Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Ситуации между деца и родители

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Окт 14, 2007 7:58 pm Заглавие: Ситуации между деца и родители Отговорете с цитат

В какви ли не ситуации изпадат родителите със своите деца. Ето няколко познати ситуации, вие също можете да споделите интересни ситуации и как сте реагирали?
Тъй като малките деца не разполагат с необходимия речников запас, с който да обяснят поведението си, те наистина трябва да изиграят забележителна сценка, за да им се обърне внимание (представете си странните знаци и действия, с които вие бихте описвали на чужденец какво искате, без да говорите на един език). Необходимо ви е да разполагате с правилния речник за необикновения им език.
Ситуация 1:
По време на игра друго дете взема играчката на вашето. Обяснявате, че след малко ще му я върне, но то продължава да крещи и да реве.
Превод: „Да си споделям вещите ли? Ти полудя ли? Не съм виждал да си даваш колата, портмонето или телефона на някого!”
По-добрата тактика: За да избегнете конфликта, първоначално прибирайте най-ценните за детето ви играчки, когато има и други дребосъци. Все някога детето ви ще придобие по-добри маниери - дотогава от вас се очаква да сте рефер.

Ситуация 2:
От седмици планирате как ще заведете малкото човече на гостуващия цирк и ще се върнете към собственото си детство. Но само докато седнете по местата си и представлението започне, дребосъкът вече е облян в сълзи и иска да си ходи.
Превод: „Тук е твърде шумно и ярко. Всеки подскача наоколо със странни дрехи. Те не се държат като нормални хора. Трябва да се махна оттук.”
По-добрата тактика: Много от нещата, които според вас биха зарадвали детето, по-вероятно ще го уплашат. За да избегнете това, винаги подготвяйте дребосъка с описание или картинка на това, което ще види или очаквате да се случи. Децата не се страхуват от познатото.

Ситуация 3:
На детската площадка детето упорито рови в пясъка без видима цел и забава. Виждате нещо по-интересно – люлка или друго дете, готово да си играе в двойка, и всячески опитвате да пренасочите вниманието на наследника си към далеч по-интересната възможност. Отказът е сигурен.
Превод: „Когато се занимавам с нещо, не се опитвай да ме разсейваш с друго, което смяташ, че е по-забавно. За мен не е.”
По-добрата тактика: Напълно естествено е да искате да споделите всичко ново и интересно с детето си, но не забравяйте, че то има нужда да следва собствено темпо. Ако вие се нагодите към него, може и да споделите обща радост, но без да отделяте детето от това, което привлича вниманието му.

Ситуация 4:
Докато си играе с дървен пъзел например, дребосъкът упорито се опитва да напъха кръгла форма в рамките на триъгълна. Вие я вземате от него и я поставяте на правилното място. Той се вбесява и захвърля всичко.
Превод: „Коя част от „Остави ме сам!” не схвана? Как ще разбера, че не е правилно, ако не се опитам по всички възможни начини? Опитвам се да узная кое е възможно и кое не.”
По-добрата тактика: Преди да се намесите, попитайте детето дали изобщо желае и се нуждае от помощта ви. Ако откаже, но все пак се разстройва от неуспеха си, по-добре внимателно направлявайте ръката му към правилния ход. Точно както дребосъкът ще приема постепенно мисълта, че е способен да направи още нещо, вие трябва да приемате идеята, че нуждата му от вашата помощ ще е все по-малка.

Ситуация 5:
Обикновено детето ви обича да се къпе. Но днес се държи сякаш се страхува от водата, плаче и се опитва да избяга.
Превод: „Вчера забелязах как всичката вода се оттича в канала на ваната. Сега ме е страх и с мен да не се случи същото.”
По-добрата тактика: Когато детето искрено се страхува от нещо, научете се да уважавате чувствата му, колкото и безпочвени да ви се струват. Невинаги разбираме детските страхове, както и децата не успяват да приемат нашите (детето ви вероятно си мисли: „Защо пък да не мога да тичам по улицата?”). Дайте му време само да преодолее притеснението си - не е страшно, ако започнете да го къпете на душа например.

Ситуация 6:
Дребосъкът не може да спре да казва „не”. Вие продължавате да питате „Гладен ли си?”, „Ходи ли ти се в парка?”... и да чувате „не”.
Превод: „Харесва ми да казвам „не”, защото това е една от малкото думи, които знам, а и обожавам усещането за сила, когато видя реакцията ти.”
По-добрата тактика: Осигурете на малкия бунтар достатъчно пространство за утвърждаване на индивидуалността. Едновременно с това, когато виждате, че въпреки отказа той иска предложеното от вас, просто му го дайте. Ще го приеме, дори и без думи.

Ситуация 7:
На пързалката детето ви обикновено иска да го държите за ръка, когато се пуска. Днес отказва и ви нарежда да се отдалечите. На връщане към вкъщи обаче решава, че няма да ходи, и иска да го носите.
Превод: „Понякога искам да съм голям. Друг път искам пак да съм бебе. После искам да съм и двете едновременно. Знам, че ти е трудно да ме разбереш - понякога и аз не се разбирам.”
По-добрата тактика: Опитвайте да отговаряте на конкретната нужда и да не се сърдите, когато се почувствате отблъснати. Детето се бори за независимостта си, но само защото знае, че винаги ще сте до него. Вече поотрастващото бебе понякога се уморява и обърква от многото различни чувства и възприятия (точно като в пубертета). Лошото е, че не може да ви го обясни. Добрата новина е, че не може и да ви отговори.

Ситуация 8:
Както нпр.вечеряте и детето най-невинно казва някоя от познатите жаргонни думи. Как ще реагирате?Липсата на реакция с цел отклоняване на интереса на детето и с надеждата то да се откаже от тези думички от само себе си също е грешка. Най-коректният подход е спокойното обяснение, придружено с причина защо детето не трябва да употребява съответните думи. Негативното им значение може да илюстрирате с по-прости и познати за детето синоними или аналогични фрази. С достатъчно чести припомняния на наистина неприятното значение на думичките детето ще загуби интерес и вероятно ще му омръзне да ги повтаря, предусещайки невеселия разговор впоследствие.
Училище за родители

veselata
Потребител

Пуснато на: Чет Яну 03, 2013 12:27 pm Заглавие: Ситуации между деца и родители Отговорете с цитат

Здравейте,
Много полезен пост. Благодаря Ви!
Има една ситуация, която бих искала да добавя за съвет. Детето е малко - на година и половина и когато го събирам с по-големи деца, те напълно го изолират. То видимо се дразни и се създават конфронтации, на които трябва да съм рефер. Как се постъпва в такива ситуации?

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Яну 04, 2013 12:28 pm Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Често, когато в игрите на по-големи деца се намеси малко дете, то определено им пречи и им разваля играта, затова и се получава тази ситуация на изолиране. За целта трябва да отвлечете вниманието на детето с нещо по-интересно и да го преместите на друго място, така то нтяма да се дразни от "интересната" игра на по-големите в която няма как адекватно да участва, а и те няма да се дразнят, че някой им пречи на играта. Razz

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google