Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

За възпитанието

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
valentina.1979
Потребител

Пуснато на: Вто Апр 17, 2007 6:31 am Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

Синът ми е на 2,1 г. Постоянно му обяснявам, че, примерно, когато изтърве храна на пода /земята/, тя е вече "боклук" и не се взема обратно, а се хвърля в кофата. Изобщо винаги, когато му забранявам нещо, му обяснявам подробно ЗАЩО да не прави еди какво си. И така, той ме гледа умно, казва "Да" и прави каквото си иска. В повечето случаи дори ми прави напук и това го развеселява много - казвам "Не, не лапай това от земята", след което той се навежда и го лапа, като ми се усмихва широко. Пляскам го по ръчичките, след като съм обяснила отново и отново, но и това го забавлява и получавам смях като отговор, дори, ако съм плеснала само едната ръчичка, ми подава и другата за пляскане Rolling Eyes
Къде бъркам????

Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Апр 17, 2007 12:45 pm Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Мисля, че постъпваш правилно, децата трябва да се възпитават като им се казва и показва кое е правилно и кое не, но той е още мъничък за да те разбере. По-скоро му показвай със собственото си поведение какво и как трябва да се прави или не, отколкото да му казваш, защото сега детето е в периода на подражанието, то възприема и попива всичко което види, а не което му се каже.

Ivanka Zaharieva
Психолог

Местожителство: Димитровград, London

Пуснато на: Сря Апр 18, 2007 5:57 pm Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

Не,не бъркаш да поставяш правила и че обясняваш,но много важно е да показваш повече отколкото и само да говориш.Децата са големи учители,не спазвай строги правила, а го наблюдавай и прави това, което детето ти показва и следвай своята интуиция и сърце.С много обич всичко се постига с децата и не толкова с наказание,а с позитивно мислене и постъпки.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
мама на сладурана
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Чет Ное 15, 2007 1:51 pm Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

И аз мисля,че постъпваш правилно.И при нас го има този проблем,дъщеря ми е на 1г9м и постоянно и обяснявам-как , кое ,но тя си прави,което знае.Надявам се,че това е така,защото още е малка.Опитвам се да се зареждам с търпение и пак да обяснявам.Ние родителите сме затова да показваме ,докато ни слушат децата.

adi
Потребител

Пуснато на: Сря Дек 05, 2007 11:32 pm Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

Здравейте! Искам да попитам и за моя проблем и ще съм Ви много благодарна, ако ми дадете някакви насоки. Ситуацията е следната: синът ми е на 2г. и 4 м., а племеницата ми скоро ще нарави 4. По стечение на обстоятелствата живеем под един покрив - ние сме на отделен етаж, но така или инача през деня децата са по цял ден заедно. Когато сме сами и племеницата я няма, малкият ни слуша, не се налага да викам, да наказвам, но когато са заедно започва един кошмар - копира всичко от нея, започва да се инати, да вика, посяга да ме удря, опитва се да отговаря по начина, по който го прави и тя. В този момент аз не съм авторитет за него - моята дума не е важна )напр. вчера аз казвам "иди и седни на дивана, изчакай ме, ей сега идвам" и той тръгва, но след малко се връща, защото племеницата почти едновременно с мен казва "ела и седни тук"). Тя е доста емоционално и понякога нервно дете - когато й се откаже нещо, започва да вика и пищи, почервенява, изпада в истерии. Когато родителите й направят забележка, започва да тропа с крак и да повтаря "не ми отговаряй, махай се оттук, не ми говори" и да плюе. За съжаление, синът ми, колкото да повтарям, че не се прави така, започва да копира това поведение. Не ми харесва също, че взема играчките му и си ги прибира при себе си. Нямам нищо против да си играят заедно, уча ги, че трябва да си разменят играчките, но например аз не позволявам на сина ми, когато ги няма да влиза в тяхната стая, не позволявам дори, когато си играят заедно и после го прибирам, да си тръгва с нейни играчки. За съжаление това не важи за другата страна. Разбира се, уча племеницата, че когато слиза от нашия етаж, не взема играчки и книжки със себе си, те остават тук и като дойде следващия път, пак ще си играе с тях. Но когато мен ме няма и оставя малкия да го гледа леля му, това правило не важи - неговите неща заминават в тяхната стая, а после забравят да ги върнат. За мен това не е правилен подход, може и да греша. Това, че го бие и рита, е отделно. До скоро се опитваше и да хапе. Когато направя забележка, получавам отговор от родителите и бабата и дядото: ами те са деца, ще се оправят. Знам, че не трябва да се намесвам в игрите им често, но не ми е приятно, когато го бият и ритат. Аз лично виждам доста проблеми, със сигурност и моят подход не е от най-правилните, случва ми се, особено когато ми е натоварено, да си изпусна нервите и да викна, шляпна по дупето, накажа.
В общи линии това е. Благодаря Ви, че имахте търпението да изчетете и за моя проблем. Ще съм Ви благодарна, ако ми дадете някакви насоки как да постъпвам.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Дек 06, 2007 7:13 am Заглавие: Здравей! Отговорете с цитат

Напълно разбирам деликатната ситуация! Вероятно вашите роднини имат едно разбиране за възпитанието на децата, а вие друго, като споделям вашето за правилно. Не виждам изход от нещата щом живеете в един дом с другото семейство, но може би един добронамерен разговор между вас и тях би помогнал да се чуе вашето мнение. Аз лично бих намерила начин да огранича контактите между двете деца или бих наложила нови правила, но това е мое лично мнение.

lidka_kaimakanska1974
Потребител

Пуснато на: Чет Дек 06, 2007 10:49 am Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

Здравей adi! Моят племеник идваше всеки ден с майка си да виждат моето бебче.Като си тръгваха винаги си взимаше по някоя играчки защото ако не му я дадеш започваше да плаче.Да но на мен в един момент ми писна и започнах да се държа по строго.Иска да вземе нещо и аз казвам че това си е на моето бебче и не го давам.То си тръгва с плач но майка му вместо да му говори тя казва:"Какво да правя като не ти дава питай я и може да ти я даде".То пак ме пита но аз си държа на своето ама въобще не ми пукаше че може би съм лошо според тяхното мислене.Така постепено започнаха да идват по рядко.То моето бебче е още мъничко но като поодрасне ше направя всичко възможно да не се много събират защото и то като твоята племеница си прави каквото си иска.Като яде нещо започва да плюва навсякъде абе какви ли не щуротии измисля но родителите не му правят никаква забележка.При мен е хубаво че не сме под един покрив а сме на 100м. Very Happy Според мен е по-добре да правиш забележка и на племеницата си и по някакъв начин то да разбере че като е при вас неможе да си прави каквото си поиска.Успех!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Чет Дек 06, 2007 3:59 pm Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

Цитат:
Според мен е по-добре да правиш забележка и на племенницата си и по някакъв начин то да разбере че като е при вас не може да си прави каквото си поиска.

Съгласна съм! Трябва да правиш забележка и да показваш, че в твоята къща важат други правила, така може би ще допринесеш за възпитанието и на въпросното дете!

adi
Потребител

Пуснато на: Чет Дек 06, 2007 4:19 pm Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

Благодаря Ви за милите думи! Може би наистина трябва да събера смелост и да поставя нещата по-остро. Може би в забележките си досега съм била мека, след като не дават ефект.
Исках също да Ви поздравя по случай днешния празник и да пожелая на целия форум, и екипа здраве и удовлетворение в личен и професионален план! Поздрави за добрата страница и отзивчивостта!

Върнете се в началото
rila
Потребител

Пуснато на: Чет Мар 27, 2008 4:09 am Заглавие: За възпитанието Отговорете с цитат

Децата до 3 годишна възраст нямат нужда от "възпитание", а от разбиране, зачитане, подкрепа. До третата година ролята на родителя се изчерпва с това да е придружител и да изгради здрава връзка с детето. Естествено трябва да се положат граници, които природата на децата ще ги кара винаги да тестват. Забранения плод е най- сладък, всяка забрана се тества, докато отпадне.
Защо просто не хванете една книга за възпитанието на децата, за фазите на развитието им и не приемете, че децата са деца и за всяка една постъпка има причина.
Вместо да наблягате на играчки и ядене от пода, защо никой не набляга на темата как да създам един гражданин който да не се оставя да бъде манипулиран и да му се погазват елементарни права и достойство.
Възпитанието в БГ е затворен дяволски кръг, защото никой не знае какво е то и как да го постигне. Възпитанието е изграждане на личност. Личността не слуша какво й казват, а сама определя мнението си за добро и зло.
ПОСЛУШАНИЕТО НЕ Е ВЪЗПИТАНИЕ.
При възпитанието се изисква от родителя самоконтрол, гражданска отговорност и съзнание, консеквентност, което в БГ е кът или го няма.

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google