Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

За гърнето

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Tsvetelina_roshkova
Потребител

Пуснато на: Вто Яну 30, 2007 4:11 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Ако и преди сте писали по такава тема-извинявам се за повторението!
Наистина съм притеснена.
Наскоро реших да започна да слагам сина си на гърне(на 11м е),но той започва да плаче веднага,след като седне.Не знам защо изпитва такъв страх,според мен няма причина.
Моля,посъветвайте ме какво да правя!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Яну 30, 2007 5:06 pm Заглавие: Здравей Цветелина! Отговорете с цитат

Всеки индивидуално разбира въпроса как и кога да приучи детето си да ползва гърне, аз ще ти споделя моят опит и мнение, но решението ще вземеш сама. Детето ти е на възраст през която вече е добре да започнеш постепенно и ненатрапчиво да го приучаваш да ака и пишка в гърне, за предпочитане да е най-обикновено, защото в противен случай децата го приемат по-скоро за играчка. Много е важен първият път. Гърнето не бива да е студено, трябва да придържаш детето и за начало да не го оставяш само. Не бива да го насилваш, да му се караш или др.п. Нужно е търпение и поощряване, когато започне да се справя сам. До годинка и половина е добре вече да махнете памперсите, съответно децата не обичат да бъдат мокри и това е един от начините да предпочетат гърнето. До две годинки е желателно да се научи да съобщава и контролира физиологичните си нужди. Няма рецепта или методика, нужно е време и упорство, но не натрапчиво и насилствено, както и поощрения при справяне със "задачата", ще успеете. Надявам се и други мама да споделят своя опит. Но аз специално не приемам за нормално деца над 2 годишна възраст с памперси, да не използват гърне и да не съобщават. Моите деца след 1г.не са се напикавали и нааквали в гащите, дори през нощта се събуждаха и си казваха. Успех!

Последната промяна е направена от Мариана на Вто Яну 30, 2007 5:40 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Tsvetelina_roshkova
Потребител

Пуснато на: Вто Яну 30, 2007 5:22 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Благодаря,за както винаги бързият и компетентен отговор.
Първият път,когато го сложих,гърнето не беше студено,естествено,придържах го,дори го забавлявах с играчки.Започна да плаче и стана сам.Не съм го насилвала повече.Това беше преди около месец.Нарочно изчаках да мине толкова време и днес го сложих пак.Историята се повтори.
Гърнето ни е съвсем обикновено,без екстри,ако мога така да се изразя.Дори му позволявам да си играе с него,само и само да започне да ги възприема като част от ежедневието си,та на този етап дори и като играчка,за да не се страхува от него.
Определено съм съгласна,че деца над 2г е недопустимо да поузват памперси.Според мен колкото по-рано е възможно да стане това, толкова по-добре.Чела съм,че децата започват да осъзнават физиологичните си нужди около 18 месец и смятам до тогава и ние да сме се справили с "проблема".

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Яну 30, 2007 6:18 pm Заглавие: Благодаря за хубавите думи. Отговорете с цитат

Значи за сега сте постъпили правилно, продължавайте и не се предавайте, със сигурност до година и половина детето ще се научи и всичко ще си дойде на мястото, но не правете опитите си през месец, а редовно. Успех и пишете пак.

adi
Потребител

Пуснато на: Чет Фев 22, 2007 10:17 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Здравейте!
И аз с един въпрос относно гърнето. Започнах отрано да приучвам сина ни на гърне. Без проблем се научи да ака и да пишка. На година и половина е. До сега беше така - веднъж в гърнето, веднъж в памперса. Горе-долу му знаех режима и имаше случаи, когато за цял ден 1 - 2 пъти се е напишквал в памперса. От близо 2 - 3 седмици, откакто започнах да ходя на работа за по 3- 4 часа и то през ден (детето през това време е в къщи с баба си или леля си, но не го слагат на гърне), детето престана да пишка, дори да ака на гърнето. И честно не знам какво точно да направя - дали да изчакам още, или просто докато съм в къщи да махна изцяло памперса. Търя съвет. Ще съм ви благодарна.

Върнете се в началото
Сали
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Пет Фев 23, 2007 4:47 am Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Adi, според мен трябва да помолиш бабата и лелята да слагат детето на гърне и след като един път вече си махнала памперса недей отново да го слагаш. Въоръжи се с добро количество гащички и панталони и имай търпение. На децата не им е приятно да са мокри и ще дойде момента в който ще заопчне да си казва само а до тогава го подканяй по- честичко. Желая ти успех и не се отчайвай. Няма дете, което да е останало вечно с памперс.Мойте две деца започнаха да ползват гърне на различна възраст. С големия имах много свободно време , здрави нерви и търпение и за 1 седмица ,когато беше на 1,5г махнахме памперса и денем и нощем . Малкия е на2,5г и нощем още спи с памперс. Стискам палци да се справите бързо.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Фев 23, 2007 4:51 am Заглавие: Здравей 1Ади! Отговорете с цитат

Съгласна съм със Сали. Време е да махнете памперса и да помолиш хората които през деня са със детето периодично да го поставят на гърненце. Скоро отново ще се приучи и ще вземе дори да съобщава. Успех и от мен!
Ето и още мнения по темата:
Цитат:
Има много мнения по въпроса – едни казват “Когато започне да стои седнало, за да се затвърди движението сядане на гърне”, и противоположното на това мнение, че тогава то е прекалено малко за да осъзнава какво точно прави. Други смятат, че трябва да се започне около годинка - тогава детето започва да осъзнава действията си. А трети смятат, че трябва да се започне след година и половина. Истината е, че всичко зависи от детето, когато е готово да се обучава да контролира естествените си нужди. Трябва да се има предвид, че момчетата се научават сравнително по-късно от момичетата. Как да подходим при обучението:
- Първо през 1 час започнете да слагате детето на гърне.
- Не го дръжте повече от 3 минути.
- Ако се изпишка, бурно го поздравете за свършената работа.
- Поздравявайте го всеки път, когато е било сухо, преди да го сложите на гърне.
Ако дълго време не успявате да приучите детето да се поддържа сухо, му обърнете специално внимание. Има деца, които упорито отказват да стоят на гърне, или не си дават акото да се изхвърли в тоалетната и др. В такива случаи се консултирайте с детски психолог – той ще ви посъветва как да постъпите. В много редки случаи проблемът с изпускането или напикаването е физологичен. За да се отхвърли като причина се консултирайте и с педиатър.
zadecata.com

Цитат:
Беше време, когато Вредителят Памперс не съществуваше. Тогава въпрос на престиж и възпитание беше детето да се приучи да ходи по нужда извън гащите преди втората си година. И не беше кой знай каква философия - просто се искаше постоянство и грижа от майката. Днес обаче грижата за "акото" е възложена на Вредителя Памперс. И ето го резултата - голяма част от децата, постъпващи в първа група в детската градина /те са на три!!!! години/ не са отвикнали да използват памперса като тоалетна. Започва големият стрес - детето не иска да ходи по нужда извън памперса с всички придружаващи този отказ екстри - плач, запек, неврози. И то само заради маминия мързел да махне памперса преди детето да е навършило една година. И заради рекламите и удобството - Вредителят Памперс е велико нещо. Циливилизация, значи.
bglog.net/preduchilishtnapedagogika

Последната промяна е направена от Мариана на Вто Юни 03, 2008 5:25 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
viki_p
Потребител

Местожителство: Пловдив

Пуснато на: Сря Юни 06, 2007 11:01 am Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

И аз започнах отскоро да я слагам на гърнето в началото имахме проблеми със седенето но с книжки и играчки я занимавам и сега седи без проблем. Но от 2-3 дни не ака в гърнето а в памперса по 1ч.седи на гърнето и само пишка, какво да правя?

Потребител

Пуснато на: Чет Юни 07, 2007 6:34 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

И ние с малката имаме проблем с гърнето.Отскоро се опитвам да я нау4а,но тя не се задържа много на него и става,така нищо и не правим разбира се.4удя се как да я занимавам за да се заседи малко по дълго.

Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Сря Юни 20, 2007 5:58 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Не знам до колко мога да бъда полезна на всички със съвета си, но аз имам внучка на 1г.3м., коята също реагира с истеричен рев на 9м. на първото си слагане на гърне от майка си. На следващия ден аз купих тоалетна дъска за бебета, много красива и оставих я небрежно при играчките й. Когато тя се заигра с нея, аз я заведох в тоалетната и й показах предназначението й със забавления, разбира се. По същия начин тя се запозна и с гърнето и го възприе и него. В момента когато е в нас ползва и гърнето и дъската. Не минава и без единично напишкване и наакване, когато е навън и се заиграе, но това са вече белите кахъри, които са оправими. Успех на всички!

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Юни 20, 2007 6:33 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Здравей и добре дошла maya.05, мисля че мамите има какво да научат от съвета ти.

diana25
Потребител

Местожителство: SLIVEN

Пуснато на: Нед Авг 05, 2007 2:50 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Моят племенник, който е на 3 години си казва и ака и пишка в гьрнето. Проблемът е че, когато е навьн не иска да ходи другаде, стиска се упорито докато не се прибере, а понякога се изпуска. Не иска да вьзприеме други тоалетни или да го прави на чуждо място. Как да се справим, моля за сьвет!

Върнете се в началото
Keti
Потребител

Местожителство: Sofia

Пуснато на: Пет Авг 17, 2007 5:52 am Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

adi, аз забелязах същото нещо с моята щерка. Тъкмо се бяхме научили много солидно да акаме и пишкаме в гърнето, дори се попипваше, за да ми покаже, че нещо е "на път" и започнах работа, което се отрази на гърнеприучването... сега месец по-късно благодарение на упоритите усилия и на баба и на тата пак си се върнахме към старите добри навици. Изпуска се чат пат, но рядко. Вече знае какво се прави там, а това да се задържи на гърнето постигаме с играчки и песнички... и седя и аз при нея, защото иначе няма да е интересно. Забравих да спомена, че ние сме на 1 год и 2мес.

Върнете се в началото
Мама
Потребител

Пуснато на: Съб Авг 18, 2007 7:18 pm Заглавие: За изхождането, закаляването и кърменето на поискване. Отговорете с цитат

Едно инакво, но логично мнение на което попаднах: http://bglog.net/bebelog/10441

Върнете се в началото
tedi_ip
Потребител

Пуснато на: Чет Авг 23, 2007 3:16 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Здравейте!Дъщеря ми е на 18мес. и от 2 месеца използваме само гърне,а нощно време не пишка. Скоро започнах работа,една съседка я гледа,и то добре. Проблема е ,че не иска да пишка у съседката ,а се стиска цял ден.Мислех че проблема е в гърнето и купих същото като вкъщи,но няма ефект. Възможно ли е проблема да е медицински и към какъв специалист да се обърна? Благодаря.

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Авг 23, 2007 5:41 pm Заглавие: Здвавейте! Отговорете с цитат

А няма ли възможност съседката да гледа детето във вашия дом, може би новата обстановка му влияе в случая.

tedi_ip
Потребител

Пуснато на: Пет Авг 24, 2007 9:23 am Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Благодаря за отговора,но в случая мисля,че проблема не е обстановката.Детето е постоянно в съседите и дори имаше един период,когато не искаше да спи вкъщи и я приспивах у тях,а после я пренасях у нас.Притеснява ме да няма някакъв проблем, а и не е хубаво така да свиква да се стиска толкова дълго.Дано да се притеснявам напразно.

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Авг 24, 2007 11:34 am Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Разбирам, надявам се някои от нашите специалисти и други мама също да споделят. Синът ми също не ака в училище, докато беше в подготвителна група и след това в първи клас, не си обяснявам защо, наистина не е добре детето да се стиска. Но понякога се получава при някои дори възрастни хора да вършат това само у дома.

Ivanka Zaharieva
Психолог

Местожителство: Димитровград, London

Пуснато на: Пет Авг 24, 2007 12:52 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Приучаването към чистота и ползването на гърнето според мене е цял ритуал,който като че ли ние майките преживяваме много повече дори и от децата си. Както всичко останало и това е строго индивидуален процес, едни се приучават по-бързо,ра други по-бавно, но няма здраво психически дете, което не се е научило да седи на гърне. По този въпрос ще споделя и малко личен опит. Разликата между децата ми е 1г. и 3 м., когато се роди дъщеря ми, синчето ми, което е по-голямо и вече беше се приучило да сяда на гърне, започна да "цапа" гащите и да не ми казва, бях много разстроена за това. Моята "възпитателна стратегия" бе пропаднала и няма да забравя как съм го пошляпвала за това, но нищо не ми помагаше, уви тъкмо обратното се получаваше. Един ден моята баба, която ми беше на гости и ме наблюдаваше как се ядосвам, ми рече "и сега, по-добре ли се чувстваш като го наби? И научи ли го да се пази чист? Я се успокой и остави детето на мира, стига си го тормозила, като му дойде момента и да искаш няма да пишка в гащите." Много мислих върху нейните думи и реших да пробвам друго, да го наблюдавам, когато мога и да му създам стериотип на ходене на гърне, но без забавления и играчки и без насилие, иска, иска, не, не, но методично и постоянно и без да се отказвам от намерението да му създам навици. Постепенно и това се случи. Какъв е моя коментар, че и това иска време и търпение и много спокойствие от страна на човека, който се грижи за детето. Има много чувствителни деца, както споменава една майка и всяка промяна в обстановката, мястото или хората около детето, да довеват до изпускане или стискане. Във всички случаи детето за което се грижим постоянно и познаваме навиците му, ни подсказва от какво има нужда. Успех и търпение!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
tedi_ip
Потребител

Пуснато на: Пет Авг 24, 2007 4:33 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Благодаря ви много за отговора и полезните съвети,ще се възползвам от тях.Понякога се чудя дали не ми отмъщава заради решението ми да се върна на работа.Ще наблюдавам дали през почивните дни като съм с нея пак се стиска,или пишка по-често и пак ще пиша.Поздрави

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Авг 25, 2009 7:38 am Заглавие: Още по темата Отговорете с цитат

Цитат:
КАК ДА НАУЧИМ ДЕТЕТО ДА ПОЛЗВА ГЪРНЕ?

Всяка майки си мечтае час по-скоро да дойде денят, в който мъничето й вече няма да има нужда от досадния памперс, а ще ползва само гърнето. Не бива обаче да сме нетърпеливи родители. Приучването към гърнето изисква време и търпение от наша страна. Според последните изследвания на педиатрите и детските психолози твърде ранното и упорито приучване към гърнето може да травмира малкото дете. А това от своя страна може да доведе до проблеми с изхождането, отказ от контролиране и до „изпускане” в по-късна възраст. За естествено се приема приучването към гърнето да се случи в периода между 18-ия месец и 3-тата годинка. При някои деца това може да стане по тяхно желание още в края на първата годинка, а при други – много по-късно. Това не бива да ви притеснява! Ако детето се научи поне да ви съобщава, че „му се ходи по малка или голяма нужда” някъде между годинка и половина – 2, то значи всичко върви по план с неговото израстване като самостоятелна малка личност.

НЯКОИ ВАЖНИ НЕЩА, КОИТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ КАТО РОДИТЕЛИ:

Въоръжете се с много търпение и спокойствие. Детето ще се научи да ходи само на гърнето, когато е готово за това.
Ако се опитате насила да научите детето да ходи в гърнето, като го държите продължително време на него, това само би задълбочило нежеланието му да приеме тази нова за него придобивка!
Не му се карайте и не го упреквайте, като му казвате, че вече е „голямо” или пък го сравнявате с други по-малки деца, които вече са се научили да използват гърнето. Приучаването към него е индивидуален процес и изисква много търпение и спокойствие!
Възможно е дори, след като веднъж вече се е научило да използва гърнето, детето да продължи да се изпуска в гащичките. Не му се карайте и не го наказвайте за това. Напротив хвалете го и го укаражавайте всеки път, когато се е справило с мисията, без да отдавате особено значение на мокрите памперси или чаршафче в леглото.

КАК ДА НАУЧИМ ДЕТЕТО ДА ИЗПОЛЗВА ГЪРНЕТО?

Първо запознайте детето с гърнето. Отидете заедно в детския магазин и му дайте възможност само да си избере гърне, дори ако още незнае за какво се използва. По пътя към вкъщи му обяснете колко по-лесно е да се ходи в гърнето, вместо в памперса. Покажете му нагледно как се сяда на гърнето, като сложите на него любимата му кукла или плюшена играчка. После му покажете тоалетната чиния в банята и му обяснете, че това всъщност е едно по-голямо гърне, където ходят мама и тате. След този първи опознавателен разговор, просто оставете гърнете на видно и достъпно място в стаята, в която си играе детето.
Обикновено в края на първата годинка детският организъм има вече трайно изграден режим на хранене и освобождаване. Малко преди да настъпи времето за смяна на памперса, попитайте детето дали „му се пишка или ака”. Ако ви отговори утвърдително, помолете го да опита да се изходи в новото гърненце, за да пробва дали ще му хареса. Ако детето откаже това, не го насилвайте и отложете втората среща с гърнето за след 2-3 дни. Ако се съгласи да седне на гърнето, подръжте го 3-4 минутки и ако не може да се изходи, приберете гърнето. Не показвайте, че сте разочаровани от неуспеха. Кажете му само, че по-късно ще пробвате пак, като усети, че му се ходи.
Всеки успешен опит има нужда от щедра похвала от ваша страна. Отидете заедно с гърнето в банята и изхвърлете съдържанието в „голямото гърне на мама и тате” – тоалетната чиния. После заедно пуснете водата. Ако успеете да превърнете изхождането в гърнето в интересен и забавен ритуал, детето само ще прояви желание все по-често да се опитва да го използва навреме.
Ако детето само не се сеща да използва гърнете и неволно се изпуска в памперса, приканвайте го да опита отново да седне на гърнето през около 2 часа през деня. Слагайте го на гърнете винаги малко преди да излезете от вкъщи, а също и преди да го сложите в креватчето вечер.
Напредвайте бавно, стъпка по стъпка, като първо приучите детето да ходи на гърнето през деня, а после и през нощта. За всеки случай в първите няколко месеца вечер продължавайте да му слагате памперс или сложете найлонова подложка между матрачето и чаршафа. В случай, че мъникът се е изпуснал по време на сън, не му се карайте. Сменете чаршафите и мокрите завивки, преоблечете го, без да коментирате. Ако самото дете се чувства неловко или виновно, успокой го, че понякога и това се случва. Но ще оставите гърненцето близо до креватчето му, така че да бъде винаги подръка, когато му е необходимо.
Ако детето прояви интерес към седалката на тоалетната чиния повече, отколкото към гърнето, то може да минете направо на този вариант, като купите и монтирате специално пригодените за малки деца приставки. Най-често обаче приучването към тоалетната чиния става след третата годинка.
Из Библиотека "Мама"

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Апр 22, 2010 4:13 pm Заглавие: Гледна точка Отговорете с цитат

Цитат:
Тоалетното обучение – в миналото и сега

Естествена бебешка хигиена (ЕБХ) – това звучи малко особено и ако човек го чува за първи път, не му става ясно какво точно се има предвид. Какво разбираме под този термин? Ако трябва да го обясня с две думи, това е, което са правили нашите майки, баби и милиони жени преди тях, за да научат бебетата си да използват тоалетната. Не са го наричали със специални термини – естествена бебешка хигиена, infant potty training, elimination communication или нещо друго. Просто са го правили. Някъде в периода между раждането и 6-месечна възраст са започвали да държат бебето над мивка или леген и да го подканват да се изходи с характерни звуци “пиш-ш-ш” и “а-а-а-а”. Преди и след сън, след хранене, преди и след разходка – и винаги, когато майката прецени, че моментът е удобен. След 6-месечна възраст, когато бебето може да седи стабилно, са въвеждали гърнето. Не им се е налагало да се замислят дали това е правилният начин или не. Изхождайки по този начин бебетата си, са спестявали огромно количество труд и време, необходими за прането на пелени, а и това им е позволявало да се отърват от пелените доста бързо. Ходещи и говорещи деца с пелени – такова явление не е имало в миналото. Предполагам, че на тези жени никога не би им хрумнало, че е правилно едно дете да носи пелени до 2-3, че и до 4-годишна възраст и че това е най-доброто за него. Защото не е комфортно за детето, защото няма кой да пере пелени толкова дълго време и още много причини... Но да си го кажем направо – в миналото майките просто не са имали друга алтернатива.
Нещата се променят коренно след идването на пелените за еднократна употреба – памперсите. Те са толкова удобни! Не ограничават движенията на бебето, слагат се лесно, тънки са, кожата остава суха и не се налага да ги перем. Вече не е нужно да дебнем момента, в който бебето ще се изпишка, просто ги сменяме на няколко часа. Появяват се публикации на педиатри, че детето не може да контролира мускулите на сфинктера си преди 2-годишна възраст и че ранното тоалетно обучение е стресиращо за него. Вече никой не се учудва, когато едно дете, което може да тича, говори, брои, знае стихове, все още пишка и ака в памперса. Всъщност е точно обратното: благодарение на рекламата и примерите, които виждаме около себе си, вече не можем да си представим бебе без памперс.
Не казвам, че трябва да се отказваме от постиженията на научно-техническия прогрес; напротив, трябва да се възползваме от тях, но разумно и с мярка. Дали естествената бебешка хигиена е своего рода крачка назад, връщане към миналото за съвремените родители, или напротив, е още една стъпка напред към това да комуникираме с бебето си по-добре?
Защо една майка би избрала да практикува ЕБХ в XXI-ви век?
Със сигурност не защото е притисната от крайна необходимост – за щастие вече имаме избор и достатъчно алтернативи пред себе си.
Ето и само няколко причини за да го правим:
* заради комфорта на бебето;
* за да се научим да разбираме нуждите му по-добре;
* за да му помогнем да не забрави това, което вече знае;
* защото ни е грижа за околната среда - една причина, която става все по-сериозна през последните години и не бива да се пренебрегва;
* за да спестим пари.
Добре, да приемем, че има основателни причини да практикуваме ЕБХ, но не е ли прекалено трудоемко? Често ЕБХ погрешно се интерпретира като опит да се тренира бебето да пишка “под час”, или се предполага, че майката трябва да го дебне непрекъснато, опитвайки се да “улови” всяко пиш. Със сигурност нито едно от двете не е естествено и нито едно от тях не е ЕБХ.
Как изглежда Естествената бебешка хигиена на практика?
Невероятно е, но е факт, че бебетата притежават вроден стремеж към това да останат сухи и чисти. В първите месеци след раждането те имат способността да подават сигнали за това, че им се пишка или ака. Когато майката наблюдава тези сигнали и откликва на тях, бебето вижда, че го разбират и започва да сигнализира все по-явно. Много често новородените пишкат или акат веднага, щом им махнат пелените. Това също не е случайност, а инстинктивно поведение. За съжаление когато бебето носи пелени непрекъснато, а майката не обръща внимание на сигналите му, тази вродена способност постепенно изчезва. Бебето свиква да се облекчава в пелените и престава да сигнализира за нуждите си.
Успешното прилагане на Естествената бебешка хигиена се дължи на съчетаването на 4-те помощни средства:
-Сигнали и език на тялото на бебето
Някои бебета сигнализират много за ясно за своята нужда да се изходят – с движения на тялото, мимика, звуци. При други бебета сигналите не са толкова ясни и трябва да положите усилие, за да ги забележите и разпознаете. Има и такива, които изобщо не сигнализират. Това не пречи на прилагането на ЕБХ, защото на помощ идват останалите 3 средства, но в този случай е особено важно да не се прекалява – не е здравословно прекалено честото, “профилактично” ходене по малка нужда, когато няма позиви за това.
-Времеви интервали и ритми
В началото може да ви се стори, че бебето пишка непрекъснато, но не е точно така. Всяко бебе си има някакъв ритъм на изхождане – през определени интервали от време или във връзка с някакви събития - хранене, сън, разходка. След известна практика ще научите този ритъм и ще знаете кога е дошъл моментът да подканите бебето да се изходи.
-Ключови звуци за бебето
Подканването става със специални звуци, обикновено това са “пиш-ш-ш” и “а-а-а”. Можете да ги използвате и когато забележите, че бебето вече пишка/ака. Бебетата бързо свикват с тези звуци и когато ги чуят, знаят какво се иска от тях.
-Интуицията ви
Може да прозвучи странно на скептиците, но наистина действа. Внезапно в главата ви може възникне мисъл “То трябва да пишка” или да се появи натрапчиво желание да отидете при бебето и да се погрижите за него. Най-често такива сигнали означават, че наистина трябва да действате, стига да не възникват постоянно, което най-вероятно значи, че се вманиачавате на тема ЕБХ.
По голо дупе, с пелени или с памперси?
Не е задължително бебето да е винаги без пелени, когато се практикува ЕБХ. Тук вариантите са много и всяка майка има свободата да избере най-подходящия за нея. Полезно е, когато е възможно, бебето да остава без пелени – голичко или с гащички. Това ви позволява по-бързо да научите ритъма му, а за самото бебе да осъзнае връзката между причината - усещането, че му се ходи до тоалетна, и следствието – мокрите дрехи. Можете веднага да го преоблечете и така то ще е винаги чисто и сухо. Но! Ако това ви кара да се изнервяте и непрекъснато да дебнете кога ще се изпишка бебето, тогава е по-добре да му слагате пелени и да му предлагате да се изходи от време на време. Това ще ви осигури спокойствие, а и бебето няма да се изнервя. Когато се почувствате достатъчно уверени в себе си, можете да минете на варианта без никакви пелени. Когато има възможност за това, пелените за многократна употреба са за предпочитане пред памперсите – както за бебето, така и за околната среда. Вече има няколко марки на българския пазар и се надявам, че с нарастването на интереса на родителите към естествения начин на живот, екологията и ЕБХ, те ще стават все повече и на достъпни цени.
За готовността на детето да използва тоалетната.
Целта на ЕБХ не е да научим бебето да използва тоалетната колкото се може по-рано.
Идеята е да го запознаем с естествените процеси, да му помогнем да се опознае и да възприема тялото си нормално, да му покажем как го правят всички други хора. Когато се практикува ЕБХ, детето израства с мисълта, че няма нищо срамно в ходенето до тоалетната, че това се прави на определени за целта места, и че е нещо напълно нормално и естествено.
Осъзнаването на тези неща може да се окаже по-сложно след 1,5-2 годишна възраст, ако детето е използвало памперси през цялото време. Проблемите на късното приучване към гърне, за които все по-често се пише във форумите за родители, такива като стискане, запек, навикът да се ака в изправено положение, би трябвало да ни накарат да се замислим и да не позволяваме детето ни да остава с памперси прекалено дълго.
Но все пак не бива да очакваме, че едно дете ще стане напълно самостоятелно по отношение на тоалетната си хигиена преди навършването на 2 години. Въпросът е, че с помощта на майката то може да е сухо, чисто и без пелени много по-рано.
Най-вероятно се питате дали ако се прилага ЕБХ, детето ще се научи да е самостоятелно по-рано от връстниците си, които носят памперси? Най-често това е така, но не винаги. Някои деца се научават рано, въпреки че са били с памперс, и обратно. Всичко е много индивидуално и не е уместно да се правят обобщения.
Заключение:
Повечето майки, практикуващи ЕБХ споделят, че това им дава много. Усещането за близост с бебето, способността да го разбират, да комуникират с него и бързо да откликват на всичките му нужди ги кара да се чувстват спокойни и уверени в себе си. Те успяват да постигнат невероятен синхрон с бебетата си и да сведат инцидентите почти до нула. Има и такива майки, на които това не им идва отвътре, на които самата мислъл за постоянното изпишкване на бебето им тежи и ги натоварва. Има и такива, които биха опитали, но нямат време. Бих посъветвала тези майки все пак да не пренебрегват проблема с тоалетното обучение и да не го отлагат до момента, когато детето навърши 2 години. Опитайте от време на време да предлагате на бебето да се изходи – в някои ключови моменти, например след сън и след хранене. Целта е да го запознаете и с този аспект от живота му и да се забавлявате, без това да се превръща в досадно задължение нито за вас, нито за него. През останалото време използвайте пелени.
Ако сте избрали да тръгнете по пътя към ЕБХ, трябва да знаете, че най-големият проблем, който би могъл да възникне, са прекалено големите очаквания. Те са факторът, който би могъл да превърне тази иначе чудесна практика в изключително тежко и натоварващо бреме.
www.estestveno.com

mama_stefi
Потребител

Местожителство: Варна

Пуснато на: Сря Сеп 22, 2010 1:00 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

Здравейте имам мом4енце което от рано привикна да ходи на гърне вси4ко беше добре махнахме и памперса ползвахме го само ве4ер но изведнъж отказа да ходи на гърнето неискаше и в тоалетната никаде какво ли не пробвах но неиска и това е Confused

Върнете се в началото
silviq boqdjieva
Потребител

Пуснато на: Чет Дек 30, 2010 7:50 pm Заглавие: За гърнето Отговорете с цитат

И на мен ми е много трудно , детето ми е на 1.6г ве4е и все още сме с памперс.Парво това лято пробвах дарйах го без памперс опитах да го слагам в гарне но тои много пла4еше и се отказах . Запо4нах да се опитвам да го изпишквам на рака в градинката в тоалетната през определен период но така и не успях жсе ж га6тите пи6ка6е .
После спрях като стана хладно, сега пак пробвах с гарнето но тои изобщо не дава да го докосна до него, много пла4е а ве4е е хубаво да махаме памперса но незнам как да стане.
Тои е много страхлив понякога се 4удя нормално ли е....преди много се забавляваше като го капахме а сега мисля 4е се слу4и след кра6тенето много реве много трудно го капем с хиляди уговорки песни игра4ки много неприятно ....дали трябжа да му лея куршум
Аз малко смесих темите отплеснах се Smile

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Дек 31, 2010 9:38 am Заглавие: Здравей,Силвия! Отговорете с цитат

Приучаването към гърне винаги е трудно, затова трябва да започне от рано, постепенно и ненатрапчиво. Що се отнася до къпането, вероятно детето се е уплашило от къпането на кръщенето, както предполагаш. А, че детенцето е по-плахо , това е въпрос на темперамент. Всичко това ще отмине във времето с повече търпение.

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google