Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

За или против ученическите униформи?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Ученици
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Яну 07, 2007 9:54 am Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

Предстои дебат в НС за въвеждането на ученическите униформи. Това предложение е записано в програма на просветното министерство за развитие на образованието до 2015 година.
Документът вече е внесен в Народното събрание. Въпросът с униформите е спорен сред учениците, но Министерството на образованието и науката има своите аргументи за това предложение.А какво мислят родителите и учениците?

Цитат:
Ev
Потребител:
Аргументите ми за въвеждане на униформите са:
1. За да могат учениците да се различават по акъл, а не по дрешките и паричките на родителите за тях
2. За да могат учениците да разберат, че са от един отбор с общи интереси, а не хаотични електрончета.
3. За да могат учениците да се научат да спазват правила и задълженията си, които са част от свободата.
4. За да могат утре част от това множество на завършилите ученици в лицето на свободните хора с акъл и общ интерес да поставят основата на гражданското общество и средната класа, които са гръбнак и критерий за устойчиво и демократично общество!

Напълно споделям написаното от вас по отношение на ученическите униформи и безрезервно приемам аргументите ви.Но според мен ученическите униформи трябва да бъдет естетични,в крак с новото време,удобни,практични и различни за отделните гимназии.Не съм за връщането на униформите от времето на нашите ученически години,които ни обезличаваха и бяха крайно тъмни и мрачни,освен това бяха задължителни не само по време на учебните занятия,но и след това.А сега какво се получава,училищата са се превърнали в нещо като модни подиуми на подражание и демонстриране на социално положение.Надявам се да чуем и други мнения по темата.М.

Цитат:
dudididi
Потребите:
Аз съм "За" въвеждането на униформи. Като видя някое девойче 6 7 клас с късата поличка и голото кръстче,гримирани като за купон и се чудя тези деца на училище ли са или на модно ревю.Има и деца(рядко се срещат такива)прилично облечени,които са набедени като задръстени зубарчета.(Съдя по класа на братовчедка ми,която е 9 ти клас)Едни дечица имат възможност да ходят всеки ден с различни дрешки,на други родителите нямат достатъчно пари за да си позволят такова нещо. И как се чустват едните как се чустват другите???? Естествено отново едните са с потъпкано самочуствие.

Цитат:
Мама
Потребител:
Мразя униформи и обезличаване!

Цитат:
За и против училищните униформи!?
В момента тази тема е една от най-вълнуващите и проблемни теми във всекидневието на ученика. Аз ще кажа "ЗА" поради много причини. Не мисля, че е толкова неприятно да носиш ученическа униформа, напротив, аз се гордях с униформата си, когато бях ученичка. Цветовете не могат да определят от кое учебно заведение си, защото всеки може да ги носи. Означава ли, че ученик от МГ "Баба Тонка", облечен в синьо, е ученик от АГ "Гео Милев"? Разбира се, че не.
Естествено, че трябва да има определен начин, по който да се ходи на училище. Не трябва да се ходи с къси полички и потничета, защото, колкото и клиширано да ви звучи, училището е една институция, която е първата крачка от живота на човека и тя трябва да се уважава. Сега това е първото ни работно място. За да няма разлика в облеклото на ученика спрямо другите, униформите са най-правилното решение. Униформата - това е единственият начин да се ликвидират разликите в имотното състояние на семействата на учениците. Трябва да бъде установена граница на поведението на младите хора. В Западна Европа всеки колеж с гордост носи униформите си – това създава еднаквост в мисленето на учениците и уважение към екипа, който училището представлява. Те свикват по този начин и с някои национални и други ценности, които определят характера на държавата, в която живеят. Имам приятелка на моята възраст, която учи в Англия. Сега тя е наказана и заради това се отличава от другите, т.е. униформата, която носи е същата като на останалите, но чорапогащникът и е червен и всяко междучасие ходи в стаята за наказани ученици и учи – така в продължение на една седмица. Униформата не е, за да личи кой е наказан или не, тя представлява всеки от нас. За мен това е нещо важно. Много ученици имат нереална представа за живота. Остават 4-ри, в които ще се развием като личности, излизайки навън от свещеното училище, ще трябва да се борим сами. Много младежи на моята възраст ще кажат, че са против. Да, но на някои деца им липсва все още възпитание, така че аз смятам, че униформата наистина няма да бъде всичко, нужно на ученика, но поне училището ще създаде много навици, макар и елементарни.
Униформите за старото поколение са били много тежък спомен, защото са били грозни. Никой от нас не би искал да носи грозна униформа. Всеки мечтае за тъмносиня или карирана шотландска поличка. Това е по-добрият вариант от черните престилки с белите якички. Всяко училище има право да избира своите униформи. Нека да направим конкурс за дизайн и да изберем най-подходящите. Нека върху униформата да стои монограмът на училището. Нека училището се похвали, че учениците се строяват на празниците с тази униформа и слушат националния химн и химна на училището. По този начин се създават добродетели. Нека всеки един от нас се гордее със своята униформа, защото тя не показва само от кое учебно заведение сме, а кои сме ние.
Радослава Фиркова, БГ Репортер

Още за униформите: http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=4026

Последната промяна е направена от Мариана на Чет Фев 14, 2008 2:45 pm; мнението е било променяно общо 7 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivanka Zaharieva
Психолог

Местожителство: Димитровград, London

Пуснато на: Нед Яну 14, 2007 1:55 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

Според мен трябва да има униформи в училище.Това "разнообразие" което "властва" сега, не ги прави нито по-умни,нито по-отговорни,нито по-културни.Училището заприлича на всичко друго,но не и на място за млади хора с интерес към образованието,защото освен знания,децата се приучават и на общуване и на ред и на дисциплина.
Възпитанието и училището е поредица от изисквания,които трябва да се спазват включително и във външния вид и културата на поведение.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Tsvetelina_roshkova
Потребител

Пуснато на: Нед Мар 04, 2007 6:47 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

С две ръце "за"!!!!Омръзна ми да гледат на училищата като място за модно ревю!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivanka Zaharieva
Психолог

Пуснато на: Пон Мар 05, 2007 7:42 am Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

И на мене!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Emilia Nikolova
Потребител

Пуснато на: Сря Апр 11, 2007 1:59 pm Заглавие: Да на униформите... Отговорете с цитат

Нека да има униформи в училищата, така че да се отличават по специфичността на училището.В избора на униформи да участват и учениците след широко провеждани дискусии по темата и с техни обмислени и одобрени проекти.Трябва да се повярва в творческите им способности - има толкова дизайнерски училища и професионални гимназии.
Няма да е лесно да се преборят с "чалгаджийството" в училищата.Аз имам надежда.Разумът винаги надделява.
Само да не е насила.Трябва мислите да се водят по пътеките, които ще отведат децата до положителното от униформите. :P

Върнете се в началото
piperkovica
Потребител

Пуснато на: Чет Апр 24, 2008 12:04 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

твърдо съм ЗА

Върнете се в началото
Ivanka Zaharieva
Психолог

Пуснато на: Чет Апр 24, 2008 1:17 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

Униформата възпитава на ред и дисциплина и уважение към институцията.Всички реномирани фирми са с униформи и така изглеждат служителите им много добре.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Апр 24, 2008 3:52 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

За гимназиите- да, но смятате ли, че трябва да се въведат униформи и в начален курс?

Ivanka Zaharieva
Психолог

Пуснато на: Пет Апр 25, 2008 7:59 am Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

Според мен е добре униформите да са от начален курс, така децата се учат на традиции,а ако въпроса е за по-евтино, по-евтино ще е защото децата и родителите знаят кое е за училище и кое е за разходка.

Върнете се в началото
borislavmytov
Потребител

Пуснато на: Съб Май 17, 2008 4:33 pm Заглавие: Против Отговорете с цитат

Униформите отдавна са въведени, в бъдеще може само да се онагледят.

Върнете се в началото
silvana99
Потребител

Пуснато на: Чет Май 07, 2009 7:04 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

AZ SAM ZA VRA6TANETO NA YNIFORMITE. NE VSEKI RODITEL IMA FINANSOVATA VAZMOJNOST DA OSIGURI 150 TOALETA ZA Y4ILI6TE. AI TOGAVA DECATA NI 6TE ZAPRILI4AT NA DECA A NE NA MANEKENKI

Върнете се в началото
Ivanka Zaharieva
Психолог

Пуснато на: Чет Май 07, 2009 9:07 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

Podkrepqm mnenieto za uniformite, kato vsqko uchilishte moje samo da opredeli kakva da bade uniformata na uchenicite i te sami da uchasvat v tozi proces na izbor na uniformi.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Сеп 26, 2010 9:25 am Заглавие: До пощата на сайта Отговорете с цитат

Цитат:
Здравейте! Родител сам на две деца- по-голямото е синът ми на 10 и дъщеря ми на 7 години. Тази година е ученичка в първи клас. Избрахме училището двамата със баща й след като обмислихме много добре и взехме всички фактори (като учители, сграда, близост до дома и т.н.) под внимание. Казаха ни също така че има униформа, на което ние много се зарадвахме. Детето ще се научи от малко че има правила на работното си място и това сте възпита у него култура и ценности. Какъв беше шока за нас когато платихме 165 лв. за 3 тениски., 3 блузки с дълъг ръкав (тип пижамки), 3 жилетки и 1 вратовръзка, която аз лично попитах къде точно се завързва. 20 дни преди това записах децата си да спортуват тенис и купих същата тениска за този сорт като обясних защо трябва да я носят когато тренират, 20 дни по-късно ми се наложи да споря със тях и да обяснявам защо някои нарича тази тениска униформа? Госпожата която ги шие ме унижи публично за това че давам лошо възпитание на децата си. Толкова ли лоша майка съм че платих тази цена? Платих не само финансово, но и морално. Като се замисля не мога да направя компромис със възпитанието на децата си, само защото някой е взел грешното решение преди 3 години. Какъв пример сте дадем на децата си да ходят на училище по тениска и на какво точно ги учим?
П.Дочева

И аз се питам защо в много училища тениските се приемат за униформа и кой сформира толкова скъпата им цена, има ли критерии и кой контролира това.

GeriStivens
Потребител

Пуснато на: Нед Дек 19, 2010 6:43 pm Заглавие: За или против ученическите униформи? Отговорете с цитат

Стига да са направени с вкус и качество, униформите са изключително полезно нещо за възпитанието на децата.

Интернет пощи в България. Изберете си вашия мейл http://napred.bg/mail.html
Красиви пожелания за празника на дамите 8 март http://napred.bg/%D0%BF%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-8-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82.html
Баница с късмети, весели и оригинални http://napred.bg/%D0%BA%D1%8A%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0.html
Онлайн филми на различни езици. Гледайте любимите си филми в интернет http://napred.bg/filmi.html

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Ученици Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google