Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Приказките

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Дискусии, въпроси, отговори, мнения.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Яну 05, 2007 4:59 pm Заглавие: Приказките Отговорете с цитат

Класическите приказки за деца познати ни от детството са изменени като съдържание и една приказка днес може да се намери под различни интерпретации. Нпр. "Дядовата ръкавичка", "Червената шапчица", "Вълкът и 7-те козлета" и др.вече имат нов край, тъй като в оригинал са завършвали по начин, възпитаващ насилие. Аз не съм съгласна с това твърдение и мисля, че приказките трябва да се предават на поколенията в оригиналния им вариант. Считам също, че съвременните приказки не са особено интересни, но това е лично мнение с което никого не ангажирам. Какво е вашето становище по въпроса? Кои са любимите ви приказки от вашето детство? А кои са любимите приказки и приказни герои на децата ви?

Цитат:
Иванка Захариева
Психолог:
Най-хубавото нещо,което оставя трайни следи в нашето развитие са приказките от нашето детство.Никога няма да ги забравя!Те са един вълшебен свят, без който човек не може да порасне.В тях има много красота и естетика.Приказките от моето време бяха с красиви картинки,просто приказни,лицата на хората,дрехите всичко, когато ги разглеждаш оставаш в захлас. Сега начина,по който се рисуват книжките с картинки,някои изобщо не са естетични,дори в някои случаи смешни и грозни. В моята библиотека имам много приказки,с които са пораснали много поколения- и български и от други народи, и към които се обръщам в много моменти: - когато искам да се посмея от сърце,когато искам сърцето ми да се сгрее от смелостта на храбрия войник или да почувствам полъха от цветята на малката Ида и още много и много герои.Всички те ме правят и смела и храбра и добра и нежна и ме карат отново да повярвам,че света е красив и че все още вълшебството съществува. Как ли бих живяла ако ги нямаше тях- приказките от моето детство? Не бих могла!

Цитат:
dimiko_free
Потребител:
Когато бях малка буквално "потъвах" в приказките. Какво имам предвид? Може би,вече знаете отговора. Започвах да си фантазирам, че аз съм силната Пипи, или грозното патенеце и т.н. А това не е лошо, макар понякога в реалността да не знаеш къде точно се намираш, трудно се определя границата между реалност и фантазия особено за едно дете. Дете което се чувства, по-различно от останалите. Открих че, не само аз съм се чувствала така, като малка, я имало и такива като моята "порода" хора. Това са хората които харесвам, които отъждествявам с положителните герои на днешното време. Това не са тези които ги показват по телевизията, а те са около нас. Не се разделих с моите фантазии, те ме поддържат такава каквато съм. Не се разделих и с приказките, защото ги чета на моя син. Сега ги виждам с други "очи" и се усмихвам. Те са нещо прекрасно. Позволявам си да ги разказвам на моят син, като допълвам нещо от мен. Измислям си други. Не смятам че, приказките трябва да завършват винаги с добър край. Да слагаме "розови" очила на нашите деца, при положение, че рано или късно, те ще се сблъскат с лошото извън нашето обкръжение. Важното е друго - те във всеки един момент, да знаят че, ги обичаме, подкрепяме, за да могат да се справят с лошият край и те да бъдат герои от приказките с прекрасният край .... и три дена яли, пили и се веселили, а това не е края нали?...

Цитат:
polika
Потребител:
Здравейте! За пръв път пиша в този форум и темата много ми допадна. Аз лично не мога да си представя какъв би бил
живота ми като малка ако не бяха приказките който ми четеше баба, а след това и аз сама. Сега съм вече доста пораснала,
имам дъщеря на която чета с удоволствие и на моменти се усещам, че на мен ми е по интересно отколкото на нея. Сега има много по голямо разнообразие и избор,но класиката все още е вълнуваща и приказна. Според мен ще си остане такава, защото винаги ще има нови и нови малки принцове и принцеси, които ще слушат в захлас края на поредната красива история.

Последната промяна е направена от Мариана на Пет Юли 25, 2008 3:39 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
eelina
Потребител

Пуснато на: Вто Авг 14, 2007 1:03 pm Заглавие: за приказките Отговорете с цитат

Направо съм изумена от книжките с приказки!
Потърсих " Червената шапчица" и не можах да я намеря в "приемлив вариант" Жената от книжарницата ме успокои , като ми каза , че няма да я намеря в истинският и вариант и ми каза ,че имало нейно издание , в което приказката завършвала с това , че вълкът изяждал червената шапчица!!!!!!!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dazi
Педагог

Местожителство: гр.Силистра

Пуснато на: Вто Авг 14, 2007 2:21 pm Заглавие: Приказките Отговорете с цитат

По този повод искам да ви разкажа една ситуация с моята дъщеря, когато беше малка. И така: Аз съм и мама в къщи и госпожа в училището. У дома разглеждаме четем книжки, гледат се видиеофилмчета и смятах, че детето ми знае приказката "Спящата красавица". И когато в училище трябваше да разказва приказката по картинките в учебника, тя категорично не си спомняше развитието на приказката по класическия вариант, а редеше разказа си по варианта на УОЛТ ДИСНИ /с малките фейчки и т.н./ Замислих се тогава, защото е така! Ами определено по-вълнуващо и украсено е във видеофилмчетата. А за различните интерпретации, мисля че не е лошо да ги има, но да не са насочени към насилие! Това нали е НАРОДНА приказка! Предава се от уста на уста. АВТОРИТЕ само са записали една от версиите на тези приказки. И в тази насока мисля същото за народните песни. Те могат да се изменят, променят, предават, но да не се променя, идеята. Любима приказка на голямата дъщеря и пак от видеофилмите остана "Красавицата и звярът". Героинята БЕЛ е олицетворение на нея. Казва, че имат толкова общо черти!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Дискусии, въпроси, отговори, мнения. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google