Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Детето ми се измъчва

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Asya_
Потребител

Пуснато на: Пет Ное 14, 2008 11:56 pm Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Това поведение при нея започна, когато аз започнах работа. Детето сме го поверили на грижите на една от бабите й. Решихме че за малката ще е по-добре да бъде под грижите на човек който я обича, а не в ясла. Това което ме притеснява е, че с времето вместо нещата да вървят към адаптация на детето в новото положение, те тръгнаха към по-зле. Само да вметна че детето е на 2г.5м. Гледа се в нашия дом, а не в дома на баба и дядо. Един месец го гледа баба му, след това 1 месец аз. В началото минахме през плач, уговорки да не ходя на работа, но когато се прибирах в къщи тя сияеше и падаше луда игра. Много весело си изкарвахме! Следващия етап беше, когато се прибера от работа да ме игнорира до някаква степен, но в даден момент детето скъсяваше дистанцията и пак успявахме да се нарадваме една на друга. Сега рязко още от втория ден от пристигането на баба й е абсолютно невъзможно да я докосна дори, а ден преди това, през целия период когато бяхме заедно, детето си беше веселото и любеобвилно паляче, което познавам. Нервна е, напишква се понякога, не спи спокойно, събужда се с плач най-малкото е в състояние да я извади извън нерви. Сега когато й казвам че я обичам ми казва, че не е така. При въпрос от моя страна:"А, кой те обича, мамо?" ми отговаря "Баба и дадо Пети!" Питам я "Какво си ти на мама?" Следва "Ъъъъъ", аз: "Ти на мама палячето ли си?", тя:"Нееее!", аз "А какво си мамо!, отговорът: "На баба мичето!" Когато вляза в стаята в която се намира тя, ме прогонва с "Марш мамо!", "Аз не искам мама!", "Мамо, не говори!", "Мамо не ме гледай", "мамо не се смей", удря ме, блъска ме.
Дори когато аз отида в другата стая за да се успокои детето, пак чувам че нарежда "Аз не искам мама, аз не искам мама"........Не позволява да се грижа за нея. Да я храня, да я слагам на гърне, да я мия, да я утешавам когато плаче, а последното се случва много често тия дни и при най-малкия повод. Как да й помогна? Sad

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 8:03 am Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Разбирам Ася, че сте в доста деликатно положение. Агресията на детето към вас засилва и вашата вина, а то се възползва именно от тази вина, която безпогрешно усеща. Детето е в етап на "Не" и на отстояване на себе си, някои го наричат "детски пубертет". Вие сте убедени, че поведението й е свързано със започването на работа, но е възможно това да е етап от нейното развитие и започването на работа да е съвпаднало със започването на кризата на третата година. По-скоро това, което усещам е вашата вина, това, че тя е на баба момичето,ч е мама вече не е единствения важен човек в нейния живот. Децата усещат взаимоотношенията между възрастните. Тук въпросът е как детето се влияе от поведението и преживавянията на възрастните.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 8:30 am Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Детето на 2-3 г. е в един особен период от своето развитие, период на "Не" и "Аз", на отстояване, на отричане и отделяне на себе си от другите. Много пъти сме говорили за това във форума, а именно че това е нормален етап от детското развитие. Но освен това, в този случай отричайки всичко, детето отрича и майка си и мисля, че това е така, защото прекалено много е свикнало със своята баба, вероятно повече го глези и му угажда, искрено се надявам отношенията между майката и бабата да са добри и детето да не дочуло някаква оценка по отношение на майка си. Мисля, че една отпуска изцяло посветена на детето, без баби и дядовци ще се отрази стимулиращо.

Asya_
Потребител

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 9:54 am Заглавие: Re: Здравей! Отговорете с цитат

Мариана Тодорова написа:
Мисля, че една отпуска изцяло посветена на детето, без баби и дядовци ще се отрази стимулиращо.

Това се случва много често. Както споменах в първият си пост- 1 месец за детето се грижи баба му, след това 1 месец аз се грижа за малката(работата ми позволява тези големи паузи).

Това което ми прави впечатление е това, че детето не обръща внимание на баба си когато ние се приберем вечер от работа. Когато ме отблъсква търси подкрепа от татко си, а не от баба. В същия момент ми казва че се чувства обичана не от мен а от баба и дядо, странното е че не казва "не мама, а татко ме обича", както според мен е по-логично.
Не знам до каква степен дешето е успяло да се превърже към баба си, но до сега се събират общо 2 месеца изкарани с нея, а преди това в продължение на 2 години са се виждали с нея по 1 път в месеца, защото живеят на стотици километри от нас). Жената спомена, че когато другата й баба идва за да я види, детето я "отвлича"(другата баба) в другата стая и не желае да остават в стаята в която е бабата отглеждаща детето. Това също ме притеснява доста като поведение.
Периода на НЕ-та започна при нея доста по-рано. Предпочитанията й някой друг да я сложи на гърне или да я нахрани също, но тогава детето беше спокойно. А аз не се притеснявах от промяната на поведението й, защото съм чела литература по този въпрос. Нещото което ме притеснява в момента е това, че детето е истерично, унило, постоянно плаче- нещо което не е типично за нея. Започна да се напишква в гащичките си, да се събужда с плач, да сънува много кошмари, отблъсква ме с плач и крясъци, а не просто с раздразнение. При това аз гледам да не й се натрапвам, а тя продължава да плаче дори когато не съм в стаята. Когато си мисли че спя идва и ме целува, но това вече не се случва когато е наясно че аз ще разбера че ме целува.
Това което си мисля е че детето не вярва че е обичано от мен .Търся начин да й го покажа, а тя не позволява дори да се докосна до нея.
Ужасно ми е тежко!

Върнете се в началото
Asya_
Потребител

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 10:15 am Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Вероника Иванова написа:
Децата усещат взаимоотношенията между възрастните. Тук въпросът е как детето се влияе от поведението и преживавянията на възрастните.

Тук ме накарахте да се замисля много. Какво по- конкретно имате предвид- взаимоотношенията в семейството ли или моята вътрешна напрегнатост и трябва да призная ...ревността която изпитах ,след тези думи на детето от баба Embarassed
Много ви благодаря че отделихте време и енергия за проблемите ми!
Моля се наистина да се окаже, че прекалено драматизирам ситуацията

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 10:30 am Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Разбирам те и е нормално да ти е тежко. Не забравяй факта, че детето е прекалено малко, за да осъзнава постъпките си и това, че те наранява. Според мен във времето нещата ще се нормализират. Вероника е много права, като казва: " Децата усещат взаимоотношенията между възрастните. Тук въпросът е как детето се влияе от поведението и преживяванията на възрастните." Помисли какво е отношението на бащата към теб и на бабата към теб и дали детето не е било свидетел на някаква оценка или упрек насочен срещу теб? Не казвам, че е така, но добре помисли какво би допринесло детето да се отчужди от мама? Доколкото разбирам ти се отнасяш много мило с детенцето и изключвам вероятността ти да си го наранила с някаква постъпка. Затова е добре да се обърне внимание на отношенията между възрастните и как детето ги интерпретира.

Asya_
Потребител

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 10:51 am Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Единственото което съм чула с ушите си е как баба се кара на детето.
а именно: "Не прави така, мама ще се кара!" (това сега)
И когато малката беше на 3 месеца и плачеше за млякото си "хайде мамо, лоша, акана мама!Дай на детето да яде!", при първата забележка се спря с тези приказки.Това ми направи впечатление, но знам че в техния край е нормално да се казва на майките че са акани Smile, а на децата, че са циганчетаSmileОтдавам го на стари разбирания, но не го намирам за правилно, за това и направих забележката.
Нищо повече!

Разбира се имам страхове и предполагам много неща, но избягвам да си вадя изводи, защото това са мои страхове и може да нямат нищо общо с действителността.Освен това баба обича детето и изклщчвам вероятността да ме коментира негативно пред нея, с ясното съзнание, че това ще обърка малката.

А това че съм много мила с малката не е вярно.Не й позволявам всичко и когато е необходимо й се карам, но тя е кротко и усмихнато дете, та не предизвиква често караници от моя страна.Така, че не изключвам възможността аз сама да съм настроила детето срещу себе си

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 11:05 am Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Ася имах предвид точно това, вашата напрегнатост, ревността към бабата и отношенията на съревнование между двете, които долавям, по отношение на симптомите при детето е необходима консултация с колега-ако кажете от кой град сте, мога да потърся координати.Успех!

Върнете се в началото
Asya_
Потребител

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 11:39 am Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Да, мислих да водя детето при Д-р Саян, който се води за един от най-добрите специалисти тук в Бургас, освен това е и детски психолог, но ще съм благодарна ако ме насочите и към някой друг от по-младото поколение специалисти.

Според вас необходимо ли е аз лично да направя консултация?Всичко това което се случва или пък съществува само в главата миEmbarassed ме прави много напрегната, чувствам се абсолютно сама и започвам да ставам дори леко апатична към всичко около себе си.
Това дава още по-голяма несигурност на детето, осъзнавам го, опитвам се са преборя с това, но тя като че ли усеща че се усмихвам насила.

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 12:03 pm Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Ася-ще ви изпратя на лични координати на психолози в Бургас.Или ми дайте имейл на лични.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 12:06 pm Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Нямам данни за въпросния лекар, който вероятно е психиатър. Не мисля, че е излишно, да проведеш един разговор с психолог. Не се съмнявам, че бабата обича детето. Но тук някъде грешката е във възрастните, може би трябва да преосмислиш поведението си, да бъдеш по- уверена и спокойна.

Asya_
Потребител

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 12:50 pm Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

А кой според вас е най-добре да придружи детето на прегледа?Обикновено аз водя детето на лекар, но сега тя е изгубила доверието си към мен и не знам дали не е по-добре друг да го направи.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Ное 15, 2008 7:35 pm Заглавие: Детето ми се измъчва Отговорете с цитат

Не става дума за преглед при лекар, а за консултация- разговор с психолог. Детският психолог би могъл да ти даде много ценни насоки за справяне с проблема и да открие причините довели до него. Мисля, че е добре самата ти да поговориш със специалист и ако той прецени, тогава да отидете заедно с детето. Но преди всичко се постарай самата ти да се справиш със ситуацията, да обмислиш отношенията в семейството и причините довели до положение в което детето да страни от теб. Това е мое мнение. Ще се радвам, ако нещата се успокоят и ако отново ни споделиш. Успех!

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google