Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Коя е походящата възраст за махане на памперса?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dessii
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 12:17 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Моля за съвет кога е най -подходящата възраст за да махна памерса. Дъщеря ми е на 1г.и 7м, от два дни се опитвам да й махна памперса, но тя ми отказва да седне на гърнето. Когато я слагам тя започва да се дърпа и да повтаря крещейки "не-не-не". До сега ми казваше когато й се ака - слагах я без проблем на гърнето и тя си вършеше работата там без да се дърпа, но сега вече започна да се дърпа.
Стахувам се да не я травмирам и да престане да ми казва и когато й се ака.
Моля посъветвайте ме да престана ли с опитите да й махна памперса?

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 1:56 pm Заглавие: Здвавейте! Отговорете с цитат

Коментари по темата: http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?t=40 и http://moetodete.com/forum/viewtopic.php?p=1762&highlight=#1762
И една статия по темата: http://www.moetodete.com/content/view/289/66/
Моето лично мнение е, че след като детето навърши година и половина е редно да се махне памперса, като преди това постепенно се приучава да ползва гърненце, а в последствие т.е. до около 2 год. възраст да се научи да контролира и съобщава за физиологичните си нужди. Моите деца са без памперс и ползват гърне от 1 год. възраст и това се случи постепенно без натиск и насилие. Не одобрявам деца нпр. на 3 и повече годинки все още да са с памперси, особено през лятото.

Последната промяна е направена от Мариана на Пет Авг 15, 2008 7:17 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Keti
Потребител

Местожителство: Sofia

Пуснато на: Пет Авг 17, 2007 5:30 am Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Аз имах същия проблем. както си акаше спокойно на гърне реших да я уча и да пишка - след като я слагах един ден с много стрес и за мен и за нея започна да плаче само като го види. Затова се успокоих вече съм научила горе-долу кога й се допишква и тогава я слагам, но без стрес, а оставам с нея - пеем, играем си, после ръкопляскаме и се поздравяваме за добре свършената работа Laughing

Върнете се в началото
Мама
Потребител

Пуснато на: Съб Окт 13, 2007 4:37 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

През последните години у нас широко навлезе употребата на т.н. памперси. Те спестяват много време на майката и улесняват нейния труд. Памперсите абсорбират (попиват) урината при напикаване и предпазват кожата от дразнене, възпаление и подсичане (интертриго). Техните предимства са безспорни. Проблемът е с високата им цена, която неминуемо ограничава тяхната употреба, честите обриви и трудното създаване на навик у детето да ползва гърне. Възниква въпросът: “Може ли да се отглежда малкото бебе и без памперси?”. Отговорът ми на този въпрос е категоричен – да! Ако нямате възможност да купувате памперси не бива да драматизирате положението. Снабдете се с пелени и гащички от естествена памучна материя и ги използвайте. ...

Върнете се в началото
мама на сладурана
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Пон Окт 22, 2007 12:07 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

И на нас ни е трудно с гърнето.Дъщеря ми е на 1г8м и не сме махнали изцяло памперса.Мога да я похваля,че си пишка и ака на гърнето,разбира се,не всеки път.Не можем без памперс,особено нощем.Засега продължавам да се боря с този проблем.

omincheva
Потребител

Местожителство: Ruse

Пуснато на: Пет Фев 01, 2008 12:15 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

az imam goliam problem.Moiat sin e na 1 godina i 10 meseza.Kazva kogato mu se hodi po malka nujda ,no po goliama se ispuska.Veje go pravi na inat za6toto kato mu se dohodi se krie a sloja li go na garneto ni6to ne pravi.Kato stane izdebva moment kogato ne go gledame i pravi beliata.Opitala sam vsijko i dobro i lo6o no bez rezultat.Kakvo da pravia napravo sam otjaiana?! Crying or Very sad

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Местожителство: Варна

Пуснато на: Пет Фев 01, 2008 4:18 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Здравейте omin4eva, мисля че и на друго място писах по въпроса за приучаването на гърне. Нещата са много индивидуални и не бива да се бърза, защото това има психологически последствия. Приблизително след 1 година и 8 месеца-пак казвам, в зависимост от развитието на детето-2 годинки е добра възраст за приучаване на гърне. До тази възраст сфинктерния контрол не е овладян и детето се изпуска- това е нормално.
Детето преди тази възраст се научава да ходи на гърне не защото е необходимост, а за да угоди на майката- виждайки нейното удоволствие. Не прибягвайте до награди или други поощрения -ходенето по нужда не е добро или лошо-то е нещо естествено. Когато едно дете се приучи рано на гърне- след това съществува някои проблеми при общуването с авторитети, защото то се научава, че трябва да се подчини на авторитета- за да му се хареса. Спирам, за да не ви обърквам допълнително. Пожелавам успех!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vancheto
Потребител

Пуснато на: Съб Фев 02, 2008 1:43 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Здравейте,дъщеря ми е на 1г и 7 месеца и тя не иска да сяда на гърне.Когато беше на 10 месеца започнах първо да я издържам над гърнето,а после и да я сядам.В началото седеше и си вършеше работата в гърнето,но след това седеше по 10 минуто без да направи нищо.След което ставаше и се изпикаваше на пода.Когато започна да прави така аз и сложих пак памперса и досега си е с памперс.Мисля напролет да почнем пак да се учим да ползваме гърне,че лятото че я давам на ясла и се надявам дотогава да се научи.Малката не говори и си мисля че затова ще ми е по трудно да я науча да ползва гърне.На тази тема четох много хубава статия в интернет,но загубих страницата и сега незнам адреса .Статията беше на тема Четри начина към ЕБХ за това кога трябва да се махне памперса и как да стане без стрес за родителя или детето.

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Съб Фев 02, 2008 2:42 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Здравейте, по мое мнение преди появата на памперса-за повечето майки/наши баби и прабаби/ е било истинско мъчение постоянното пране и сменяне на пелени-по тази причина приучаването към чистота е ставало много рано.Сега обаче-с развитието на детската психология и медицина нещата са доста по-различни. Избързването, както и голямото закъснение носят проблеми. В опита ми като училищен психолог съм срещала деца,к оито приучени рано на гърне/6-10 месец/-, по-късна възраст започват да се изпускат, по малка и голяма нужда. Всичко е добре да е съобразено с детето и темповете на неговото развитие. Помнете, че това не е състезание, тук няма място за сравнения между отделни деца или насилие над детето. Това е естествен процес-като храненето, съня.

Върнете се в началото
Sevgul
Потребител

Местожителство: гр.Елена

Пуснато на: Пет Мар 14, 2008 11:49 am Заглавие: Как да седнем на гърнето? Отговорете с цитат

Моля помогнете ми? Моята дъщеря е на 1год. и 2 мес. и мисля че е време да махнем памперса.Но немога да я сложа да седне на гърнето.Като го види започва да плаче.Мисля че се страхува от него.Моля,дайте ми съвет!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Пет Мар 14, 2008 4:21 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

По мое мнение преди 2 години/приблизително-при някои деца може и сле дгодина и 8 месеца/ е рано да се приучава на гърне.Мисля,е по-горе съм публикувала по-изчерпателни постове.

Върнете се в началото
rila
Потребител

Пуснато на: Чет Мар 27, 2008 1:56 am Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Не знам каква е тази мания в България да си побърквате децата. В една цивилизована държава се оставя време на детето да се научи да се контролира. Без стрес и без натиск, това си е избор единствено и само на детето. Ако детето ви и на 5 години носи още памперс, това си е негов избор а не ваш и не е причина нито за присмех, нито за порицание.
Децата до 18 месец се освобождават без да се усещат, т.е. едно махане на памперса преди втората година е безсмислено и стресира допълнително детето. Едва след 18 месец осъзнават акта на освобождаването и то в момента на извършването му. Едва тогава започва приучването да се ходи на гърне, когато детето е в състояние да осъзнае акта. Осъществяването на контрол от детето върху акта е индивидуално и продължава дълги месеци, дори години.
Синът ми го слагам от 13 месец на гърне, когато забележа ще се напъва. Гърнето е въведено и като сутрешен ритуал. Той самия му е приятно, защото го ползва като столче докато свири на пияно или реди кубчета и лего. Сега е почти на 21 месеца и не ми идва дори на ум да го подлагам на натиск. Памперса ще го махне той, на мен остава да му съдействам подкрепа и мотивирам.

Върнете се в началото
shafie
Потребител

Пуснато на: Чет Авг 14, 2008 2:21 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Моята принцеса от 9 мес. сяда на гърне.До 1г. и 4-5 мес. казваше само че ще ака. Понякога се случваше да сме вънка на разходка, и и се ака, н его правеше на памперса, чак когато се приберем вкъщи се изхождаше. Постепенно я свикнах и по малка нужда. И сега не мога да и сложа памперса. Сама си носи гърнето,смъква си панталоните..Според мен всичко е индивидуално,при всяко дете е различно,но е и важно кога се започва играта с гърнето.Аз лично започнах да я слагам в края на 8 м..началото нищо не правеше,но с времето разбра и свикна.Но не на всяка майка и се занимава.В началото постоянно я дебнех, питах...вънка, вкъщи...навсякъде..докато започна сама да ми казва.Сега дъщеря ми е на 1г и 11м. Само вечер и слагам памперс, повечето пъти е суха на сутринта. Успех на всички майки Wink

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Пет Авг 15, 2008 7:04 am Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

shafie написа:
Моята принцеса от 9 мес. сяда на гърне.До 1г. и 4-5 мес. казваше само че ще ака. Понякога се случваше да сме вънка на разходка, и и се ака, н его правеше на памперса, чак когато се приберем вкъщи се изхождаше. Постепенно я свикнах и по малка нужда. И сега не мога да и сложа памперса. Сама си носи гърнето,смъква си панталоните..Според мен всичко е индивидуално,при всяко дете е различно,но е и важно кога се започва играта с гърнето.Аз лично започнах да я слагам в края на 8 м..началото нищо не правеше,но с времето разбра и свикна.Но не на всяка майка и се занимава.В началото постоянно я дебнех, питах...вънка, вкъщи...навсякъде..докато започна сама да ми казва.Сега дъщеря ми е на 1г и 11м. Само вечер и слагам памперс, повечето пъти е суха на сутринта. Успех на всички майки Wink

Здравейте-всичко е много индивидуално,но не приемам приучаването на гърне като вид състезание между майките.Рискът е,че майките сравняват с точност до месеци и се торомозят ако при тяхното дете не е така.
Така е устроена човешката физиология,че преди определена възраст няма контрол над сфинктерите.При всяко дете този период е различен-но не и преди 18 месец.
Мнението на колегите психолози е,че ранното приучаване е травматично за детето.Не препоръчвам на майките да подлагат на натиск дете,което не е готово за гърне.Независимо от това,че приятелки,съседки,други майки се хвалят,че са успели да приучат своето.Нещата са строго индивидуални.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Авг 15, 2008 7:23 am Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Цитат:
Не знам каква е тази мания в България да си побърквате децата. В една цивилизована държава се оставя време на детето да се научи да се контролира. Без стрес и без натиск, това си е избор единствено и само на детето. Ако детето ви и на 5 години носи още памперс, това си е негов избор...
Тук не съм съгласна, родителите са за това, за да учат децата си на ред навици и умения. Ако оставим всичко на детето може да се окаже, че му се иска нпр. да бъде кърмено или да ака в памперс до 5 години. То се ражда и със способността да говори, но това как и кога ще проговори зависи от родителя. То може да не почувства потребност и да не пожелае да научи и азбуката до 12 години. Не мога да се доверя единствено на избора на детето, родителите трябва да помагат на детето си в усвояването му на ред битови и социални умения. Тук не става дума за насилие, натиск, страх или тормоз, а за приучаване към определени навици и умения, което следва да става постепенно, ненатрапчиво, с търпение и любов! С риск да се повторя, съжалявам дечицата на 2, 3 и повече годинки, които през летните жеги са с памперси на дупетата си, напоени с аки и урина, това за мен е недопустимо! Ако всяка мама и за миг се постави на мястото на горкото дете, ще се убеди. Дори носенето на дамски превръзки е толкова некомфортно през лятото, а какво остава за памперс....

lavizata1000
Потребител

Местожителство: Царево

Пуснато на: Вто Авг 26, 2008 12:04 pm Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

Здравейте!дъщеря ми е на 1г.9м и ние имаме проблем с гърнето.винаги ми казва,когато и се пишка или ака,но категорично отказва да седне на гърне.започва да пищи и плаче Sad държала съм аз на гърнето,даже купих седало,което се слага на тоалетната чиния,но и това не помага.когато я оставя само по гащички,казва и в момента на казването вече е свършила работата.незнам какво да правя?!

Върнете се в началото
Вероника Иванова
Психолог

Пуснато на: Сря Авг 27, 2008 4:17 am Заглавие: Коя е походящата възраст за махане на памперса? Отговорете с цитат

lavizata1000 написа:
Здравейте!дъщеря ми е на 1г.9м и ние имаме проблем с гърнето.винаги ми казва,когато и се пишка или ака,но категорично отказва да седне на гърне.започва да пищи и плаче Sad държала съм аз на гърнето,даже купих седало,което се слага на тоалетната чиния,но и това не помага.когато я оставя само по гащички,казва и в момента на казването вече е свършила работата.незнам какво да правя?!

Здравейте-по принцип възрастта за ходене на гърне не е толкова важна,но е много важно това да не се превръща в проблем нито за детето,нито за майката.Явно нещо притеснява детето-може би за известна време е добре да се спре с опитите да седне на гърне и след време пак да се пробва.Нека детето знае,че това не е изпит по зрялост,а естествен процес.Пожелавам успех!

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google