Предишната тема :: Следващата тема |
Автор |
Съобщение |
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Чет Яну 04, 2007 2:53 pm Заглавие: Кърмата! |
|
|
Цитат: | Петя
Потребител:
Доколко трябва да продължи кърменето на бебето, до кога кърмаческото хранене е полезно и нормално? Бебето ми е на 3 месеца,как да продължа нататък,само на кърмаческо,на смесено или на изкуствено хранене?Възнамерявам до месец да отбия детето си,защото ми предстои пътуване във връзка с образованието ми.Какво да направя, как да прекъсна кърмата, за да не страда детето и за да не се чувствам зле и аз, необходима ли е някаква диета или медикаменти? Нашите майки са правели стегнати превръзки в областта на гърдите си,нужно ли е това? Нужни ли са някакви имуностимулатори за детето ми за бъдеще?Благодаря. |
Цитат: | Д-р.Д.Димов
Лекар:
Майчината кърма задоволява напълно хранителните потребности на детето особено през първите 4 месеца от живота му. След това постепенно се налага внасяне на по-концентрирани, с по-голяма енергетична стойност храни. Тези храни съдържат плодове, зеленчуци и месо, които са източници на белтъци, въглехидрати, мазнини, витамини, минерални соли и баластни вещества. Захранването става по определен ред и започва в края на четвъртия месец. Въвеждането на нови храни се осъществява при пълно здраве на детето и постепенно!
Обикновено в края на първата година от живота детето се отбива. Практиката обаче показва, че това става по-рано. Счита се, че след 6-я месец майчината кърма може да се замени с квасено или адаптирано мляко без особени опасности за детето.
Лактацията или отделянето на кърма е процес, който се регулира с помощта на хормони и се поддържа от т. наречения пролактинов рефлекс, който възниква при дразнене на нервните окончания в зърното и ареолата по време на сукане. След отбиването, поради липса на дразнене, постепенно спада нивото на хормоните отговарящи за изработването на майчината кърма и лактацията спира. Обикновенно не се налага прием на медикаменти или някакви специални диети.
Даването на имуностимулиращи и имуномодулиращи препарати само поради факта, че се е наложило отбиване на детето, не е желателно. |
Цитат: | Marina
Потребител:
Майчината кърма е най-доброто за бебето и е напълно достатъчна да задоволи всичките му нужди до навършване на 6 месечна възръст, когато започва захранването. Коректно е до края на първата година детето само да се запознава с различните вкусове на храните, без да бъде замествано млечно хранене. Такова нещо като до кога е полезно и нормано при кърменето няма. Кърмата винаги си е полезна и е нормално да се кърми докато майката и детето го искат. Щом се налага и искаш да прекъснеш кърменето на 4 месеца, не е фатално, но поне го направи постепенно за този месец, а не от раз. Няма защо да се чувстваш и виновна, хубаво щеше да е да имаш при това положение добри запаси от кърма във фризера, с които бебето да може да продължи да бъде хранено, но ако не е така, здраве да е, имате цял месец да направите плавен преход към АМ , така че не се тревожи. Когато не си отбила изведнъж, а постепенно, не се налагат диети и лекарства, нещата идват по естествен път. Колкото повече овеличаваш добавката, толкова по-малко кърма ще произвеждат гърдите ти и проблеми не би трябвало да имате. Успех! |
Мили дами, горещо ви благодаря за участието в тази тема и за това, че препоръчвате на майките да се запознаят с Националния план за действие "Храни и хранене" и съветвате да кърмят бебетата си. Едва ли има здравомислещ човек, който би отрекъл майчината кърма, но за съжаление понякога тя липсва или има основателни причини да се замени или съчетае с друг вид подходящо хранене. Ние подкрепяме кърменето, но в случая доколкото разбирам на Петя й се налага поради важни за нея причини свързани с образованието й и пътуване да преустанови постепенно кърменето на своето бебе и се нуждае от съвет как най- безболезнено за двете страни да го направи. В противен случай едва ли би искала това или поне така ми звучи написаното в писмото й до тук и до пощата на сайта. Надявам се, че вече е намерила най-доброто решение за себе си и за своето бебе. Радвам се, че повечето мами поддържат идеята за максимално кърмене и по-късно захранване, според написаното подобно е становището и на нашия педиатър. Още по темата- във форума, в подраздел "Хранене и захранване". Споделете и вашия опит! До кога кърмихте или възнамерявате да кърмите своето бебче? Аз съм кърмила децата си до 2 годишна възраст.
Цитат: | Петя
Потребител:
Приятели, радвам се че отново съм сред вас и ви благодаря за съветите и съпричастността. Проблемът, който поставих преди време в този форум вече е преодолян. За съжаление, понякога се налага майките да съчетават родителството и професионалната си реализация. Надявам се да получа отговори на още много въпроси, коите ме вълнуват относно развитието и отглеждането на малкото дете. Например, вредно ли е ако през това лято заведа бебчо на море?Обичайте се! |
Цитат: | Д-р.Д.Димов
Лекар:
Бебето би могло да бъде заведено на море, но излагането му на пряка слънчева светлина и къпането му с морска вода не е желателно! |
Цитат: | До кога да кърмим?
Захранването и постепенното заместване на кърмата с немлечни храни не е основание за отбиване. И след въвеждането на пюрета и каши в режима на бебето кърмата остава основен хранителен продукт, който доставя положителна енергия и други ценни биологични съставки. След 6-я месец тя намалява, но макар и в по-малко количество, кърмата доставя ценни хранителни вещества, които липсват в кравето вляко. Ето защо бебето трябва да се кърми сутрин и вечер,а през деня да приема храните за захранване до навършване на 1 година...Ако през лятото все още кърмите бебето си, по-добре отложете отбиването му. Установено е,че прекратяването на кърменето през летните месеци може да доведе до стомашно-чревни разстройство. През лятото кърмата е най-подходящата храна за бебето. През летните месеци избягвайте да я съхранявате в хладилник, отдайте предпочитание на фризера...
Проф.Н.Мумджиев, сп."Бебешори" |
Препоръки за здравословно хранене на кърмачета:
http://fnap.government.bg/UserFiles/File/Hranene-info/preporaki%20karmacheta.pdf
Още по темата прочетете в нашия сайт, раздел- статии.
_________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
Последната промяна е направена от Мариана на Пет Ное 25, 2011 1:19 pm; мнението е било променяно общо 13 пъти |
|
Върнете се в началото |
|
Tsvetelina_roshkova Потребител
Регистриран на: 09 Яну 2007 Мнения: 56
|
Пуснато на: Чет Фев 08, 2007 2:31 am Заглавие: Кърмата! |
|
|
Имах кърма едва 2 месеца.Но в прекалено задоволителни количества.След всяко кърмене(по съвет на личният лекар,а и по моя необходимост)се изцеждах.Постепенно кърмата ми започна да намалява,до момент,в който преминахме на смесено хранене.Случи ми се на няколко пъти бебето да откаже адаптираното мляко и да иска кърма.Наложи ми се тотално да спря да го кърмя,поради факта,че не можех да му предложа необходимите количества. По-късно чух мнение на един доктор,че изцеждането на кърмата е абсолютно противопоказно и това е била основната причина при мен лактацията да спре.Къде е истината реално според вас?
|
|
Върнете се в началото |
|
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Чет Фев 08, 2007 5:15 am Заглавие: Изцеждане. |
|
|
Истината е,че изцеждането стимулира производството на кърма, а не обратното. Ако произведеното количество е повече от необходимото трябва да се изцежда. Може би в намаляването на кърмата ти е имало друга причина.
Още за кърменето: http://consult.speednetbg.net/fs/html/eudiaia.html , както и в нашия сайт, раздел- статии.
Режим на хранене на кърмачето: http://www.predainatatak.bg/news/about83.html
Училище за кърмене: http://lalechebg.com/2010/07/webinaraugust/
Кърменето- начин на живот: http://xedra.wordpress.com/
Някои основни въпроси и отговори относно кърменето из електронния печат:
Цитат: | Какво да правим, когато кърмата намалее?
Не бързайте да я спрете. С това ще навредите на бебето. За да възстановите кърмата:
1.Учестете кърменията като кърмите детето през по-кратък интервал от време. Така сученето предизвиква, по рефлаксен път, отделянето на хормон(пролактин), който стимулира производството на мляко. Когато се нормализира количеството на отделяното мляко, отново може да минете на стария режим на кърмене.
2.Намалете нивото на стреса.
3.Хранете се пълноценно - намалете сладките и тестени неща.Всеки ден поемайте - плодове, зеленчуци в достатъчно количество(по 300-400 гр.), половин литър (две чаши) мляко, половин яйце, месо и по 1-2 филии хляб.
4.Потърсете лактогонен чай в аптеките.
Майчиното мляко е най-добро!
За телето - кравето, а за бебето - женското мляко.То набавя на кърмачето редица вещества, които са му необходими за правилно и хармонично развитие. Кърмата съдържа:
- антитела(имунни тела) от майката към тези заболявания, които тя е прекарала
- белтъци, въглехидрати и мазнини в най-добро съотношение и най-доброто качество от тях
- клетки и фактори на имунната система
- вещества, които стимулират поселването на червата на бебето с бактерия B.bifidum, естествен антагонист на болестотворните бактерии в червата.
- лактоза - естествена млечна захар; лактаза - ензим, който я разгражда, за да може да се изпозва като енергиен източник; липаза- ензим, разграждащ липидите.
- лизозим - с бактерициден ефект(убива бактерии и вируси)
- витамини и минерали - в достатъчно количество и оптимално съотношение.
Много важна за възпитанието на детето е психоемоционалната връзка, която се създава между майката и бебето по време на кърмене.
Кравето мляко може да е опасно за вашето дете?!
Поне до края на третия месец е желателно бебето да е на естествено хранене (майчина кърма). До тази възраст следва да се избягва даването на кисело мляко, защото има опасност детето да развие диабет като поотрасне. Обяснението е следното: в кравето мляко се съдържат белтъци, чужди за човешкия организъм, каквито няма в женското мляко. Тъй като червата на бебето не са узрели и са пропускливи за тях, те попадат в кръвта и са "чужди". Спрямо тях организма изгражда имунни тела (антитела), които кръстосано реагират с клетките на задстомашната жлеза, произвеждащи инсулин и ги увреждат. Когато бъдат разрушени над 70% от клетките, секретиращи инсулин, се появява захарния диабет със симптоми: често и в големи количества пиене на вода и уриниране, дори напикаване, ацетонов дъх, учестено и дълбоко дишане, повишен апетит без напълняване...
В зависимост от количеството изработени антитела и скоростта на увреждането, диабетът се проявява в различна възраст.
Освен кравето, всички други животински млека (козе, овче...) могат да станат причина за диабет.
med.primasoft.bg
Основни правила при кърмене:
Майката трябва да избере място и поза на кърмене, които ще са удобни за нея и детето. Непосредствено преди хранене тя трябва да измие ръцете и гърдите си и да облече подходяща чиста дреха. Ако в нослето на детето има секрет или корички, те пречат и на дишането, и на сукането. Затова те трябва да се почистят с фитилче от чист памук. Първите два-три милиграма кърма се изцеждат с ръка. Така случайно попадналите в млечните канали микроорганизми се отстраняват, а и зърното се оформя и бебето по-лесно ще го захапе. Докоснете бузката на бебето със зърното на гърдата си и внимавайте то да го захапе правилно – цялата ареола или по-голямата част от нея трябва да попаднат в устата му. Ако е поело само зърното и го дъвче, спрете го незабавно, като пъхнете пръст в ъгълчето на устата му между венците. Избягвайте две неща, когато слагате бебето да суче – не го насочвайте към гърдата, като натискате главата му към нея – то не обича това; не стискайте бузките му, за да го накарате да отвори уста – това го обърква, тъй като то по рефлекс се обръща към всичко, което докосва бузките му. Не бива да държите детето прекалено дълго на гърдите – двадесет-тридесет минути са достатъчни. Не му позволявайте да спи по време на храненето. Ако заспи, събудете го с леко пощипване на ушенцата или стъпалата (но не и на нослето!).След кърменето подръжте детето няколко минути изправено, за да се оригне и изхвърли въздуха, който е поело. Поставяйте бебето да спи на една страна, а не по гръб, защото то може да се оригне или повърне и да се задави. Кърмачето няма нужда от възглавница – достатъчно е под главичката му да се постави чиста нагъната пеленка, която да се подменя при замърсяване. След кърмене редовно доизцеждайте гърдоте си, за да подържате лактацията и да избегнете евентуално гнойно възпаление от задържаната кърма. През първите седмици хранете бебето си през два – два и половина – три часа. След един-два месеца то само ще ви наложи режим на хранене, тъй като здравите кърмачета се събуждат само, когато огладнеят. И нещо много важно – радвайте се, на близостта си с вашето бебе по време на кърмене, защото може би това ще е единственият ви шанс да изживеете подобно щастие.
predainatatak.bg
Необходимост от прием на течности от майката по време на кърмене:
Необходимо е да се пият много течности – от 6 до 8 чаши дневно. Кърмещата жена трябва да приема достатъчно течности за утоляване на жаждата, която се появява поради големия разход на вода при образуването на кърмата. Вода, айран и неподсладени плодови сокове са най-добрият избор. Избягвайте напитките със захар, особено ако сте наддали много на тегло. Алкохолът може да премине в кърмата. Затова не пийте или силно ограничавайте консумацията на алкохолни напитки в периода на кърмене.
howtoeat.info
Кърменето е идеалният вариант и за бебето и за майката!
Проучванията в цял свят показват, че майчиното мляко е най-подходящата, най-пълноценната и най- лесноусвоима храна за кърмачето. Кърменето има предимства както за бебето, така и за майката. Ето най-важните от тях:
Предимства за бебето:
• Бебетата, хранени с майчино мляко, боледуват много по-рядко от тези, които са приемали адаптирано мляко. При тях бактериалните инфекции се срещат 10 пъти по-често, менингитът – 4 пъти, диарията – 5 пъти, ушните инфекции – 3-4 пъти по-често.
• Кърменето намалява риска от алергии. През първите месеци от живота кърмата защитава организма на бебето от потенциални алергени.
• Бебетата, хранени с адаптирано мляко, реагират по-слабо на ваксините и образуват по-малко антитела срещу болестите. Кърменето, от друга страна, повишава ефективността на ваксините, като осигурява и допълнителен имунитет към различни заболявания.
• Сукането подпомага правилното развитие на съзъбието и челюстта. Бебетата, хранени от шише, по-бавно развиват ясен говор и по-често се нуждаят от зъболекарско лечение.
• Деца, които са били кърмени, имат по-висок коефициент на интелигентност. Кърмата съдържа мазнини и други съставки, които подпомагат развитието на мозъка.
• Децата, които са били кърмени през първите 6 месеца от живота си, много по-рядко страдат от болести на дихателната и храносмилателната система. При тях много по-рядко се срещат инфекции на дихателните пътища, пневмония, грип, разстройства и алергии.
• Променящият се вкус на кърмата (в зависимост от храната на майката) подготвя детето за разнообразието от вкусове, с които ще се запознае след захранването.
• Кърменето удовлетворява емоционалните нужди на бебето.
• Кърменето намалява вероятността от болести на бъбреците, тъй като кърмата съдържа по-малко сол и протеини от адаптираното мляко.
• Кърменето намалява риска от болести на сърцето в зряла възраст.
• Кърмата е по-лесно смилаема.
• Децата с остър апандисит обикновено не са били кърмени.
• Кърмените бебета много рядко получават кожни екземи.
• Прясната кърма никога не е бактериално замърсена.
• Кърмата не съдържа продукти на генното инженерство и синтетични растежни хормони.
* Кърмата естествено потиска болката на бебето.
• Майчиното мляко е добър естествен антибиотик за рани.
• Майчиното мляко е винаги с нужното съотношение на мазнини, въглехидрати и протеини.
• При кърмените деца смъртността до третата година е по-ниска.
* Кърменето се препоръчва от Световната здравна организация (СЗО), УНИЦЕФ, Американската академия по педиатрия, Канадското педиатрично общество, лигата La Leche и много други.
Предимства за майката:
• Изкуственото хранене повишава риска от развитие на рак на гърдата в по-късна възраст.
• Кърменето намалява риска от рак на матката и яйчниците.
• По време на кърмене се отделя хормон, който подпомага свиването на матката.
• Сукането подпомага отслабването на майката след раждане. •Кърменето понижава инсулиновите нужди на кърмещите жени, което е особено важно при захарен диабет.
• Кърменето понижава шанса от развитие на остеопороза през климактериума.
* Кърменето предпазва майката от желязодефицитна анемия.
• Кърменето е по-лесно от изкуственото хранене.
• Кърменето е безплатно.
• Кърменето осигурява повече сън за майката и бащата.
• Кърменето улеснява прането на бебешкото бельо – кърмата не оставя петна за разлика от адаптираното мляко.
• Кърменето подсилва самочувствието на майката. При некърмещите жени често се наблюдава чувство на вина заради това, че не кърмят децата си.
health.bg
Стволовите клетки в майчиното мляко
Учените от университета в Западна Австралия първи откриха, че майчиното мляко съдържа стволови клетки. Те са убедени, че до пет години с тях ще може да се лекуват заболявания като гръбначно – мозъчни увреждания, диабет, болестта на Паркинсон и др. Д-р Марк Креган от университетския екип учени споделя, че направеното откритие ще постави началото на много изследвания за потенциалните възможности на майчиното мляко. Той вярва, че то осигурява не само хранителните съставки, необходими за растежа на детето, но съдържа и ключови маркери за превръщането на детския организъм във възрастен човек. „Майчиното мляко е в основата на перфектното развитие на детето, има редица ползи за здравето на детския организъм и освен всичко това установихме, че кърмените деца са с по – висок коефицент на ителигентност от тези на изкуствено хранене. Смятаме, че ползите от кърменето несъмнено имат отражение върху формирането на зрялата личност.” – твърди д-р Креган. Доказана е , че голяма част от клетките в кърмата имат характеристика на СТВОЛОВИ КЛЕТКИ. Откритието дава възможност да си обясним както уникалните качества на кърмата, така и да се намери нов източник за добив на стволови клетки.
Препоръчителен режим на хранене на бебето до 6 месечна възраст
КЪРМЕНЕТО НАЙ- МАЛКО ДО 6 МЕСЕЦА ОСИГУРЯВА ВАШЕТО БЕБЕ С ВСИЧКИ НЕОБХОДИМИ ХРАНИТЕЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ + АНТИТЕЛАТА , ТАКА НЕОБХОДИМИ ЗА НЕГОВАТА ИМУННА СИСТЕМА. ПРЕПОРЪЧВАМЕ ЗАХРАНВАНЕТО ДА СТАНЕ НАЙ- РАНО ОТ 6 МЕСЕЦ.
СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА АСАМБЛЕЯ ПРЕЗ МЕСЕЦ МАЙ 2001 г. ПРИЕМА РЕЗОЛЮЦИЯ/54.2/, С КОЯТО НАСТОЯТЕЛНО ПРЕПОРЪЧВА НЕПРЕКЪСНАТО КЪРМЕНЕ ДО 6 МЕСЕЦ. НЕЙНИТЕ РЕШЕНИЯ СА ПРОДИКТУВАНИ ОТ ВИСОКАТА БЕБЕШКА СМЪРТНОСТ , ПРИЧИНЕНА ОТ НЕПРАВИЛНО ЗАХРАНВАНЕ.
Непосредствено след раждането е налице само рефлексът за сучене. Бебето е в състояние да поема и преглъща само течна храна. По-късно /още в края на втория месец/ то може да поема полутечна храна. Към шест месечна възраст, с появата на първите зъби, става възможно то да сдъвква вече по-твърда храна. В тези първи опити кърмачето трябва да бъде наблюдавано внимателно от възрастен да не се задави. Постепенно то натрупва опит с преглъщането на сдъвканата храна без да се задавя. Стомахът и червата са с недоразвити функции в първите месеци след раждането и могат да смилат само мляко. Постепенно се увеличават функционалните им възможности за храносмилане чрез производството на достатъчни по количество ензими. Бъбреците на кърмачетата не могат да концентрират ефикасно урината си, поради което отделят повече вода чрез нея в сравнение с възрастните. Това обяснява склонността към дехидратация у кърмачетата.
colief-bg.com |
Аз лично съм кърмила децата си до 2-год. възраст, като успоредно консумираха подходяща за възрастта им храна. Захраних ги на 4-5 мес.възраст. На 1г.бяха на обща храна. Съветвам ако жената има достатъчно кърма, да отложи захранването поне до 5 мес. и да кърми детето си поне до 1 годинка! Майчината кърма е идеалната храна за всяко дете и съдържа всички необходими за него вещества, освен това действа имуностимулиращо. Давах ежедневно и по малко преварена вода._________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
Последната промяна е направена от Мариана на Пон Фев 13, 2012 1:42 pm; мнението е било променяно общо 13 пъти |
|
Върнете се в началото |
|
jivka_p Потребител
Регистриран на: 18 Юни 2007 Мнения: 24
|
Пуснато на: Пон Сеп 03, 2007 2:37 pm Заглавие: Кърмата! |
|
|
Здравейте!
Имам приятелка, чийто дете е вече на 10 месеца. Основната му храна е кърма. Захранила го е само с плодово пюре и зеленчуково /без жълтък/. Каза, че още бил малък за захранване с месно пюре, каши и попара. Не му дава никакви течности, освен вода. Не му дава нито коричка хляб в ръка, която да яде само, нито солетки. Интересуваме дали кърмата задоволява всичките му нужди на тази възраст, или детето не получава всички необходими за организма му вещества.
Иначе детето си наддава добре.
Намерих нещо интересно тук:
www.estestveno.com
http://xedra.wordpress.com
|
|
Върнете се в началото |
|
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Пон Сеп 03, 2007 4:14 pm Заглавие: Кърмата! |
|
|
Да, възможно е кърмата да задоволява нуждите на детето, но вече е време да бъде захранено и ако жената държи да продължи кърменето да премине на смесено хранене- кърма и храна съобразно възрастта на детето._________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
|
|
Върнете се в началото |
|
ива8717 Потребител
Регистриран на: 29 Авг 2008 Мнения: 10
|
Пуснато на: Пон Сеп 08, 2008 10:53 am Заглавие: Кърмата! |
|
|
Здравейте!
Аз лично кърмя,но ми е много трудно,защото неще да яде.Заспива върху мен и немого да го събудя,пробвах какво ли не бутане по нослето,по бузката,пощипване по крачето и още много неща.Слагам го да спи и след 15-20 мин.се събузда.Първо смятах че кърмата ми не му стига,но не е това.Казах на д-ра,но тя въобще не ми помогна,а избяга темата.Моля,помогнете ми дайте ми някакъв съвет.
Благодаря,предварително.
|
|
Върнете се в началото |
|
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Пон Сеп 08, 2008 1:33 pm Заглавие: Здравей, Ива! |
|
|
Добре би било сериозно да обсъдиш с личния педиатър режима на детето, да съчетаваш в последователност сън и храна, да следиш какво количество кърма приема и наддава ли детето на тегло и ако в това отношение всичко е наред, значи нямаш причини за притеснение._________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
|
|
Върнете се в началото |
|
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Сря Апр 28, 2010 9:17 am Заглавие: Кърменето веднага след раждането |
|
|
Цитат: | Съвети за кърменето веднага след раждането
И майката, и бебето имат полза от незабавния контакт след раждане. Вземете предвид следните факти, установени при проучване на първите 1-2 часа след раждането:
* Проучванията показват, че бебетата, които имат контакт с майката и кърмене веднага след раждабето, засукват и поемат гърдата по-добре и сучат по-ефикасно от бебетата, които са били отделени от майките си през първите часове след раждането.
* Това е времето, през което бебето е “нащрек”, време на тихо будуване, което е най-добре за взаимодействие с майката. Очите му са широко отворени, то гледа внимателно, търси вашите очи и, разбира се, гърдата.
* Филмите, направени по време на раждане, показват, че бебетата, сложени веднага след раждането върху корема на майката, правят движения, подобни на пълзене, в търсене на гърдата. Те намират целта си лесно и бързо, често с минимална помощ.
Обръщайте внимание на бебето си през тези ценни моменти. Нека то да чуе гласовете на родителите си, които се е научило да разпознава още в утробата. Притеглете бебето си върху себе си, корем върху корем, бузката му да е до гърдата ви, в контакт кожа-до-кожа. Завийте бебето, и вашата топлина ще го топли и поддържа телесната му температура по-добре от каквото и да било креватче.
Засукване и сукане:
Когато бебето лежи върху корема ви, подайте му гърдата. Отпуснете се и се наслаждавайте на момента. Научете бебето да засуква, “запознайте” го с гърдата. Имайте предвид, че тази първа среща не е времето да се упражнявате в правилно поставяне на гърдата или да се тревожите за каквото и да бил друго. Това е времето, през което бебето ще открие, от къде ще идва храната му, не е време да се напълни стомахчето му.
Новородените бебета може отначало да ближат гърдата. Когато засучат, те сукват няколко пъти, почиват си, после може пак да ближат зърното или отново да сучат леко. Това е обичайният начин на сукане през първите няколко часа, а понякога – и през първите дни, сукане на неравни интервали, с почивки между тях.
Сукането е полезно за новороденото. Плачът не е. Сукането успокоява напрежението, образувало се по време на стресиращото раждане. То е познато действие (бебето се е упражнявало още в утробата да суче) в познато обкръжение (гласът на майката, биенето на сърцето й, всички шумове, с които бебето е свикнало), и затова помага на бебето да се приспособи към новата среда. Макар да имате малко или още никаква кърма, бебето получава коластра, която му осигурява защита от бактериите и инфекциите и има разхлабващо действие, което помага за отделянето на мекониума (първите изпражнения след раждането).
Сукането веднага след раждането е полезно и за майката. Стимулацията на гърдите предизвиква производството на окситоцин, който помага за свиването на матката. Това помага за контрол върху кръвотечението след раждане и за по-бързото възстановяване формата на матката от бреди бременността. Честото кърмене през първите часове и дни след раждането ще помогне и за по-бързото потичане на кърмата. Всъщност майки, които са заедно с бебетата си след раждането и кърмят на поискване, денонощно, споделят, че не са усетили типичното препълване и болезнено подуване на препълнените с кърма гърди. Причината е, че често сучещото бебе не позволява гърдите да се препълнят.
Превод от www.AskDrSears.com
Източник: http://karmene.greatnow.com |
_________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
|
|
Върнете се в началото |
|
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Пон Юли 05, 2010 7:18 am Заглавие: Как да спрете лактацията? |
|
|
Цитат: | Как да спрете лактацията?
Не винаги спирането на лактацията става от само себе си, особено при преждевременно отказване от кърмене. Затова пък има изпитани и безопасни методи за спиране на лактацията.
Защо се налага спирането на кърмата?
Въпреки, че кърменето е най-добрият вариант за хранене на новороденото , някои майки не могат да се справят с тази задача, изпитват болка при кърмене и просто не искат да кърмят. Спирането на кърменето обаче не означава и моментално спиране на кърмата.
Начини за бързото спиране на лактацията търсят и майките, чиито деца са вече пораснали и готови да се хранят с твърда храна или пък майките, които са дали бебето си за осиновяване още след раждането или пък са изгубили детето си.
Някои майки пък са изправени пред друг проблем – бебето им не иска да суче. Това често отчайва майките и те търсят начини да спрат лактацията, като в същото време хранят бебето с адаптирано мляко. Един съвет към тези жени – ако осъзнавате, че кърмата е най-подходящата храна за бебето, не се отчайвайте, бъдете по-големи инати и пробвайте да изцеждате кърмата и да храните с нея бебето, посредством шишенце. Бебето може да не иска да суче и по много други причини – да не го кърмите в удобна за него поза или пък обстановката да смущава новороденото по време на кърмене.
И все пак, ако твърдо сте решили, че няма да кърмите повече детето си, ето няколко техники как да спрете лактацията.
Един от основните начини за намаляване на кърмата е намаляването на стимулацията. Лактацията е основана на принципа „търсене-предлагане“ - ако има търсене, т.е. ако бебето суче или вие постоянно изстисквате гърдите си, паралелно с това и количеството кърма ще се увеличава. За да спрете лактацията, намалете количествата кърма, което изцеждате от гърдите си, като изцеденото мляко давайте на бебето. Ако количеството мляко е недостатъчно на бебето, компенсирайте липсата с адаптирано мляко. Известно време редувайте по този начин кърма с адаптирано мляко, докато бебето ви не свикне да се храни само с адаптираното мляко. С времето може да намалите не само количеството изцедена кърма, но и честотата на този процес. Изцеждайте кърмата си, но не цялата, а само колкото да почувствате облекчение, когато усетите напрежение и болезненост в гърдите.
Това е естествен и здравословен начин за спиране на лактацията. Предлагат се и различни хормонални лекарства, които имат за цел да спрат кърмата, но страничните ефекти карат майките да се чувстват зле (повръщане, гадене, световъртеж, припадъци са част от страничните ефекти) и неспособни да се грижат за децата си. Ако все пак предпочитате лекарствата като по-бърз начин да спрете лактацията, по-добре се обърнете към лекар-хомеопат, тъй като хомеопатичните лекарства са по-безвредни и също толкова ефективни.
Бабин метод за спиране на лактацията са компресите от зелеви листа или извара. Охладени зелеви листа се почистват от по-дебелите жилки, набождат се с вилица или друг остър предмет, така че да пуснат сок, и се слагат между сутиена и гърдата без да покриват ареолите. След като листото повехне, се сменя с ново. Подобен ефект има и консумацията на чай от салвия , мента или мащерка.
Съществуват и няколко отдавна изоставените метода за спиране на лактацията, поради факта, че са болезнени, донякъде вредни и ефектът от прилагането им не е доказан. Такива са пристягането на гърдите с бинт или носенето на много тесни дрехи в бюста (това може да доведе до запушване на млечните канали, образуването на бучки и развиването на мастит), въздържането от големи количества течности (това само ще ви дехидратира, но няма да окаже толкова голям ефект върху лактацията, колкото ви се иска).
Колко време ще мине, докато спре лактацията, зависи от това колко голямо е количеството кърма, което произвежда организмът ви. Ако продължително време сте кърмили бебето и кърмата е била единствената храна, която сте му давали, процесът на спиране на лактацията ще отнеме доста време. Ако обаче сте комбинирали кърма и адаптирано мляко при захранването на бебето или пък след раждането или първите няколко кърмения сте решили въобще да не кърмите, ще успеете да спрете лактацията в по-кратък срок. Средно, за да спре изцяло кърмата, са необходими 2-3 седмици, но всичко е строго индивидуално и зависи от много странични фактори.
Не се стряскайте, ако месеци след спиране на лактацяията, от време на време изтичат капки кърма. Това е съвсем в реда на нещата.
rozali.com, Ели Йорданова |
_________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
|
|
Върнете се в началото |
|
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
|
Върнете се в началото |
|
Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
|
Върнете се в началото |
|
kamelia_ivanov Потребител
Регистриран на: 05 Апр 2014 Мнения: 17
|
Пуснато на: Съб Ное 29, 2014 12:16 am Заглавие: Кърмата! |
|
|
Супер много полезно !
|
|
Върнете се в началото |
|
|