащабна програма за ограмотяване, образование и заетост на тези хора. Просията от деца е друг проблем, не само увреждащ психиката им, но и лишаващ ги от нормално детство. И кой е виновен за всичко това?! Сперед мен- ние възрастните. Има ли изход от ситуацията?_________________
Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г.
www.moetodete.com
