Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Бих искала да ми кажете, греша ли някъде във възпитанието?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
gerito_82
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Съб Фев 07, 2009 10:50 pm Заглавие: Бих искала да ми кажете, греша ли някъде във възпитанието? Отговорете с цитат

Ще съм много благодарна, ако получа мнението на психолог.Детенцето ми е на 1г.3м.и половина.Говори доста-в речника й има много думи,ако броя имитирането на животни за думи, има около 30думи.Отдавам го на постоянното ми общуване с нея.Като цяло, имам усещането, че се развива доста по-бързо в умствено отношение, отколкото връстниците си.Но ме е страх, че я форсирам неусетно и ще си навлека беля.Възможно ли е сегашното й злоядство да се дължи на факта, че се дразни, че не може да яде сама с лъжичката?Или да се дължи на това, че по някакъв начин прекалявам в стремежа си да я развивам и уча на разни неща?Досега винаги съм се стремяла да се вглеждам в нея-да разбирам кога е готова за някаква промяна.Много лесно махнахме бибероната-просто една вечер реших да не й я давам при заспиване, заспа без проблем и така до сега.Но злоядството си го има отпреди.Сама се отучи от носенето на ръце.Може би за това допринесоха и летните жеги.Една нощ се беше събудила, но нямах сили да ставам да я приспивам на ръце.Тя си играеше-по едно време усетих, че нещо се умълча.Поглеждам я, а тя заспала.На следващата вечер я пробвах да спи като легна до нея и й пея и така приключихме успешно с носенето на ръце.От много време насам искаше да бърка в купичката с яденето, но все отказвах, защото много се мажеше, та даже и се карах затова.Сега започнах да й давам да яде сама, но май закъснях, защото се появи злоядството.Бях писала мнение по друга тема в този форум, но ще пиша и тук.На мнение съм, че ако между майката и детето има хармония във взаимоотношенията, би трябвало всичко да протича плавно,нали?Както описах постиженията ни с бибероната и носенето на ръце?Много бих искала да чуя мнения за писаното, извинявам се, че е дълго, но имам нужда от мнения за това.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Нед Фев 08, 2009 7:36 am Заглавие: Бих искала да ми кажете, греша ли някъде във възпитанието? Отговорете с цитат

Здравейте Гери, има една дума в написаното-постижение. Постижение за кого-пред кого. Question
Общуването с детето е много важно за неговото развитие- кога смятате,че я форсирате?
Пробелемът с храненето се среща почти при всяко дете- причините са толкова, колкото са и децата. Има едно такова правило при хранене, сън- не трябва да се изискват от детето- а да бъдат естествени като дишането. Без залъгване, уговорки- ако детето не иска да яде определено нещо, то вероятно има причина за това. Не го насилвайте, но и не давайте храна между две хранения. Вие като майка сте най- компетентна за това какъв режим на хранене ще има вашето дете. Но знайте, че имате един много важен съюзник- гладът на детето. А за да се научи да яде сама с лъжичката в началото може да се нуждае от помощ- с времето ще става все по-опитна.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Фев 08, 2009 9:01 am Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Здравей Гери, от написаното разбирам, че си много внимателна и грижовна майка и че имаш щастието да имаш едно напълно нормално и здраво дете. Детето спокойно се е отучило от биберона и приспиването на ръце, изговаря много думички, прави опити за самостоятелно хранене. Сега е времето за приучаване към самостоятелно хранене с лъжичка, но това ще стане постепенно, давай му малки порции с храна, с апетитен вид и храни, които детето обича. Не мисля, че някъде грешиш във възпитанието си. Моят съвет по принцип е, децата да се приучават към нови знания, навици и умения ненатрапчиво, а постепенно и неусетно, а където позволява под игрова форма. Що се отнася до злоядството причините могат да са много. И тук искам да попитам какво те кара да си мислиш, че детето е злоядо, как и с какво се храни? Всеки човек има потребност от различно количество и вид храна, същото се отнася и до съня. Ето нпр. синът ми (10 г.) не обича риба и яйца, а те са толкова полезни за растящия детски организъм, но не иска и това е и никога не е ял тези две храни, но това не ме притеснява и не го насилвам. В този ред на мисли, нямаш основание за притеснения, но ще се радвам ако можем да споделим опит и си помагаме със съвети.

gerito_82
Потребител

Пуснато на: Нед Фев 08, 2009 4:51 pm Заглавие: Бих искала да ми кажете, греша ли някъде във възпитанието? Отговорете с цитат

Ами много мъничко или не чак толкова мъничко се гордея, че имам такова дете. Smile А за постижението-никога не съм вярвала, че ще бъда такава майка.В смисъл, малко или много съм била много лек вариант на черната овца на родата, а детето ми се развива най-добре и най-плавно, но не искам да звучи грубо и надуто.Просто тук във форума, нищо не пречи да си искрен.Може би, защото във възпитанието ми бяха допуснати грешки и сега гледам да не правя същите с нея.А винаги съм казала, че заслугата за развитието й не е моя, а просто тя ми показва по някакъв начин, че е готова за еди какво си и аз просто наблюдавам знаците й и се опитвам да отгатвам дали наистина е готова за това.Според мен, повечето неща, на които се е научила са станали по естествен път.Но все пак ми остава съмнението дали не я форсирам без да се усещам.Аз почти винаги комуникирам с нея, говоря й постоянно, обяснявам.Понеже си нямах доскоро други слушатели,си говорех с нея.Може би и на това се дължи бързото й проговаряне.Всъщност, единствените проблеми, които имам с нея са със злоядството и буденето през нощта, макар че сега се буди след четири сутринта може би защото се е наспала.Ляга си около 10, а се буди в осем.За яденето-от около месец ми е трудно да й дам каквато и да било яхния,супа.Ако можеше, цял ден щеше да яде бисквити, шоколад и мляко.
Та пак да се върна към форсирането.Искам да разбера дали не греша някъде тъй като и за двата ни проблема, причината може да се крие някъде в отношението ми към нея, а може и да е просто такава, баща й е бил злояд навремето.Днес си говорих със свекърва ми, тя също много е обръщала внимание на синовете си, може би затова е и трудно да бъдат откъснати от нея Very Happy , та се чудя дали не съм прекалила с вниманието си към нея, защото то е почти 100%.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Фев 08, 2009 6:21 pm Заглавие: Бих искала да ми кажете, греша ли някъде във възпитанието? Отговорете с цитат

Хубаво е, че има форуми, където можем да бъдем искрени и да споделим опит. Гери, мисля, че си добра майка и не грешиш във възпитанието! Следвай интуицията си и когато добре познаваш детето си най- правилно ще се ориентираш кое, кога и как да бъде. Прекрасно е, че се отнасяш с голямо внимание към детето си. Какво по- хубаво от това една майка да отделя достатъчно време за общуване с детето си и да се отнася с внимание към потребностите му, но това не бива да се превръща във вманиачаване, което е крайност. От написаното разбирам, че имаш едно здраво и нормално развиващо се дете. Сънят му е напълно достатъчен като количество. Аз също съм била много злояда, не всеки обича да поема всякаква и в големи количества храна.

gerito_82
Потребител

Пуснато на: Сря Фев 11, 2009 5:01 pm Заглавие: Бих искала да ми кажете, греша ли някъде във възпитанието? Отговорете с цитат

Чудя се как да подходя към това злоядство.Яде всякакви тестени изделия, сухари, бисквити.В този случай нали трябва да отхвърля съмнението за здравословни проблеми-нарушена дъвкателна функция или подобни?

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Фев 11, 2009 5:41 pm Заглавие: ! Отговорете с цитат

Щом детето "Яде всякакви тестени изделия, сухари, бисквити...", значи няма проблеми с дъвченето!

gerito_82
Потребител

Пуснато на: Чет Фев 19, 2009 6:15 pm Заглавие: Бих искала да ми кажете, греша ли някъде във възпитанието? Отговорете с цитат

Да чукна на дърво, проядохме!!!Оставих я да се маже, бърка из чинията и каквото там й хрумне да прави,е естествено като тръгне да обръща чинията й я вземам.Започнахме да се храним заедно и нещата се пооправиха!Започнах да запържвам лука в яхниите тъй като става по-вкусно.По добре така, отколкото да се тъпче с разни купени храни.

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google