Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Депресията!

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Клуб "Мама"
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Яну 04, 2007 8:05 pm Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Изпадате ли в състояние на депресия и как се справяте с нея?

Цитат:
Как да се преборим с депресията?

Няколко съвета срещу лошото настроение:
Предлагаме ви няколко съвета, които ще ви помогнат в борбата с депресията или просто - с лошото настроение:
1. Планирайте още отсега зимната или пролетната си почивка. Изберете къде искате да отидете, потърсете повече информация за възможностите и какво ще намерите на място.
2. Устройте си уикенд извън дома или интересна кратка екскурзия.
3. На много хора помага и шопинга – особено за жените ходенето по магазините често връща усмивката. Пазаруването ще повиши настроението ви и ще предизвика усещане за радост.
4. Променете нещо в себе си – в прическата, в облеклото, сменете парфюма. И това ще ви позареди с позитивна енергия.
5. Погрижете се за доброто осветление в помещението, в което работите. Ярката светлина ще спомогне за доброто ви настроение и ще стимулира работоспособността.
6. Заемете се с нещо ново - танци, аеробика, плуване или каквото ви се иска. Спортът ще помогне за добрата ви форма и ще помогне на тялото да бъде в добра кондиция през зимните месеци.
7. Срещайте са по-често с приятели, излизайте на разходка, веселете се. Изобщо - избягвайте самотните вечери.
8. Поглезете тялото си с вана с ароматни масла и соли.
9. Доставете си удоволствие и с вкусна храна, но много внимателно. Не си струва да се нахвърляте лакомо върху сладки неща, както често се случва при депресия или лошо настроение. Купете си например различни плодове и си направете плодова салата.
10. Носете дрехи в ярки и жизнерадостни цветове.Те ще ви помогнат в борбата с депресията. Тъмните цветове създават мрачно и потискащо настроение, а ярките зареждат с енергия. Това се отнася и за помещенията, в които живеете и работите
11. Ако не можете да живеете без DVD, гледайте повече неангажиращи, “леки” филми – за останалите също ще дойде времето, но когато навън денят става все по-къс, психиката има нужда от по-малко натоварване.
Из електронния печат

Зимна депресия

С настъпването на тъмното време около 20 - 30% от хората сякаш изпадат в зимен сън. Намаляват се тонусът, работоспособността, чувстват се като пребити. И така ще бъде до към месец март когато настъпва пролетта. Пониженият тонус искушава мнозина да посегнат към лекарствата, но те имат редица странични ефекти. Послушайте нашия съвет и след 2 - 3 седмици ще се почувствате по съвсем различен начин.
1. Независимо от времето, осигурете си 1 час прекарване на открито. Така ще получите своята доза светлина, необходима за активиране на епифизната жлеза. В противен случай, тялото ви ще произвежда в големи дози от хормона на съня и вие ще се чувствате като парцал.
2. Движете се активно. Това има тонизиращ ефект.
3. Приемайте адаптогени: по 1 - 2 ампули жен шен с пчелно млечице, или елеутерокок (сибирски жен шен) - 3 пъти по 40 капки.
4. Като класически антидепресант се очертава жълтия кантарион. Пийте системно чай от жълт кантарион или приемайте препарати, приготвени от него: Esbericum, Esberitox, Hyperecin. Освен, че си осигурявате психически комфорт, ще се предпазвате от простудни заболявания.
5. Прилагайте Шотландски душ. Обливайте се последователно поне 6 пъти, редувайки гореща и студена вода. 30 секунди обливане при температура 40 - 45 градуса и 10 секунди при 15 - 20 градуса. Винаги се завършва със студения душ.
д-р Михайлов, bns-bg.hit.bg

Депресията

Депресията е особен вид психично състояние, което поразява милиони хора по света. Тя привлича вниманието на психолозите в средата на 70-те години на миналия век поради рязкото увеличаване броя на хората, засегнати от нея. Според статистиката процентът на страдащите от депресия хора скокообразно се увеличава на всеки 20 години от 1900 г. насам. Близо 30% от населението в развитите държави периодически изпада в депресивно състояние, като при 5% от хората то се задълбочава и превръща в сериозно заболяване, а за някои и с фатален край. Преди години се смяташе, че депресията засяга по-често жените и по рядко мъжете. В последно време обаче съотношението мъже-жени се изравнява. Редица данни сочат, че депресивната нагласа има наследствен характер и може да обхване цели родове- от прародителите до децата.
Депресивното състояние се проявява като дълбоко и всепоглъщащо човека чувство на самота и безнадежност, загуба на жизнен тонус и отдръпване от света.
Причините за депресията все още не са изследвани докрай. Има различни хипотези и теории, които очакват своето потвърждение или отхвърляне.
Засега изследванията сочат, че причините за депресията могат да са:
-силно изразена психическа неусточивост;
-ниска себеоценка и себенехаресване;
-песимистична нагласа;
-склонност да се генерира чувство за вина;
-незадоволена нужда от зависимост;
-загубата на контрол над основни параметри в живота-здраве, семейство, работа;
-загубата на житейска цел.
Муси Дачева, temura.net

Още по темата:
http://www.psihichnozdrave.com/showpage.php?PageID=185
http://www.psihichnozdrave.com/showpage.php?PageID=195
http://www.puls.bg/issue/depresiq_issue_149.html
http://www.dar-center.com/article/?article=82
http://www.lekar.bg/news-51

Последната промяна е направена от Мариана на Сря Авг 20, 2008 8:29 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dazi
Педагог

Местожителство: гр.Силистра

Пуснато на: Нед Юли 01, 2007 11:52 am Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Замислих се върху тази тема, много сериозно тази седмица. След като разбрах за два много страшни смъртни случая.
Депресията е един от основните негативни фактори в съвремения ни живот, който допринася за отключване на различни болести, че и даже и посягане на живота/самоубийства/.
Какво можеше да се направи, защо, ....... Задават се такива въпроси, когато е вече много късно.
Депресията си е чист психологичен проблем, на който не трябва да се гледа с пренебрежение!!! Страшно е, ако не му се обърне необходимото внимание и не се вземат мерки! Idea Idea Idea

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivanka Zaharieva
Психолог

Местожителство: Димитровград, London

Пуснато на: Пон Юли 02, 2007 4:34 pm Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Сериозен проблем е депресията, но не е невъзможно да се справи човек. Това Е ЛИЧЕН ИЗБОР понякога, защото ако иска и потърси помощ изход има. Защо дейните хора не страдат от депресия? Това не е критика, а въпрос за размисъл и идеи...

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
dazi
Педагог

Местожителство: гр.Силистра

Пуснато на: Пон Юли 02, 2007 5:10 pm Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Че точно единия случай е с човек, който беше много деен, много работлив. Той получи някакви заболявания -кръвно и сърце/както казва обикновенния човек/ и трябваше да преорентира живота си, да забави темпото и се срина психичиски. Почуства се ненужен и безполезен. Но явно, не можаха да му помогнат, нещо се случи с тоя човек..............

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Юли 02, 2007 5:53 pm Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Именно, dazi,този човек е бил деен и е бил добре,но сега той е променил живота си и сивото ежедневие го депресира, поради липсата на дейност.

tangelova
Потребител

Пуснато на: Чет Сеп 18, 2008 8:40 am Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Здравейте отново!
Имам нужда от помощ и не знам към кого да се обърна? Sad
Четох по една от темите мненията на майки, как живота им след раждането на децата им е още по-хубав. Наистина им завиждам, но благородно и ги поздравявам. За съжаление, аз не мога да се похваля със същото. След появата на моето слънчице съм много щастлива, че го има, но живота ми се промени и продължава да се променя към по-лошо. Всичко е 'на моя гръб' - детето и всичко свързано с него, пазаруването, готвенето, чистене, ремонти и всичко. И мъжката и женската работа са си мои. Мъжът ми, както казва той 'ходи на работа и няма време за друго'. Вярно е, че работното му време е ужасно (от понеделник до неделя - всеки ден, почива 1 или 2 дни в месеца!), но аз започвам да се чувствам сякаш губя почва под краката си и нервите не ми издържат. Смених си и работата, което също се оказа до известна степен провал. Изобщо имам чувството, че накъдето и да се обърна нищо не е такова, каквото ми се иска, въпреки че повярвайте ми полагам доста усилия. По принцип съм много работлив и деен човек, главата ми е пълна с идеи 'какво имам да върша' за месеци напред и времето никога не ми стига. Много пъти съм си мислила, че имам нужда от среща с психоаналитик или психотерапевт, но после съм се отказвала от тази идея. Не знам точно защо, поради липсата на време или по-скоро от страх, че не знам към кого да се обърна. В нашата държавица има толкова измамници и лъжци, които злоупотребяват с хората, особено когато са в затруднено/проблемно положение и психически са податливи към различни манипулации.
Но вече съм твърдо убедена, че имам нужда от среща със специалист, защото съм сигурна, че моите настроения, състояния на депресия и не много добрите отношенията между нас-родителите се отразяват или ще се отразят на детето доста зле. А аз не искам това да се случва Exclamation Exclamation Exclamation и аз да съм причина детето ми да има проблеми. Искам да взема навременни мерки, за да живея нормално и да създам добра среда, да изградя нормален живот за детето си. Дори искам и още едно дете, но мисля, че ситуацията, в която се намирам ми пречи страшно много да осъществя това желание.
Ето поради тези причини, Ви моля да ме посъветвате какво да предприема. Четох разни сайтове за това какъв специалист да изберем, но това са общи пояснение, които за съжаление не ми помагат с нищо. Чета едни дълги списъци с имена на непознати хора - психолози, психоаналитици и терапевти, чета и не знам какво да правя? Confused -може би като игра на тото - затварям очи и слагам пръст някъде на списъка, където и да е?. Моля Ви дайте ми някакъв съвет?
Пишете ми, ако имате информация и за т.нар. холотропно дишане (rebirthing) - това, което четох ми звучи доста интересно, но и малко страшно. Има ли в България добри специалисти в тази област и на кого мога да се доверя. Защото четох и за един доктор, който уж бил обучен и сертифициран, но се оказало че не е така. А това потвърждава опасенията ми от широко разпространеното шарлатанство.
Предварително Ви благодаря за отделеното време и ще очаквам Вашите отговори Smile .

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Сеп 18, 2008 2:32 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Разбирам те! Много майки имат същия проблем, българската жена работи, реализира се, отглежда деца, има ред домакински, родителски и съпружески задължения, а съпругът ходи на работа и с това свършват неговите задължения. В един момент жената се чувства сама и нестабилна, започва да чувства умора и хаос и в един момент апатията и отчаянието взимат превес. Добре е да поговориш със съпруга си, да му споделиш своите чувства и усещания и може да се роди вариант, който да е благоприятен за теб и семейството ти. Не е излишно да се срещнеш и с психотерапевт, един специалист в тази област би могъл да направи чудеса и да се почувстваш по-сигурна и уверена. Не зная от кой град си, за да ти препоръчам добро име?! За хоротропното дишане намерих това, но нямам опит в тази сфера:

Цитат:
В наши дни е общоизвестна връзката между дишането и състоянието на съзнанието, както и взаимообусловеността на тези два процеса. Буквално от хилядолетия е известна и обратната корелация – влиянието на дишането върху съзнанието и в частност предизвикването от определени модели на дишане на променени състояния на съзнанието (ПСС). Петдесетте и шейсетте години на миналия век се характеризират с мащабната инвазия от Изтока в западния свят на духовни течения и практики, и дихателни техники. Това съвпада с времето, когато започва преосмисляне на ценностите в западното общество и бунтът на младото поколение срещу наложилите се консуматорски порядки и утилитаристичен стил на живот, което кулминира в края на 60-те и началото на 70-те години с движението на “децата цветя”, по-известно като хипи вълната. Това е епохата, която бележи бумът на синтеза и разпространението на психеделични вещества, най-известното от които е LSD. Важно е да се отбележи, че приемането на LSD не е монопол на хипитата. Прилагането и изучаването на ефектите му са обект на научен интерес особено в областите на философията, психологията и психотерапията. Видни творци и учени по това време като Олдъс Хъксли, Джон Лили, Станислав Гроф и др. провеждат многобройни експерименти със себе си и наблюдения на ефекта на “чистия Сандоц” върху други хора, изследвайки ПСС и поставяйки началото на картографирането на по-фини и неуловими сфери на човешкия опит, свързан с вътрешните светове на собственото съзнание и базиращ се на индивидуалните емпирични преживявания. Установява се, че тези преживявания се съпровождат с драматична промяна на дишането, което е по-дълбоко, по-учестено и непрекъснато през времето, в което се наблюдават феномените на ПСС. Станислав Гроф е принуден да търси алтернативни методи на лечение след забраната за ползване на LSD за психотерапевтични цели в САЩ. След години на проучване на измененията на физиологичните процеси под въздействието на LSD той започва да възпроизвежда целенасочено дихателните схеми на пациенти, достигнали променени състояния на съзнанието в резултат на приложени високи дози LSD. Установява, че преживяванията и ефективността на терапията чрез пневмокатарзис (интензивно дишане) са близки до тези на индивидите, третирани с LSD. Ленард Ор от своя страна достига до подобен модел на дишане след като наблюдава промените в дихателния ритъм, които се появяват спонтанно при продължителен (от порядъка на часове) престой във вана, пълна с топла вода. Променените състояния на съзнанието, които достига, в началото обяснява с въздействието на топлата вода върху тялото, която според него много наподобява вътреутробната среда. Преживяните многократно през годините родова травма и различни трансперсонални опитности в тези условия той успява да възпроизведе отново върху себе си и стотиците си ученици и извън водна среда, като повтаря моделът на ускорено, дълбоко и непрекъснато дишане, който се поражда от само себе си при продължителен престой в “ембрионалната” среда. Моделите на свободното дишане са предназначени за освобождаване на последиците от родовата травма, която е следствие на стреса, преживян по време на раждането (физически – свързан с механичната травма от преминаването на плода през родовия канал и драматичната промяна на биохимичните показатели по време на самото раждане, както и след “откъсването” на детето от майчиния организъм и психологически – свързан с отношението на родителите към бременността). Посредством емпиричния опит, натрупан в резултат на провежданите вече три десетилетия опити със свободно дишане с хиляди хора по цял свят, се потвърждава наблюдението на Вилхелм Райх, че психологическите съпротиви и защити използват механизма на ограничаване на дишането, което е автономна функция само по себе си, но може да бъде повлияно и волево. Начинът на протичане на различните сеанси се различава както при отделния индивид, така и при различните хора. Въпреки това “симптомите”, които се появяват при продължително практикуване могат да се сведат до някои универсални прояви. Поради изключително богатата им гама и многообразие ще спомена някои от по-често срещаните от тях в хода на сеансите. В по-редки случаи свободното дишане още от самото начало може да доведе до дълбока релаксация, изживяване на чувства на умиротвореност и благополучие, любов и емпатия, вътрешна интеграция и свързаност с външния свят и събития. Изживяването на това състояние е само по себе си целебно и трансформиращо. Много по-често ускореното непрекъснато дишане е придружено от интензивни емоции, вариращи по сила и продължителност и различни психосоматични прояви. Общата тенденция е след определен времеви интервал да се развива напрежение в мускулите на различни части от тялото, като най-рано то се проявява в ръцете и около устата, което илюстрира блокираните средства за комуникация с другите хора. Това напрежение е различно по сила и субективно може да се усети от приятно изтръпване и “иглички” по кожата и в дълбочина до преходни тетании на определен мускул или група от мускули, които са проява на “замръзнали” в тялото емоции и психотравми под формата на определени стереотипни модели на мускулно брониране. Напрежението също така може да бъде освободено чрез отреагиране и катарзис, които се съпътстват с интензивни телесни движения, треперене, тикове, кашляне , повдигане, неудържим смях, плач или викане и др. В тези случаи сеансите протичат с богата двигателна активност. Интерес представлява спонтанното заемане на утробна поза при някои от практикуващите. Други са напълно неподвижни и въпреки това могат да имат дълбоки и интензивни преживявания. В голяма част от случаите могат да се идентифицират биографични, перинатални или трансперсонални източници, които стоят зад изявените психосоматични прояви. В заключение ще кажа, че спектърът на приложение на свободното дишане е необятен, доколкото той е насочен към всеки човек. При болния то може да помогне за достигане до причините на проблема и разрешаването му на емпирично ниво, при здравия да се превърне в своеобразна хигиена на душата, в средство за намаляване на стреса, превенция на психосоматичните дисфункции и лечението им още в латентен стадий. За всеки човек то може да бъде важна стъпка по пътя на себеоткриването и реализацията на пълния му потенциал.
Участниците в сеансите и семинарите, които провеждаме в България доказват универсалността на техниката, ползата от нея, безопасността и високата й ефективност. Личните им преживявания и реализираният ефект допринасят за обогатяването на чисто практическия опит на всеки един от нас.
1. В края на 60-те години са правени опити с LSD и в клиниката по психиатрия към МА – София със студенти по медицина на доброволен принцип.
2. Обединяващият термин “свободно дишане” е въведен през 1989 г., но самите техники се зараждат и развиват през 70-те години. Терминът може да визира всяка от изброените техники или всички заедно поради сходните принципи и достигани модели на дишане.
Д-р Димитър Тенчев
Сп. “Инсайт” бр. 2/2005 г.

Надявам се, че нашите психолози ще ти помогнат с мнение! Благодаря ти, че сподели с нас своите чувства! Надявам се да ти бъдем полезни!

Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Чет Сеп 18, 2008 4:07 pm Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Здравейте Тангелова-изборът да се погрижиш за психическото си здраве е вече признак на психическо здраве.Има статистика,че хората,които ходят на психолог,са по-здрави от тези,които никога не са изпитвали такава потребност.За съжаление малко знам за холотропното дишане.Надявам се да намерите своя терапевт.

Върнете се в началото
Ivanka Zaharieva
Психолог

Местожителство: Димитровград, London

Пуснато на: Чет Сеп 18, 2008 9:29 pm Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Здравейте госпожо,
ще споделя моите впечатления от написаното от Вас.Много трудно за каквото и да е човек да е сигурен когато прави избор и гаранцията,че ще попаднеш на точния специалист е като теорията на вероятностите, но ако човек не си позволява да греши, трудно може да успява. Значи, научете се да грешите и да не се упреквате за това.
В мисленето има голяма доза обърканост и нерешителност, които са преплетени със страхове, но какви, трудно може да се определи, но подкрепени от неувереността в себе си. Ходенето при специалист психолог ими психотерапевт, не е той да реши проблема, да ви насочи към решаването му и подкрепи в преодоляването. Всичко е много лична работа. Относно холотропното дишане,лично аз съм малко скептично настроена към него като идеален метод, но с това мое мнение не ангажирам никого.Мисля,че за него се изсква вътрешната убеденост от това,че имаш нужда да го правиш

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
tangelova
Потребител

Пуснато на: Пет Сеп 19, 2008 9:18 am Заглавие: Депресията! Отговорете с цитат

Здравейте мили дами!

Сърдечно Ви благодаря за отделеното време. Аз съм от София и наистина ще съм много благодарна на Мариана Тодорова (а и на останалите) ако ми препоръчате добро име.
А що се отнася до мен, да, наистина съм объркана и неуверена в себе си. Точно поради факта, че осъзнавам това, реших да търся помощ от специалист. Но в никакъв случай не очаквам, че някой друг ще разреши моите собствени проблеми. Аз искам да се консултирам със специалист, който да ме насочи и подкрепи в преодоляването на проблемите ми. Убедена съм, че ако човек няма желание и не полага усилия, не може да постигне резултати в която и да е област. По въпроса за грешките, си мисля, че никога не ме е било страх да греша - имам доста грешки зад гърба си. По скоро трябва да работя по въпроса за упрекването от грешките. Но в случая с избор на психотерапевт, наистина малко ме е страх и то не толкова от факта, че няма да попадна от първи път на подходящия специалист, а както вчера Ви писах ме е страх от самозвани специалисти. Мисля че изборът и посещаването на психоаналитик или психотерапевт са доста сериозен въпрос, и не е все едно къде/при кого ще попаднеш. Основното ми притеснение е крайния резултат, да не се получи както в една поговорка 'Вместо да изпишем вежди, да извадим очи'. Колебанието ми е подсилено и от мнението на лекар, с който се говорих по този въпрос и който ми каза, че не е необходимо да се занимавам с това, понеже психоанализата в България не била развита добре. Благодаря Ви за вниманието и успешен ден!

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Клуб "Мама" Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google