Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Пет Апр 25, 2008 6:12 pm Заглавие: Сключване на брак: условия и документи |
|
|
Сключване на граждански брак
Процедурата за сключване на брак започва с подаване на заявление в Общината от двамата желаещи минимум един месец преди датата на сватбата. Те трябва да представят личните си карти и евентуално документ за предишни бракове. Заявлението се вписва в специална книга, в която се посочват: датата на направеното заявление, имената на лицата, които са го направили, използваната форма за това, както и датата и часът, когато ще се сключи бракът. Желаещите да сключат граждански брак трябва да представят медицинско свидетелство, което да установява, че не страдат от болестите, които са пречка за встъпване в брак, и декларация, че не съществуват причини, възпрепятстващи създаването на семейство. Медицинското свидетелство е със срок един месец и е по-добре да се представи в по-късен момент, защото отсъствието на брачна пречка е важно не към момента на заявяването, а към момента на встъпването в брак. Бракът се сключва публично и тържествено в Ритуална зала. Бракът може да бъде сключен и на друго място.
Необходими документи:
Една седмица преди насрочената дата за сключване на граждански брак, двамата желаещи трябва да се явят в Общината и да представят:
1. документите си за самоличност;
2. медицински свидетелства, които да установяват че не страдат от болестите, които са пречка за брак (медицинските свидетелства са с валидност 30 дни от датата на издаването им);
3. квитанция за платени такси;
4. попълнен формуляр с имената и данните на младоженците и кумовете;
5. допълнителни документи, ако са необходими и има такива (например свидетелства за предишни разводи и др.)
Кога не може да се сключи брак?
Страните не могат да сключат брак, ако:
1.Не са навършили 18 години. Брак могат да сключат и лица, навършили 16-годишна възраст, ако имат разрешение от председателя на на райония съд по местожителство на единия от тях.
2.Са свързани с друг брак.
3.Някой от тях е поставен под пълно запрещение или страда от душевна болест или слабоумие, които са основание за поставяне под пълно запрещение.
4.Страдат от болест, която представлява сериозна опастност за живота или здравето на поколението.
5.Страдат от болест, която представлява сериозна опастност за живота или здравето на другия съпруг. Брак може да се сключи, ако боледуването е известно на другия съпруг.
6.Намират се в роднински връзки по права линия помежду си или по съребрена линия, до четвърта степен включително, т.е. брат и сестра, чичо и племенница, вуйчо и племенница, леля и племенник, първи братовчеди, а също поради осиновяване са създадени отношения на роднини по права линия или на брат и сестра.
Църковен брак
За встъпване в църковен брак е необходимо да се представи:
Кръщелни свидетелства – 4 бр. (на младоженците и кумовете)
Удостоверение за сключен граждански брак
Венчални халки – 2 бр.
Свещи – 2 бр.
Бутилка червено вино.
* - Не се позволява сключване на църковен брак в православна църква на младоженци от две различни религии или между различни християни (например католик и православен). Задължително условие е и двамата младоженци да бъдат православни християни. Ако единият от тях не е, но иска да приеме християнската православна вяра, се налага миропомазване.
** - В случай, че гражданският брак не е сключен в България, следва да се представи препис от документ за граждански брак.
-Не се позволява венчание:
* През Великия пост – от Сирни заговезни до вторник на Светлата седмица.
* През Богородичните пост.
* През Коледните пости – от Коледни заговезни до Въведение Богородично и от Игнажден до Богоявление.
* Срещу неделя, срещу дванадесетте Господски и Богородични празници и срещу дните Отсичане главата на св. Йоан Кръстител и Въздвижение на светия Кръст Господен (Кръстовден).
- Родства, при които не се позволява църковен брак:
* Кръвно родство по права линия от всички степени.
* Кръвно родство по съребрена линия до пета степен включително.
* По двоеродие (сватовство) до трета степен и от четвърта степен само случаите: двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат.
* По св. кръщение – първа степен и от втора степен следните: кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници.
При изключителни случаи обаче могат да стават венчавки с благословията на епархийския архиерей и във всички други забранени за това дни, освен през дните на Великия пост. Св. Синод разрешава на енорийските свещеници при изключителни случаи да извършат тайнството брак през дните от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от епархийския архиерей.
Граждански брак с чужд гражданин
За да сключите граждански брак с чужд гражданин трябва да се съобразите с няколко условия и да подготвите съответните документи.
КОИ СА УСЛОВИЯТА?
1. Изисквания на Вашия отечествен закон.
2. Изисквания на неговия /нейния/ отечествен закон
3. Срокове за издаване на съответните документи.
4. Форма на брачно съжителство в неговата /нейната/ страна - т.е. има ли полигамия
5. Валидност и регистрация на брака и в двете страни.
Всичко това е необходимо, за да бъде признат гражданския брак както в нашата, така и в чуждата страна. Това е много важно, за да се избегнат евентуални проблеми както при промяна на името и всички свързани с това документи, така и при наследствени дела.
КАКВИ ДОКУМЕНТИ СА ВИ НЕОБХОДИМИ?
Това, разбира се, зависи от страната, чийто гражданин е бъдещият Ви партньор, както и от това къде ще се сключва гражданския брак - в България или в чужда страна. Има значение също така дали той /тя/ е гражданин на определена страна или е със статут на бежанец; страната му /й/ член ли е на ЕС; допуска ли отечественият му /й/ закон многоженство. Има страни, в които се изисква 3-месечен срок за обявяване на брака. Едва след изтичането на този срок, се издават съответните документи. Има страни, в които е приета декларативна форма и документите минават задължително през съответното посолство. Сигурно вече доста се объркахте,но всеки, който е решил да свърже живота си с чужденец трябва да бъде готов да живее според правилата и законите на две държави. Сключването на брак е първото предизвикателство.
Съберете информация за необходимите документи, съобразете се със сроковете им на валидност и чак тогава пристпвайте към организация на сватбата. Ще изпаднете в много неприятна ситуация ако сте подготвили всичко за големия ден, резервирали сте ресторант, поканили сте гости и в последния момент се окаже, че документите не са изрядни и не можете да се омъжите._________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
|
|