Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Детето не може да дъвче храна!

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Яну 03, 2007 4:05 pm Заглавие: Детето не може да дъвче храна! Отговорете с цитат

Цитат:
ivalina73
Потребител:
Синът ми е на 1 година и 3 месеца. Когато му дам храна, той с неохота я поставя в устата си, след което ако си отхапе, се задавя, тъй като не дъвче, а се опитва да глътне направо отхапаното.Още докато приготвям храната той прави така както, когато ще повърне, т.е. направо му се повдига, макар, че не е хранен от повече от 10 часа. Поради това, че детето не дъвче се налага да му приготвям специално смляна на дребно храна. Правя опити да му давам царевични пръчици и бисквити, но той най-много да си отхапе и след това се дави с парченцето и повръща. Правила съм му изслевания и снимка. Установи се, че развитието му е нормално и няма никакви физиологични или неврологични проблеми. Всеки път когато почна да го храня се страхувам, че ще повърне. Моля, помогнете ми да разреша този проблем и да науча сина ми да се храни нормално, т.е. да дъвче храната, а да не се опитва да я глътне направо.
Кърмила съм го до 4 -тия месец включително. Захранено е нормално със сокове от 2 -ри месец. От 5-ти месец беше записан и на детска кухня. Още от родилния дом си повръщаше и така е и до днес. Давеше се от най-малката подправка в храната и от самото начало бях принудена да пасирам храната от кухнята.В последствие ме посъветваха да спра да пасирам храната за да свиква с консистенцията. Послушах съветите и от храна за 2-ра група до сега вече четвърта не съм пасирала. Опитах да му дам царевични пръчици и бисквита в 8-мия месец, но не се получаваше, защото веднага се задавяше и повръщаше. Сега вече има 8 зъба отпред по 4 горе и долу. Не съм спряла да опитвам да му давам царевични пръчици, бисквити и корички хляб. Той ги лапа, първо ги близва като се мръщи и ако лапне храната, той я смуче. Имам чувството, че го е страх да захапе. От честото повръщане всеки ден, настоях пред педиатъра да му направим снимка на коремчето, защото се страхувах да не би да има пилорна стеноза. За щастие от снимката стана ясно, че всичко е наред. При самата снимка детето видимо много се изплаши. Педиатъра неведнъж е изразявал мнение , че детето е невропатично, тъй като много плачело, когато влезе в кабинета й. Аз не споделям това мнение, тъй като детето е общително, в нас е тихо и спокойно, ние със съпруга ми сме в идеални отношения и полагаме големи грижи за детето. Той ни е единствено дете. Никъде другаде, освен в лекарския кабинет дететео не се държи така. Мисля, че страха му от лекарския кабинет се дължи на неговата интелигентност. Последния път ходихме там преди седмица, когато имаше ентеро вирусна инфекция. Отначало без видима причина се разплака, а веднага след като го прегледа докторката, той се засмя, даде "целувка" с ръка и се отправи към изхода, тъй като вече си върви съвсем самостоятелно от около 2 месеца насам. Моля за Вашата подкрепа и помощ. Предварително благодаря.

Цитат:
Иванка Захариева
Психолог:
Не съм специалист и много рядко ми се е случвало да консултирам деца от тази възраст. Бих дала някои общи препоръки на майката, които могат да и са от полза. Не може всичко да е наред и детето да повръща, или пък да не иска да дъвче. Поведението на детето е индикатор, че нещо не е наред, въпреки консултациите и изследванията. Ако Вие се грижите за него може да го наблюдавате много детайлно относно всичко, което Ви притеснява за детето. Всичко е важно и храненето и спането и как играе и как общува с околните, кога за какво плаче и от кого.Има хора, които излъчват отрицателна енергия и децата са чувствителни към тях. Детският педиатър може да е много добър и детето да не го харесва. Всичко е много деликатно и не бива да се пренебрегва.Търсете помощта на специалист психолог, който има опит и работи с деца от тази възраст, за да получавате компетентни съвети, които да са Ви от полза.Подкрепям Ви от сърце и желая да намерите решение на проблема.

Цитат:
Д-р Валерия Евтимова
Лекар:
Смятам, че детето има неврогенно повръщане и отказът да дъфче е свързан с нежеланието да посрещне трудностите в живота му, а повръщането е свидетелство, че нещо не иска да възприеме това дете. Всяка възраст си има трудности, дори в детска възраст има повече, защото малкият човек трябва да се научи на някои неща, да си създаде хигиенни и хранителни навици, но явно подходът на майката не е точният. Тя е може би отстъпчива и детето й надделява, когато си реши нещо. Властта, която упражнява над майка си всъщност му харесва и на подсъзнателно ниво то го прави всеки път. Тя явно се паникьосва и уплашва и изпълнява прищевките му от страх или гузност, че не му е обърнала достатъчно внимание. Опитвайки се всеки път да го учи, то я наказва така и тя се отказва да го прави. Търси болест, а всъщност не вижда причината, че е може би в нея. Тя трябва да е по-устойчива и "номерцата" му поне привидно да не я плашат и когато няма ефект, детето ще се откаже само да прави това.

Здравейте! На тази възраст детето ви би следвало да се храни пълноценно, без храната да се пасира. Необходимо е да му направите по- обстойни изследвания и консултации при специалисти- детски невролог, психолог и др., за да се установи причината за този проблем. Щом детето повръща и има проблем с дъвченето и преглъщането на храната, значи все пак причина има. Възможно е липса на дъвкателен рефлекс. Има значение, детето ви до кога е кърмено и кога е захранено, как и с какво е хранено до сега, има ли зъбки и колко, какви изследвания са му направени до този момент? Това ще улесни отговорите на нашия педиатър и психолог, както и да вземат отношение по темата и други мами. По отношение страха от педиатъра, поради някакви причини детето не го харесва, дори и да е прекрасен човек и специалист, ако се наложи сменете го, но така или иначе съм на мнение, че е нужно да направите сероизни консултации със специалисти в тази област, снимката на коремчето не е достатъчна. Успех и пишете!

Цитат:
pramed.com
Лекар:
Доколкото разбрах,детето няма проблем с гълтането, а с дъвченето.Много интересен казус.Не съм срещал такъв случай досега,но на пръв поглед,ми идват на ум 2 възможности:
1.Отрицателен условен рефлекс,при който детето започва да се дави по навик,предчувствайки че ще има затруднения при този физиологичен акт,като проблемът при този вариант би трябвало постепенно да премине.
2.Липса на дъвкателен рефлекс който е вроден,и неговото отсъствие насочва мисълта ми към родова травма или вродена аномалия на главния мозък.Трябва да се снеме подробна анамнеза относно бременността, родовия процес и психическото и физическото развитие на кърмачето.И евентуално консулт с детски невролог.

Цитат:
Гери
Потребител:
Мъжът ми е бил така до 3г.Сега вторият ми син също не иска да дъвче.Мисля,че п о-скоро не желае да опитва нещо ново- старото/пасираната храна/ му е по-лесно и сигурно.Не мисля,че трябва да пасираш храната.Има кухненски роботи с много степени и те накълцват храната.Можеш да избираш на коя степен да накълцваш.И частиците ще са все по- големи.Щом е приемало 4 гр. храна значи все пак дъвче.Всичко трябва да е постепенно и да не се отказваш.Дори 1 ден да не яде все пак нищо нямя да му стане.На следващия ден ще яде с по-големи частици.Свекърва ми обясни,че чак като е дала мъжът ми на ясли,чак тогава е "продъвкал".Успех и разкажи после какво е станало-че и ние имаме този проблем. Може ти да откриеш някоя хитринка.

Цитат:
Мама
Потребител:
Моя колежка ми беше споделила, че когато дъщеря й била малка до над 3- годишна възраст откзвала да дъвче. Един ден разглеждайки някакво списание, имало картинка на някакъв скелет и детето попитало какво е това, майката импулсивно отговорила че ако продължава да не дъвче и да не се храни както трябва ще стане като този скелет, който може би изглеждал ужасно в детските очи. Подходът не е особено педагогически, но веднага след това детето продъвкало.Съответно е имало някакви задръжки, предпочитайки по-лесния начин за хранене без усилия. Много е важно да се установи причината, дали е на физиолигична или на психическа основа или е просто детски каприз, а това ще кажат специалистите след обстоен преглед. И аз ще очаквам да ни пишеш.

Потърси ли консултация със някой специалист, какво ти отговориха, ще се радвам ако споделиш и насочиш и други мами с този проблем. Искрено се надявам горните съвети, да са ти били от полза и в правилна насока.

rila
Потребител

Пуснато на: Пон Окт 08, 2007 10:51 am Заглавие: Детето не може да дъвче храна! Отговорете с цитат

За жалост и ние имахме същия проблем, нито с добро, нито с викове и глад можехме да го накараме да дъвче. Още от 5 месец мразеше заленчуковите пюрета. По съвет на лекарката ни му ги разреждахме с чист морковен сок, което още е практика особено при пюретата на Нiрр. За закуска и вечеря се правеха каши с плод и разнообразни зърнени култури, но също ситно пасирани и по- редки.
Храната се пасираше и разреждаше до 14 месец иначе се повръщаше и изплюваше още на първа лъжица, а ако не успяваше на първите няколко лъжици, то след 5-6 повръщаше всичко. Често съм излизала от кожата си и съм хвърляла лъжици, крещяла съм, но детето не може да го контролира. Повръщането е реакция на организъма, а не на съзнанието.
Обясниха ми го с нормален рефлекс за изхвърляне на твърдо тяло и мързел.
Твърда храна: сухар, краставица, детски салами, плодове и т.н. му давахме от 6 месец, но винаги на гладно. В противен случай винаги повръщаше храната си.
Проблема се реши в средата на 14 месец, когато една сутрин татко донесе закуската в леглото и Алекс се нахвърли на сандвича ми. Стана съвсем по естествен път, няколко пъти след това ми е отказвал пюре с картофи и по едри частици моркови, но тогава му ги пасирам.

Обедното хранене винаги е било ад за всички ни. Не насилвайте детето да яде, то не го прави умишлено. Опитайте се да му отклоните вниманието с играчка над главата (отварят си устата) и му давайте по половин лъжичка, дори на върха на лъжичката. Ако си стиска устата и не иска, опитайте по- късно.

И да се ядосвате смисъл няма, до една годинка децата нямат съзнанието да правят нещо нарочно. Въоръжете се с време и търпение!!!

Всяко дете се развива индивидуално!!!!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pamukla
Потребител

Местожителство: Пловдив

Пуснато на: Пет Май 30, 2008 8:55 am Заглавие: Детето не може да дъвче храна! Отговорете с цитат

Моята дъщеря е на 14 месеца.Дъвче солети,хляб,баници,филийки със сирене и т.н.Манджите от кухнята обаче само пасирани ги яде ако не са ги плюе Rolling Eyes

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google