Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Психично развитие при децата от 0 до 3г.

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от кърмаческа възраст: 0-1 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Яну 03, 2007 2:24 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Стълбица за психичното развитие при кърмачетата и при децата от 0 до 3г.:
http://www.moetodete.com/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=66
Развитие на детето в норма:
http://www.moetodete.com/content/view/213/2/lang,bg
Нервно-психическо развитие на детето:
http://www.moetodete.com/content/view/119/66/1/2/
Психологическа диагностика на ранното детство:
http://www.moetodete.com/content/view/119/66/1/3/
Психично здраве на децата:
http://www.moetodete.com/content/view/324/2/
Методика на Манова –Томова за изследване на интелектуалното развитие от раждането до 3 годишна възраст:
http://www.signlanguage-bg.com/data/Manova-Tomova/manova_tomova.ps.pdf
Нервно-психично развитие на бебето:
http://www.med.primasoft.bg/medinterest/for_child/tips/babys_development.htm
Психомоторно развитие:
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=205&WorkID=6423&Level=1

Някои уточнения:
Възрастова периодизация в развитието на детето:

-новородено /до 1 месец/
-кърмаческа възраст /до1г./
-яслена или ранна детска възраст /1-3г./
-предучилищна възраст/ 3-7г./
-училищна възраст.
Много е важно да се има предвид възрасстта на детето при поставянето или изясняването на какъвто и да е въпрос отнасящ се до детското развитие.
И още нещо, цялостното развитие и възпитание на детето включва: физическо, умствено, нравствено, познавателно и интелектуално развитие и възпитание.

Водещите дейности в детска възраст:

І период: От раждането на детето до 1г.-потребност от общуване с хората и емоционално отношение към тях.
ІІ пер:1-3 г. основна дейност е предметно- манипулативната, детето подражава и усвоява функцията на предметите, възниква речта.
ІІІ пер:3-7 г.о сновна е игровата дейност.
Съответно след постъпване на детето на училище водеща дейност е учебната.

Основни придобивки в активността на детето през първата година

Това са показатели, норми за психофизическото му развитие. Без да бъдат заучавани, те са интересни и позволяват да се осъществява сравняване. Това е основание, макар и накратко, да бъдат представени.
Моторика
1 м. Изправя глава за късо време
2 м. Задържа главата си изправена, взето на ръце
3 м. Държи продължително главата си изправена. Има опора на краката.
4 м. Обръща глава по посока на звука
5 м. Обръща се от гръб по корем
6 м. Опитва се да пълзи
7 м. Опитва се да сяда самостоятелно (от легнало положение)
8 м. Изправя се, като се държи за опора.
9 м. Пристъпва встрани (като се държи за неподвижна опора)
10 м. Ходи, водено за ръце (отпред)
11 м. Ходи след подвижна опора (стол, количка)
12 м. Застоява се без опора. На 13 м. пристъпва самостоятелно или с малка помощ.

Сетивна дейност
1 м. Трепва и се вслушва в силен звук.
2 м. Следи с поглед движещи се предмети
3 м. Следи движещи се предмети с обръщане на главата
4 м. Посяга и хваща висящи играчки
5 м. Хваща подадена играчка и я задържа
6 м. Само взема играчка, поставена около него (пресяга се по корем, пропълзява)
7 м. Заиграва се продължително с играчка
8 м. Настойчиво се добира до играчка на разстояние
9 м. Чука две кубчета едно в друго по подражание
10 м. Различно играе с различни играчки (топката търкаля, дрънкалката размахва и др.)
11 м. Поставя кубче в кутия (по подражание)
12 м. Пие самостоятелно от чашка. На 13 м. поставя две кубчета едно върху друго (по
подражание)

Емоционално социално развитие
1 м. Вглежда се в човек, надвесен над него
2 м. Усмихва се, когато човек му говори
3 м. Реагира оживено при говор и усмивка на възрастния
4 м. Смее се с глас при закачки
5 м. Различно реагира на познати и на непознати хора
6 м. Заглежда се в образа си в огледало
7 м. Радва се при поява на познат и приятен за него човек
8 м. Радва се при игра на криеница с възрастен
9 м. Прави с удоволствие «довиждане» с ръка
10 м. Радва се при похвала «браво»
11 м. Радва се при назоваване на приятен за него човек.
12 м. Реагира с неудоволствие, когато нещо му се забранява. Към 13 м. се радва, когато
изпълнява поставена задача.

Развитие на речта
1 м. Издава неопределени викове и звуци.
2 м. Издава тихи гърлени и гласни звуци
3 м. Гука често и продължително
4 м. Произнася разнообразни звуци
5 м. Различава гласа и тона, с който му се говори.
6 м. Произнася случайни звукосъчетания (ма, ба, па и др.).
7 м. Произнася продължителни звукосъчетания .
8 м. Търси с поглед предмет, за който го питат.
9 м. Произнася по подражание звуци и срички (звукосъчетания).
10 м. Изпълнява поръчки само по словесни указания.
11 м. Произнася звукоподражания (например Как казва кучето, магарето и др. животни)
12 м. Произнася първи осмислени думи. Към 13 м. произнася 4 – 5 осмислени думи.

Цитат:
Психологическа диагностика на ранното детство

Методиката определя количествено психичното развитие чрез квотиент на развитие /КоР/ чрез формулата
Ко=(ВРх100):КВ ,
където ВР е възраст на психично развитие;
КВ е календарна възраст.
Основни показатели-оценки за развитието през ранната детска възраст - от 15 до 36 месеца
1.Моторика/М/
2.Умения/У/
3.Навици/Н/
4.Изобразителна дейност/ИД/
5.Емоционално-социално развитие/ЕСР/
6.Говор/Г/

15 месеца
1./М/ Ходи само,но често пада.
2./У/ Поставя 5 кубчета едно над друго
3./Н/ Държи лъжичка при хранене
4./ИД/ Може да държи молив и да оставя следи
5./ЕСР/ Изпълнява две поръчки последователно по указание на възрастен
6./Г/ Служи си с 10 и повече думи

18 месеца
1./М/Ходи стабилно, по-рядко пада
2./У/ С играчки възпроизвежда наблюдавани действия
3./Н/ Опитва да се храни самостоятелно
4./ИД/ Драска спонтанно и с усърдие
5./ЕСР/ Иска да върви само
6./Г/ Опитва се да свръзва две думи в изречение

21 месеца
1./М/ Опитва се да тича
2./У/ Хвърля топка в кутия
3./Н/ Храни се самостоятелно
4./ИД/ Драска в границите на листа
5./ЕСР/ Търси помощ от възрастните
6./Г/ Може да назове 5 изображения на картина

24 месеца
1./М/ Качва се и слиза по стълби, държейки се за перилата
2./У/ Прегъва на две лист хартия
3./Н/ Регулира физиологичните си нужди
4./ИД/ Чертае по подражание хоризонтални и вертикални линии
5./ЕСР/ Влиза във взаимодействие с други деца
6./Г/ Задава първи въпроси

30 месеца
1./М/ Тича значително добре
2./У/ Откопчава 3 копчета
3./Н/ Съобщава редовно за физиологичните си нужди
4./ИД/ Чертае крива затворена линия
5./ЕСР/ Може да бъде убедено с думи да се откаже от нещо
6./Г/ Задава разнообразни въпроси

36 месеца
1./М/ Качва се и слиза по стълба без опора
2./У/ Вгнездява 5 кубчета
3./Н/ Самостоятелно се съблича и събува
4./ИД/ Рисува заобикалящите го предмети
5./ЕСР/ Ролева игра, вживява се в роля
6./Г/ Може да разкаже /преразкаже/ проста случка или разказ.

Всеки един от 6-те показателя през втората година на детето имат стойност, която е равна на половин месец, а през третата година - на един месец. На практика това означава следното - ако дете на 15 месеца е покрило показателите за 15 месеца и още 3 показателя от следващото равнище /18 месеца/, за всеки един от тези 3 показателя към ВР се прибавя още месец и половина - 1/2 + 1/2 + 1/2 = 1 1/2 (1,5), така че ВР=15+1,5=16,5
Това по формулата се изчислява по следния начин:
Ко=(16,5 х 100) : 15 = 110
От 24 до 36 месеца за всеки показател се прибавя по един месец.
Квотиент на развитие /Ко/:
- 0-69 - съмнение за умствена изостаналост в различна степен
- 70-85 - нисък
- 86-110 - нормален
- 111-120 - висок
- над 120 - много висок
Към родителите: Не се доверявайте на резултатите, ако са прекалено ниски, а детето не е консултирано със специалист. При боравене с различни методики за изследване на психичното развитие се иска специална подготовка. Затова при съмнения за изоставане се обърнете към специалист, без да правите прибързани заключения.
Автор: проф. Василка Манова-Томова

Последната промяна е направена от Мариана на Нед Яну 18, 2009 7:23 pm; мнението е било променяно общо 27 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Tsvetelina_roshkova
Потребител

Пуснато на: Вто Яну 09, 2007 1:54 pm Заглавие: Детски ясли. Отговорете с цитат

Имам въпрос:Мислите ли,че е добре за детето да посещава детска ясла?Защо?

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Яну 09, 2007 2:34 pm Заглавие: Лично мнение. Отговорете с цитат

Аз съм против отделянето на дедето от майката преди 3 г.възраст и посещаването на детски ясли. На тази възраст детето има нужда преди всичко от общуване с майката/ възрастния и всяка раздяла с нея е травмираща. Нуждата от общуване с връстници се появява по-късно. Организираните педагогически занимания са в ДГ, така че елементарните неща, които детето ще научи в детски ясли може да ги получи от майката и семейството. Когато детето е в група личните му потребности се изпълняват не според личните му желания, а реда и режима в ДЗ, индивидуалното внимание определено е непълно, защото е едно от многото. Колкото и да са добри грижите, условията и квалификацията на персонала, грижата на майката е незаминима. Освен това детето е подложено на заболявания от различно естество, предвид контактите му с други деца, ранното ставане и завеждане до ДЗ. Ако има алтернатива и детските ясли не са единствената възможност, аз лично бих предпочела през ранна детска възраст детето да бъде отглеждано в домашна обстановка. Следващите години ще посещава ДГ, училище и т.н., а мама ще работи. Това е моето лично мнение, моите деца не са посещавали детски ясли. И ако зависи от мен, мисля че всяка желаеща да гледа детето си майка трябва да бъде достатъчно осигурена финансово от държавата, за да може да си го позволи, защото отглеждането и възпитанието на детето е най- полезният и безценен труд. Ако майката предпочита професионалната си кариера или повече лично свободно време, това е друг въпрос. А вашето мнение какво е ?
И още нещо: всяко дете е индивидуално и с различен темперамент, някои деца свикват бързо при посещение на детски ясли, на други им е нужно повече време, трети не свикват и плачат и именно на последните трябва да се обърне специално внимание. Радвам се за бързо адаптиращите се деца, но не трябва да се пренебрегва и стресът при тези които болезнено преживяват раздялата с мама и новата обстановка.
Още по темата: http://www.moetodete.com/content/view/470/2/

Последната промяна е направена от Мариана на Пон Авг 03, 2009 2:39 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Tsvetelina_roshkova
Потребител

Пуснато на: Вто Яну 09, 2007 4:34 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Съгласна съм с вас,че грижите на майката са незаменими.
Искам синът ми да посещава ясла поради една-единствена причина-социалните контакти.За мен това е много важен фактор в развитието на детето.
През зимата,за съжаление,контактите с деца липсват.Детето се ограничава предимно в домашна обстановка,най-често само с майката.Вие като педагог знаете колко важно е общуването на дете с дете.
Естествено имам и финансови съображения,ако мога така да се изразя,но това далеч не е основната причина.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Яну 09, 2007 6:30 pm Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Не ми стана ясно на каква възраст точно е детенцето ви? За всяко дете контактите с други деца са много важни, но от 0 до 3г. детето има по-скоро нужда от контакт с възрастния- майката, потребността от общуване с връстници се появява по-късно. Според мен точно през зимата не е най-подходящия сезон за записване на детето на детски ясли. Решението е ваше, аз ви споделих личното си мнение като майка и педагог, може би е по-добре да изчакате пролетта, уверявам ви че у дома можете да създадете не малко игри и занимания на детето. Благодаря ви за искреността, надявам се да ни пишете пак и да ни разкажете за решението си или за това как се чувства детето.

Последната промяна е направена от Мариана на Пон Яну 22, 2007 2:37 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Tsvetelina_roshkova
Потребител

Пуснато на: Вто Яну 09, 2007 7:05 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

За сега ни е рано. На 10 месеца сме все още. Ако реша да го запиша не ясла ще е най-рано на 1.5 години. Но просто съм човек, който мисли в перспектива и затова се интересувам. Държа да споделя нещо, което ме навежда на мисълта, че от по-ранна възраст детето има нужда от комуникация с други деца (не е задължително да са връстници). Всеки път, щом сина ми се срещне с друго дете започва да се смее, дори и без да има причина. Когато дъщерята на едно приятелско семейство дойде вкъщи настава истински фурор. И ако той ще се чувства по подобен начин и в детската ясла за мен би било чудесно да я посещава. Eстествено ако това не става с плач и викове. Но ако забележа,че има проблем, веднага бих прекъснала посещенията му там. При всички случаи бих го записала през пролетта или лятото, именно заради опасността от често боледуване.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Яну 09, 2007 7:59 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Да, определено сега детето е прекалено малко за детски ясли, а и решението ви да изчакате поне до пролетта намирам за правилно. Всяко дете се чувства добре в компанията на друго. Когато вие сте до детето си и около вас има друго дете, нормално е то да се радва. Но ако детето ви е оставено само в чужда обстановка, с непознати хора, без присъствието ви и е на тази крехка възраст, радостта от присъствието на другите деца ще се превърне в тъга, защото вас, познатата му среда и сигурностата от присъствието ви няма да са на лице. В този ред на мисли има разлика дали детето ще играе с друго дете у дома и във ваше присъствие или ще бъде с други деца на друго място без вас. Ще ви споделя, че моите деца са много общителни и когато като малки ги записах на ДГ с тяхно желание, не можаха да свикнат, много плачеха и страдаха, поради което ги отписах. Трябва да се опита. Всяко дете е различно. Зависи от степента на изградена емоционална връзка дете- родител, от обстановката у дома, от характера и темперамента на детето, всичко е строго индивидуално. Може би не очаквахте подобен отговор от педагог, но това сочат наблюденията ми, а и предпочитам да съм искрена с вас. Надявам се да споделите и други вълнуващи ви неща около развитието на детенцето ви. С поздрав!

www.pramed.com
Лекар

Пуснато на: Вто Яну 16, 2007 10:59 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Дъщеря ми тръгна на 2 годинки на градина и се чувства много добре там.Може би има значение и характерът на детето.Тя е екстроверт и е тарторката на групата.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
valentina.1979
Потребител

Пуснато на: Чет Яну 18, 2007 4:28 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Пращането на ясла и на мен ми предстои и от сега се притеснявам - синът ми е свикнал само с мен, дори когато е заобиколен от други големи и/или деца, държи да си играе с мен. Гледан е с голяма любов, много е чувствителен и не е агресивен - когато си играе с други деца и те му дърпат играчките, той се разплаква... Crying or Very sad Направо не знам какво ще става Rolling Eyes Sad Ще се радвам и аз на мнението на специалист. Cool

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Яну 18, 2007 5:47 pm Заглавие: Според мен. Отговорете с цитат

Не може да се даде категоричем отговор, всичко е относително и индивидуално. Трудно се адаптират към детски заведения деца изградили силна емоционална връзка с майката, които имат достатъчно внимание и разнообразие у дома. И обратното. Някои деца свикват бързо, други след време, други не. Но според мен е добре до 2-3 г. детето да не се отделя от своята майка, не съм привърженик на детски ясли под 2г.възраст, но това е моето лично мнение, с което не искам да ангажирам никого.

Последната промяна е направена от Мариана на Пон Юни 18, 2007 2:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
valentina.1979
Потребител

Пуснато на: Чет Яну 18, 2007 7:12 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

мда, за съжаление се намесват фактори извън моето желание /финансови най-вече/, пък и с последните изменения неплатеното майчинство е намалено на 6 мес., т.е. трябва да се върна на работа така или иначе преди изтичане на тези 3 г........благодаря за съвета Cool

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Яну 18, 2007 7:57 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Валентина, така е, това е проблемът на българската майка, че трудът по отглеждането на дете не е признат и че по финансови причини повечето от семействата са принудени да изпратят децата си на ясли прекалено малки. Ако няма алтернатива, детските ясли са единствената възможност, въпреки че аз лично предпочетох грижите на нашата баба- майка ми. Принципно родителите записват децата си преждевременно на детски ясли, поради финансови причини и необходимостта майката да се върне на работа, други поради професионалната си кариера, за жалост има и такива които предпочитат повече лично свободно време и спокойствие. Какво по-хубаво от това детето да бъде отглеждано у дома от своята майка до 3г. или поне до 2г. Ще му бъдат спестени ред неудобства. Що се отнася до детска градина, там нещата стоят по друг начин, децата вече имат потребност от общуване с връстници, успоредно с игрите се усвояват и подходящи за възрастта знания. Така или иначе преди постъпване на детето в детски ясли или детска градина е нужна подготовка, запознаване на детето с новата обстановка, повече търпение. Най-добрият вариант е, ако детето бързо се адаптира и се чувства добре. Ето нещо по темата: http://www.moetodete.com/content/view/151/66/lang,bg/

eli
Потребител

Пуснато на: Нед Фев 18, 2007 6:41 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Имам дъщеря на 1 година. Интересуваме кога най-рано мога да я запиша на детска градина, тъй като съм против яслите и това ме съветват и моите родители, които имат горчив опит с мен и брат ми. Надявам се да мога да издържа финансово дотогава.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Фев 18, 2007 7:26 pm Заглавие: ДГ Отговорете с цитат

Принципно Детските Градини са от 3 год.възраст.

Dragan
Потребител

Пуснато на: Сря Апр 04, 2007 12:12 pm Заглавие: 2г. Отговорете с цитат

Детето ми е на 2г. и е гледано само от майка си. Искам да попитам дали някои неща са нормални за тази възраст.
Когато се срещаме навън с непознати то е с големи резерви към него, дори и когато вижда, че ние си говорим, веднага става сериозно и с физиономия все едно ще се разплаче. Когато някое дете му вземе някоя играчка то се разплаква и започва да иска да си ходи вкъщи. Изобщо като се случи нещо да го уплаши малко или много, може да почне да плаче и да иска вкъщи. Ако се случи да има много хора в една стая (роднини) също може да се разплаче и да иска вкъщи. Може да се случи някой ден през цялото време да не може да му се угоди, постоянно иска нещо "по-", "по-високо" "по-голямо" и си противоречи, и това престава след като се прибера от работа (т.е. вече не е само с майка си). Трудно е за жена ми, че не може да направи нищо за да го успокои, когато почне да се дразни от всичко и да иска "по-", нищо не помага.
Кога би трябвало да се очаква да стане по-общително с непознати? И трябва ли нещо да се направи за да стане по-бързо?

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Апр 04, 2007 1:31 pm Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Нямате основание за притеснение. Поведението на детето е характерно за деца отглеждани само от майките си т.е.с по-ограничени контакти. В това разбира се няма нищо лошо, защото до 3 год.възраст детето има нужда преди всичко от общуване с майката. Общуването с други хора и с връстници се появява по-късно. Поведението на детето означава, че има много добре изградена емоционална връзка с майката, че е привързано към нея, че чувства особена сигурност когато е в своя дом и до своята майка. Всичко това за мен означава, че майката е особено всеотдайна към детето си. Доколкото разбирам нямате друго дете, съответно то няма опита да поделя вещи и играчки с други деца, затова се разплаква когато се отнеме неговата. Може би прекалено много му угаждате, затова детето иска още и още, но разбира се и в това няма нищо тревожно. До голяма степен всичко зависи и от индивидуалността и темперамента на детето. Със сигурност във времето и особено след 3г. ще се социализира и ще преодолеете този период. Има и още нещо, на 2-3 год. възраст е периодът на "Не"-то, детето се самоосъзнава, отстоява, отделя своето Аз и това упорство е характерен период през който минават всички деца. Колкото и странно да ви звучи, моето мнение е, че вие имате дете с напълно нормално поведение. Надявам се, че и нашият психолог ще вземе отношение по темата. Пишете пак!
Вижте тази статия: http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?t=43

goris
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Чет Май 31, 2007 2:22 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

По принцип няма единно мнение сред специалистите кога е най-подходящо да се дава детето на ясла. Но има единно мнение кога е най-добре да НЕ СЕ ДАВА и по принцип да не се отделя от човека, който познава и се грижи за него - това е възрастта между 6 и 18 месеца. Първо, че детето се чувства изцяло зависимо от този човек и една раздяла с него би го направило да се чувства неспокойно и уязвимо. Освен това е добре да са минали ваксините поради факта, че те самите предизвикват некомфортност и се свързват с болка и негативни емоции.
Но оттам нататък всяка майка познава най-добре детето си и може да прецени дали то е готово за ясла - търси ли други деца за игри и закачки, играе ли си самичко /а не мама постоянно да е до него/, интересна ли му е нова среда и т.н. Всичко това са знаци, които майката трябва да има предвид. Също така тя би могла да подготви детето за яслата като го приобщава с други деца и вместо да го плаши с яслата от типа: "Ще видиш като те оставя утре в яслата!", да му казва колко е хубаво там.
Лично аз смятам да дам дъщеря си на 1 година и половина, след всички ваксини, като в началото ходи за по малко и постепенно увеличаваме времето. Също така ще я водя често до ДГ да види къде ще си играе с децата, ще пее, ще рисува и т.н. Разбира се, надявам се и тя да е настроена позитивно към нещата.
Познавам много майки и деца. Навсякъде нещата са различни. Затова трябва да разчитаме нуждите и "мислите" на децата. Нито прекаленото прибързване, нито пък прекаленото закъснение са полезни за развитието на детето.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Нед Юни 03, 2007 5:05 pm Заглавие: Въпрос? Отговорете с цитат

Цитат:
ronkis
Потребител:
Здравейте!Сина ми е на 5м.От месец насам започна да крещи с пълен глас.Наблюдавам го и установих,че това го прави когато не му се обръща внимание и се получава нещо като един вид протест.Въпроса ми е следния:-Как трябва да постъпя в този момент?Не мога да съм постоянно до него,а и не искам да разбира,че когато прави това аз веднага ще му се притека и ще му угодя.Кажете ми трябва ли да му угаждам непрекъснато или не.Как трябва да постъпя?Притеснявам се от двете крайности-ако не му обръщам внимание всеки път да не би да му изостря нервната с-ма,а ако пък му обръщам да не би да го разглезя.Опитвам се да му създавам игри докато ме няма при него(за 5-10мин.),но това върши работа до момента в който не изляза от стаята.

Здравейте и добре дошла!
Добре би било да прочетете мненията и посочените линкове с полезни статии по темата общуване родител- дете в кърмаческа възраст в нашия форум. Всичко това, което описвате е нормално като поведение при дете на възрастта на вашето. Това, че детето забелязва излизането ви от стаята и реагира остро на това означава, че сте изградили качествена емоционална връзка с детето си. Обезпокояващо би било обратното, ако детето не ви забелязва и не му липсвате при отсъствието ви. Детето е прекалено малко, за да използвате каквито и да е възпитателни прийоми. То не иска нищо повече от вашето присъствие и внимание. Освен това то е твърде малко за да се заиграва само за повече от няколко минути, сега е времето когато детето има нужда от предметна игра с възрастния, за усъвършенстване на фината моторика, звукоподражанието и манипулирането с предметите. Не лишавайте детето си от вашето присъствие и внимание, гарантирам че няма опасност от разглезване. По нататък опитът ще ви научи да оцелите златната среда, за да не бъде детето нито изнервено, нито разглезено. Успех и пишете. Надяваме се, че ще споделите и други въпроси, които ви вълнуват, както и че ще получите отговори и от други мами.

Последната промяна е направена от Мариана на Нед Фев 22, 2009 8:15 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Юни 18, 2007 2:46 pm Заглавие: До Валентина! Отговорете с цитат

Валентина, как е детето, свикна ли с яслите, ако желаеш сподели с нас ,а и ще бъде полезно за мамите на които им предстои да запишат децата си на детски ясли?!

sisi
Потребител

Местожителство: stara zagora

Пуснато на: Чет Авг 30, 2007 4:59 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

zdraveite. az zapisah dashterq si na qsla kogato beshe po4ti na 2 g. no po lo6oto be6e 4e zimata teparva zapo4va6e. Sega ako moga da varna vremeto bih izbrala da si q gledam v ka6ti i zatova tazi zima nqma da hodi na qsla. izkarahme tri pnevmonii pochti edna sled druga kato parvata beshe dvustranna. hubavo e da imat socialni kontakti no ve4e i az sam ubedena 4e na tazi vazrast decata imat nujda nai veche ot lubov, vnimanie, sigurnost, nqkoi da im pomaga da priemat i opoznavat sveta postepeno i tova trqbva da sa horata koito nai mnogo gi obichat. zdraveto na decata ni vse pak e po vajno ot nqkoi lev v pove4e.

gery_deni
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Пет Окт 05, 2007 5:57 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

Дени е на 1.3 години ходи на ясла от 3 седмици.Свикна много бързо с децата и лелките много ги слуша и те са много добри.Забелязвам голяма промяна в него - научил се е да слиза по стълбите с едно краче,станал е по самостоятелен,храни се сам и слага ръчичка под лъжицата за да не капне(естествено всичко около него става в храна Laughing ),опитва се да казва някои думички и се храни много по добре.Освен риска от болести аз виждам само позитиви в това детето да посещава ясла и градина.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Окт 05, 2007 6:40 pm Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Определено овладяването на навици и умения за самостоятелност са едни от първите задачи в детските ясли и причината е обяснима, разбира се това са неща които всяка майка би могла да научи детето си и у дома. Хубавото е, че детето е спокойно и бързо е свикнало с новата среда и че вие сте доволна от персонала. Успех!

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Авг 03, 2009 2:54 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

По мои собствени наблюдения съм стигнала до извода, че майките предпочитат детските ясли по две основни причини: 1. Финансови, налагащи майката да се върне преждевременно на работа. Много от тях споделят, че детските надбавки стигат донякъде за памперси и козметика. Не смятам, че памперсите и козметиката са най-важното нещо в живота. Добра алтернатива са бабите и дядовците. Вариант е бащата да работи известно време на две места. Ако човек се замисли, вероятно има и други алтернативи.
2. Предпочитанието на майката да бъде сред приятели и колеги и да се развива професионално. Тази причина е необяснима за мен, защото компанията на детето трябва да представлява удоволствие за майката, а за работа и кариера има време до 63 години. А детето е малко толкова кратко време и това е периодът когато то основно се нуждае единствено и само от мама.
Подробно съм обяснила причините защо съм против детските ясли и щом един детски педагог не е записал децата си на ясли и сме преживели два пъти по две години на една заплата, значи има защо...!

Aneli79
Потребител

Пуснато на: Пон Окт 12, 2009 2:07 pm Заглавие: Психично развитие при децата от 0 до 3г. Отговорете с цитат

И аз съм пред дилемата - ясла или с мама до 3 год. Приятелки споделят, че яслата е направила децата им доста самостоятелни. От друга страна, малко се притеснявам да не му е много рано ако го пратя?

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Окт 12, 2009 4:43 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Ако не се налага да даваш детето си на ясли, най-добрият вариант е да е с мама до 3 г. Има време за самостоятелност, а у дома също може да се научи на много неща, ако мама има желание и търпение за това.

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от кърмаческа възраст: 0-1 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google