Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Какви рискове крие ваксината?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от кърмаческа възраст: 0-1 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Яну 03, 2007 3:40 pm Заглавие: Какви рискове крие ваксината? Отговорете с цитат

Цитат:
aba
Потребител:
Здравейте,на всички!Първо искам да се извиня,ако съм публикувала темата не където трябва!!!От известно време ме тревожи един много сериозен въпрос.Става дума за имунизациите на дъщеря ми.Тя е само на 4 месеца и миналия път,когато и биха ваксината-ДТК тя не беше напълно здрава.Беше и запушено нослето и кашляше,но нямаше температура.Попитах педиатърката не може ли да отложим ваксината,а тя ми отговори,че не може.След като нямала температура не можело да се отлагат ваксините.Доколкото знам,децата трябва да са напълно здрави когато се имунизират.Въпросът ми е дали може да има някакви последствия и какви,когато е имунизирано болно дете?Ще се радвам да ми отговорите,защото до сега никъде не можаха да ми дадат конкретен и ясен отговор!Благодаря!

Здравейте! Винаги ваксина се поставя, когато детето е абсолютно здраво. Бих искала да попитам, преди колко време беше поставена имунизацията и има ли някакви конкретни симптоми, които ви притесняват? Ако детето се чувства добре, място за притеснение няма. Надявам се и нашият лекар да сподели своето мнение по въпроса. Както и други мами.
ПС:Още за имунизациите, прочетете в нашия сайт, раздел- публикации:
http://www.moetodete.com/index.php?option=com_content&task=view&id=65&Itemid=66
http://www.moetodete.com/index.php?option=com_content&task=view&id=121&Itemid=66
http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?p=482#482
Имунизационен календар на Р.България:
http://www.pramed.com/imuniz_kalendar.htm
http://www.riokoz-bs.com/health.html

Цитат:
aba
Потребител:
Благодаря,че ми отделихте време да ми отговорите!За момента не виждам да има странични симптоми!Дали е възможно да се появят в по-късен етап?В понеделник пак ще ходим на имунизация и аз съм купила Пентаксим(комбинираната ваксина,която се понася по-добре от децата)!Но тя сега пие сироп за кашлица и се чудя дали да й отложа ваксината,защото педиатърката няма да го направи,а все пак става дума за здравето на моето дете.Много съм объркана!Нямам представа защо не иска да отлага ваксините!Не мога да си сменя педиатъра за момента.Трябва да чакам декември,когато вече ще е минала имунизациите! Прочетих статиите и горе-долу ми се изясниха нещата!

Цитат:
Мама
Потребител:
aba, честно да ти кажа, ако детето ми не е напълно здраво не бих го завела на имунизация, защото имунитета му ако е болничко е по-слаб и може ваксината вместо да помогне, да навреди като се развие болестта против която се поставя. Изчакай детето да оздравее напълно и ще му поставите имунизация, никой не гони норма. Дори бих те посъветвала, да си смениш личния лекар. До сега никога не са ваксинирали децата ми, ако не са напълно здрави. Не съм специалист,но съм майка.

Цитат:
aba
Потребител:
Явно моята педиатърка гони норма,защото ми отказа миналият път отлагането на ваксината!Опитах да я сменя,но ми казаха,че трябва да изчакам декември месец,не можело сега!Тя малката до декември ще е минала имунизациите,които трябва да се правят(и са най-важни).Просто толкова съм объркана...

Цитат:
Д-р.Д.Димов
Лекар:
Темата за имунизациите присъства във всички форуми дискутиращи детското здравеопазване. За съжаление битува мнението, че ползата от имунизациите е много по-малка отколкото вредата. Описват се картини на дечица жестоко страдащи от направените им вакцини. Всява се паника. Считам, че следва да се внесе извесна яснота относно това що е имунизация, какво е вакцина, как и кога трябва да се прилагат вакцините, какво да очакваме като нежелани реакции и положителен ефект. Няма да си спестя епитета като кажа, че е пълна глупост да се отрича ползата от имунизациите. Благодарение на тях човечеството забрави що е едра шарка. Практически не се срещат заболявания като морбили, накога наричано детска чума, дифтерия и полиомиелит. Трябва обаче да знаем, че причинителите на тези заболявания не са унищожени. Те се намират в обкръжаваща ни среда и само направените ни имунизации ги възпират от това да предизвикат заболявания и епидемии. За да сме сигурно защитени като индивиди срещу дадено заболяване е нужно да има така наречен колективен имунитет, т.е повече от 80 % от населението да е имунизирано срещу съответното заболяване. Падането на процента на колективиния имунитет води до повишаване на риска от развитие на заболявания и епидемии дори сред имунизираните. Какво представлява имунизацията!?Това е процес на внасяне на чужди антигени в организма с последващо задействане на имунния отговор и изработване на спецефична защита. В зависимост от типа на вакцината се внасят живи микроорганизми, загубили своята вирулентност, сиреч способността си да причинят заболяване, убити микроорганизми или частици от микроорганизми. От голямо значение за всяка вакцина е внасяния материал да притежава достатъчна имуногенност, т.е да може да предизвика пълноценен имунен отговор. Нежеланите реакции от имунизацията наричаме реактогенност на вакцината. Стремежа е тя да бъде възможно най-ниска. Изработването на вакцини е сложен и продължителен процес. Какво става след имунизацията!? Ако макроорганизма във времето срещне съответния патогенен микроорганизъм, то последният бързо се разпознава, ефективно се унищожава, и се възпрепятства развитието на заболяване. За постигането на такъв блестящ резултат обаче е нужен пълноценен имунитет, а за неговото изработване е нужна качественна вакцина и нейното правилно прилагане! Много фирми по света се занимават с производство на вакцини. Продуктите се сертифицират и гарантират надежна имуногенност. Разбира се, желателно е освен висока имуногенност, вакцината да притежава възможно най-ниска реактогенност. Често постигането на такъв оптимален баланс рефлектира върху цената на продукта. Колкото и добра да е една вакцина, за постигане на пълноценен ефект е нужно нейното правилно приложение! Тук е мястото и времето, когато се намесва човешкия фактор. За съжаление грешките при прилагането на вакцините и възникналите в резултат на това отрицателни реакции водят до формиране на негативно отношение към имунизациите като цяло. Вакцините трябва да се прилагат на съответното място и по съответния начин, така както е отбелязано в техните инструкции. Преди да се пристъпи към имунизация детето трябва да бъде прегледано от лекар. Смисълът на този преглед е да се прецени подходящ ли е избрания момент за провеждане на имунизацията. Не следва да се прави имунизация при наличие на признаци на инфекция и заболявания, при които имунизациите са противопоказани. Счита се, че ако се направи имунизация в хода на инфекциозно заболяване това би могло да утежни заболяването от една страна и да доведе до изработване на непълноценен имунитет от друга страна. Нещо важно, което също трябва да споменем тук е и понятието "индивидуална чувствителност". Ние хората, като представители на един биологичен вид много си приличаме външно, но и се отличаваме. Същото е и с реакциите ни към съответните препарати, медикаменти, вакцини. Някои хора към определен продукт проявяват специфична реакция. Да се предугади дали ще има специфична, индивидуална реакция е практически невъзможно. За наша радост такива прояви на индивидуална чувствителност особено с нежелан ефект са твърде редки. Към много инфекциозни заболявания няма разработени вакцини. В същото време, заболявания към които има разработени вакцини не са включени в списъка на задължителните. За да се премине към задължителна имунизация срещу дадено заболяване, заболяването трябва да е социално значимо. Същевременно трябва да е възможно изработването на качественна и достатъчно евтина вакцина. Задължителните имунизации са отразени в имунизационните календари на страните, които са изработени в съгласие с изискванията на Световната здравна организация и се отличават незначително. В обобщение на написаното по-горе ще кажа че :
1. Имунизациите са сигурен начин да се предпазим от опасни болести!
2. За да има ефект от направената имунизация е нужна качественна вакцина и нейното правилно приложение.
3. Поради индивидуалните ни особености винаги има някакъв хипотетичен риск от развитие на нежелателна реакция вследствие на имунизация, но рискът от възникване на заболяване, което би могло да доведе до фатален изход или инвалидизиране е многократно по-голям ако не се проведе имунизацията.

Цитат:
pramed.com
Лекар:
Ясно е че ползата от ваксините е много по-голяма от вредата която биха могли да предизвикат евентуални странични ефекти.И за да се сведе процентът на страничните реакции максимално,е желателно да се спазват някои основни правила при прилагането на ваксините. Има някои общи противопоказания за поставяне на ваксините,като на първо място стои наличието на Остри инфекциозни заболявания у пациента (вкл.остри инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища протичащи с хрема и кашлица). Преди всяка ваксинация лекарят е длъжен да прегледа пациента и въз основа на данните от прегледа и сведенията от родителя трябва внимателно да прецени дали да приложи или отложи ваксината.Това е отговорност която носи предимно той и носи основна отговорност при възникване на сериозни усложнения които при тези ваксини (дифтеткок и полиомиелит) включват сериозни неврологични увреди макар и изключително рядко. Повечето педиатри осъзнават отговорността която носят и предпочитат да отложат приложението на тези ваксини при данни за остра инфекция. Поставянето на ваксините от Задължителния имунизационен календар е задължително,но е ваше право да поискате отлагането им ако има сериозни причини за това,каквито са налице във вашият случай.

Цитат:
aba
Потребител:
БЛАГОДАРЯ МНОГО!Наистина много ми помогнахте и съм Ви изключително благодарна за Вашето квалифицирано и експертно мнение!Благодаря!Надявам се,че помогнахте не само на мен,а и на всички майки,които са затруднени в такива ситуации!

Цитат:
Д-р Марио Янакиев,
d-rmario.com:

ИМУНИЗАЦИИ ПРЕЗ ПЪРВАТА ГОДИНА

Много сте чели за имунизациите. Мненията са от пълно отричане до възхвала. Както винаги истината е някъде по средата. Имунизациите са „ необходимото зло”. Чрез тях въвеждаме в детския организъм убити микроорганизми, части от тях, продукти секретирани от тях др. Цели се изграждането на имунитет / защита/ към тези болести. Организма след имунизация е подготвен и при среща с истинските причинители на болести или не се разболява или симптомите са много леки, без усложнения. По този начин са изкоренени много жестоки болести, като –ЕДРА ШАРКА, ДИФТЕРИЯ, КОКЛЮШ, ПОЛИОМИЕЛИТ И ДР. Някои като Туберкулоза и Заушка се контролират. Най – много негативи за имунизациите са свързани със страничните им ефекти. Тежките от тях се срещат много рядко и са свързани с някои индивидуални особености на даденото дете . По – често са леките странични ефекти след имунизация – температура, неспокойствие , плачливост и др. При имунизация детето трябва да бъде здраво, да няма активна инфекция. Някои от ваксините позволяват да бъдат направени при лека хрема и кашлица , с по – дълга история , но само след преглед и по преценка на личния педиатър. Много въпроси възникват у майките какво трябва да дават преди или след имунизации и какви компреси да правят. В България все още се прави през 2, 3, 4 месец Дифтеткок в гръбчето . Много често коклюшната компонента дава странични ефекти , като подуване, висока температура и плачливост. Препоръчвам след правенето на тези ваксини да се даде съответната доза Парацетамол или Ибупрофен. А също да се правят компреси от вода и оцет наполовина или студен Риванол на местото на имунизация. И ТАКА - в родилния дом се правят две имунизации – против Туберкулоза и против Хепатит В. През първия месец се прави реимунизация срещу Хепатит В. През втори, трети и четвърти месец се правят ваксините против Дифтеткок и Полиомиелит. От тази година ваксината срещу Полио е инжекционна, така че на детето му се правят две инжекции. Тук е мястото да спомена, че в аптеките се продават ваксини , които са с по-добро качество от безплатната. Едната се казва Инфанрикс – съдържа Дифтеткок, но коклюшната компонента е по – мека и дава по – малко странични ефекти.Другата ваксина се казва Пентаксим – тя има същите предимства на Инфанрикса , но освен това има и две други съставки – Полио / отпада втората инжекция/ и срещу Хемофилус – един от най – честите причинители на инфекции на дихателните пътища в ранната детска възраст а също и на част от менингитите. В шестия месец се прави трета последна реимунизация срещу Хепатит В. На година и един месец се прави много важна ваксина срещу Морбили, Рубеола и Паротит /Заушка/. Прилагам на вашето внимание някои ИМУНИЗАЦИОННИ КАЛЕНДАРИ НА СТРАНИ В КОИТО ЖИВЕЯТ МНОГО БЪЛГАРИ.
Ш В Е Ц И Я:
ДИФТЕТКОК 3 МЕСЕЦ
/DIPHTERIA 5 МЕСЕЦ
TETANUS 12 МЕСЕЦ
WHOOPING COUGH/ 5-6 ГОДИНА
14 ГОДИНА
ПОЛИОМИЕЛИТ 3 МЕСЕЦ
/POLIO/ 5 МЕСЕЦ
12 МЕСЕЦ
5 – 6 ГОДИНА
ХЕМОФИЛУС В 3 МЕСЕЦ
/Hib/ 5 МЕСЕЦ
12 МЕСЕЦ
МОРБИЛИ, ПАРОТИТ, РУБЕОЛА 18 МЕСЕЦА
/MEASLES, MUMPS, RUBELLA/ 6 -8 ГОДИНА
И С П А Н И Я:
ХЕПАТИТИС Б след раждане
ДИФТЕТКОК, ПОЛИО, 2 МЕСЕЦ
ХЕМОФИЛУС В, МЕНИНГОКОК С 4 МЕСЕЦ
/DIFTERIA, TEATANOS, TOSFERINA 6 МЕСЕЦ
POLIO,HEMOPHILUS INFL. TIPO b
MENINGOCOCO C*
ДИФТЕТКОК,ПОЛИО,ХЕМОФИЛУС В 18 МЕСЕЦ
МОРБИЛИ, ПАРОТИТ, РУБЕОЛА
/ SARAMPION, RUBEOLA,PAROTIDITIS/ 15 МЕСЕЦ
ДИФТЕТКОК,МОРБИЛИ,ПАРОТИТ,РУБЕОЛА 6 ГОДИНИ
/DIFTERIA, TEATANUS, TOSFERINA
SARAMPION,RUBEOLA,PAROTIDITIS/
ХЕПАТИТИС Б 12 ГОДИНИ /HEPATITS B/
ДИФТЕРИЯ И ТЕТАНУС 14 ГОДИНИ
/DIFTERIA, TETANUS/
Г Е Р М А Н И Я:
ХЕПАТИТИС Б СЛЕД РАЖДАНЕ /HEPATITIS B/
ДИФТЕТКОК 3 МЕСЕЦ
/DIPHTERHERIE, TETANUS,KEUCHHUSTEN /
ПОЛИОМИЕЛИТ 3 МЕСЕЦ
/POLIOMYELITIS/
ХЕМОФИЛУС Б 3 МЕСЕЦ
/HEMOPHILUS B/
ХЕПАТИТИС Б 3 МЕСЕЦ
/HEPATITIS B/
ДИФТЕТКОК 4 МЕСЕЦ
/DIPHTHERIE, TETANUS,KEUCHHUSTEN/
ДИФТЕТКОК 5 МЕСЕЦ
ПОЛИОМИЕЛИТ 5 МЕСЕЦ
ХЕМОФИЛУС Б 5 МЕСЕЦ
ХЕПАТИТИС Б 5 МЕСЕЦ
ДИФТЕТКОК 12-15 МЕСЕЦ
ПОЛИОМИЕЛИТ 12-15 МЕСЕЦ
ХЕМОФИЛУС Б 12-15 МЕСЕЦ
ХЕПАТИТИС Б 12-15 МЕСЕЦ
МОРБИЛИ, РУБЕОЛА, ПАРОТИТ 12-15 МЕСЕЦ
/MASERN, MUMPS, ROTELN/
МОРБИЛИ,РУБЕОЛА,ПАРОТИТ 16-24 МЕСЕЦ
/MMR/
ДИФТЕРИЯ, ТЕТАНУС 5-6 ГОДИНИ
КОКЛЮШ 10-18 ГОД.
ДИФТЕТ 10-18 ГОД.
ПОЛИОМИЕЛИТИС 10-18 ГОД.
ХЕПАТИТИС Б 10-18 ГОД.
В Е Л И К О Б Р И Т А Н И Я :
ДИФТЕРИЯ ТЕТАНУС КОКЛЮШ 2 МЕСЕЦ
/DIPHTHERIA, TETANUS, WHOOPING/
ХЕМОФИЛУС / Hib / 2 МЕСЕЦ
ПОЛИОМИЕЛИТ, МЕНИНГИТ С 2 МЕСЕЦ
/ POLIO, MENINGIT C/
ДИФТЕРИЯ, ТЕТАНУС, КОКЛЮШ 3 МЕСЕЦ
ХЕМОФИЛУС 3 МЕСЕЦ
ПОЛИОМИЕЛИТ, МЕНИНГИТ С 3 МЕСЕЦ
ДИФТЕРИЯ, ТЕТАНУС, КОКЛЮШ 4 МЕСЕЦ
ХЕМОФИЛУС 4 МЕСЕЦ
ПОЛИОМИЕЛИТ, МЕНИНГИТ С 4 МЕСЕЦ
МОРБИЛИ, РУБЕОЛА И ЗАУШКА 12 – 18 МЕСЕЦ
/ MEASLES/
ДИФТЕРИЯ И ТЕТАНУС 3 - 5 ГОДИНИ
ПОЛИОМИЕЛИТ 3 - 5 ГОДИНИ
МОРБИЛИ, РУБЕОЛА, ЗАУШКА 3 - 5 ГОДИНИ
ДИТЕРИЯ, ТЕТАНУС 15 – 18 ГОДИНИ
ПОЛИОМИЕЛИТ
С А Щ:
ХЕПАТИТ В /HEPATITIS B/ след раждане
1 МЕСЕЦ
6 МЕСЕЦ
ДИФТЕТКОК /DTP/ 2 МЕСЕЦ
4 МЕСЕЦ
6 МЕСЕЦ
1год. и 6 месеца
ХЕМОФИЛУС В /Hib/ 2 МЕСЕЦ
4 МЕСЕЦ
4 МЕСЕЦ
1год. и 6 месеца
ПНЕВМОКОК / Pneumococcal/ след раждане
4 МЕСЕЦ
10 МЕСЕЦ
12 МЕСЕЦ
ПОЛИОМИЕЛИТ / IPV/ 2 МЕСЕЦ
4 МЕСЕЦ
МОРБИЛИ, РУБЕОЛА, ПАРОТИТ 1 година.
/ MMR /
ХЕПАТИТИС А /HEPATITIS A/ 2 години
3 години

Последната промяна е направена от Мариана на Сря Апр 01, 2009 6:28 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mamikami
Потребител

Местожителство: гр.Монтана

Пуснато на: Пет Мар 30, 2007 4:42 pm Заглавие: Какви рискове крие ваксината? Отговорете с цитат

Мери,аз ще полудея.Начетох се на какво ли не-е как да реша?
И във форума на Моето бебе... питах и ...пълно объркване от моя страна.И сега-накъде?Личната не знае нищо за убитата ваксина,аз не зная коя да купя. Rolling Eyes

Гледай на личността на ближния,като на свой равен по достойнство.
Кант
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Мар 30, 2007 5:02 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Аз също съм възмутена и объркана. От една страна ЕС от преди 10 год.са премахнали живите ваксини и по тяхно изискване от т.г.следваше и у нас да се въведат само убити, но разбрах че до изчерпване на количеството ще се поставяли живи. Аз лично не поставих реимунизацията на детето ми против полио, защото очаквах след 1 януари да се въведат убитите. Но това е мое лично решение и никога не ангажирам с него. Ще направя запитване до МЗ. Ако отново някое дете развие д.паралич,както имаше такива случаи след поставяне на живи ваксини, кой ще отговаря? При убитите такъв риск няма!Изумена съм и от липсата на информация от страна на личните лекари!? Виж още по темата тук:
http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?t=176
За връзка с МЗ: press@mh.government.bg

Последната промяна е направена от Мариана на Съб Мар 31, 2007 8:11 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
mamikami
Потребител

Пуснато на: Пет Мар 30, 2007 7:09 pm Заглавие: Какви рискове крие ваксината? Отговорете с цитат

Благодаря за помощта!
Аз със сигурност ще купя ваксина,но искам сигурна,ще се обърна към МЗ и ще видим.

Кант
Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Мар 31, 2007 3:57 pm Заглавие: ПЕНТАКСИМ Отговорете с цитат

PENTAXEM ПЕНТАКСИМ- АДСОРБИРАНА ВАКСИНА: http://forum.medicine-bg.net/viewtopic.php?p=289&sid=c0ccf8dedff7ca514dd9ace90cffd725

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Апр 02, 2007 1:21 pm Заглавие: Отговор от МЗ на мое запитване: Отговорете с цитат

Отговор от МЗ:
Цитат:
Уважаема г-жо Тодорова,
Замяната на живата полиомиелитна ваксина с инактивирана е регламентирана с промяна на Наредба № 15/12.05.2005 г. за имунизациите в Р България, ДВ бр. 45/2005 г., публ. ДВ бр. 82/2006 г., а отпадането на V-ти прием е регламентирано със следваща промяна, публикувана в ДВ бр. 5/2007 г.
През периода на замяната приоритетно се извършват имунизации, т.е. първите три приема на живата полиомиелитна ваксина, които дават достатъчно надежден и дълготраен имунитет.
Тенденцията за замяна на живата с инактивирана полиомиелитна ваксина е в световен мащаб. Тъй като начина на изграждане на имунитет е различен, различия съществуват и в начина на прилагане на ваксините (при живата – през устата, а при инактивираната – инжекционно) и броя на необходимите приеми (съответно 6 при живата и 5 при инактивираната). Двете ваксини са напълно заменяеми, т.е. започната схема на имунизация с едната ваксина може да бъде завършена с другата.
Относно информацията към личните лекари – всеки лекар е длъжен да следи законодателните промени в страната, с оглед актуалността на работния му процес. В същото време общопрактикуващите лекари имат трудови взаимоотношения с Националната здравноосигурителна каса. Това е и законовият орган, към който отправят запитванията си, относно тяхната работа.
Считам, че няма място за притеснения относно инактивираната ваксина и въвеждането й в нашата страна.
д-р Радосвета Филипова,
държавен експерт, дирекция „Обществено здраве”

Вече се прилага само убита полиомиелитна ваксина!

Последната промяна е направена от Мариана на Нед Окт 26, 2008 5:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
mamikami
Потребител

Пуснато на: Пон Апр 02, 2007 9:13 pm Заглавие: Какви рискове крие ваксината? Отговорете с цитат

Благодаря ти от сърце,Мери!
Но аз пак не разбрах да купя ли Пентаксим? Embarassed
Ако узнаеш(ако въобще е възможно),наименованието на убитата ваксина,която ще се прилага-пиши,моля те!Поздрави!

Кант
Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Окт 26, 2008 5:11 pm Заглавие: Имовакс полио Отговорете с цитат

Имовакс полио, няма никакви странични ефекти, ваксината е безплатна за подлежащите на имунизация деца.

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Авг 14, 2011 10:36 am Заглавие: Вътрешен човек прави шокиращи разкрития за ваксините Отговорете с цитат

http://blog.zepir.com/bg/blog/view/id/55/Vytreshen-chovek-pravi-shokirashti-razkritiia-za-vaksinite.html
http://blog.zepir.com/bg/blog/view/id/73/GERB-vnasiat-otrovna-vaksina-za-momichenca.html

Последната промяна е направена от Мариана на Чет Фев 02, 2012 9:12 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Nameless
Потребител

Пуснато на: Нед Окт 16, 2011 12:39 pm Заглавие: Какви рискове крие ваксината? Отговорете с цитат

ЗА ВСИЧКИ НАСТОЯЩИ И БЪДЕЩИ РОДИТЕЛИ БЕЗПЛАТНА ПРОЖЕКЦИЯ НА ДОКУМЕНТАЛНИЯ ФИЛМ "ВАКСИ-НАЦИЯ" ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО!

Заповядайте! Smile

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от кърмаческа възраст: 0-1 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google