Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Боят като "средство" за възпитание

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Дискусии, въпроси, отговори, мнения.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пет Авг 17, 2007 5:49 pm Заглавие: Боят като "средство" за възпитание Отговорете с цитат

Какво мислите по въпроса? Аз лично съм против боят като средство за общуване между хората, а едва ли е средство за възпитание.

Цитат:
Удрянето като мярка за възпитание!
В наши дни, когато човешкото общество претендира че е достатъчно зряло, много хора вярват, че времето на възпитание чрез пляскане е отдавна отминало. За съжаление множество статистики, проведени в страни от така наречените развити общества, опровергават това твърдение. И ако 81% от американците примерно одобряват пошляпването като начин на възпитание, то какво да кажем за България? Защо не е редно да използваме пляскането като начин на възпитание? Целта на възпитанието е да научи децата на самоконтрол и това да правят разлика между добро и лошо. Удрянето би научило децата просто да не правят нещо от страх. Например, дете което а ударено от родителя си затова, че краде монети от якето му, би спряло да краде, но само от страх. Това обаче не би му помогнало да разбере защо е лошо да се краде. Удареното дете би научило малко от такъв урок за това, как да постъпва при подобни ситуации в бъдеще. Такова възпитание би накарало някои деца да се държат агресивно в бъдеще. Не обяснението за причината на напляскване ще доведе до състояние, при което детето разбира грешно причината, поради която е ударено. И докато родителят възприема напляскването като начин да се учи правилно поведение, то детето може да интерпретира насилието като начин да се справя с проблемите. Възрастните, които са били удряни като деца, е по-вероятно да използват агресията като довод за аргументиране в споровете си. Каква е алтернативата на пляскането? Напърво място трябва да им се обясни ясно и открито в какво са сгрешили и защо това, което са направили е лошо. Ако постъпката все пак е достатъчно сериозна, че да заслужава наказание, то може да бъде под формата на забрана на любимо занимание като гледането на любимо детско предаване или играта с любима играчка. Забраната разбира се трябва да бъде придружена с обяснение за причината и. Така наказанието ще бъде много по-запомнящо се и възпитателно, но по-малко болезнено.
Антон Димитров, БГ Репортер

Цитат:
Мама,
потребител:
Твърдо против боя съм и това е нещото, което ама много ме възмущава не зависимо кога, къде и при кого!

Последната промяна е направена от Мариана на Чет Фев 14, 2008 2:48 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Keti
Потребител

Местожителство: Sofia

Пуснато на: Съб Авг 18, 2007 5:09 am Заглавие: Боят като "средство" за възпитание Отговорете с цитат

Естествено, че почти всеки би отговорил с НЕ на този въпрос... но е много трудно да се овладееш понякога... аз за себе си зная, че това което не искам да правят на мен не трябва да правя на другите... агресията поражда агресия и се надявам всички или поне повечето родители да го разбират, защото това да демонстрираш колко си силен и могъщ пред едно малко същество, което не може да ти отвърне си е чиста проба избиване на комплекси (или на нерви)... пълен абсурд. Що се отнася до това да биеш някой, за да го възпиташ това също ми звучи абсурдно... единственото, което можеш да постигнеш е да уплашиш детето, да получи травма и отклонения, а ефекта е само докато то е в ролята на "слабо и беззащитно" след това със сигурност ще ти се върне с поне двойно по-голяма сила. За мен най-добрия начин на възпитание е чрез подходяща мотивация. Ти познаваш детето си най-добре и знаеш какво би го мотивирало да прави или не прави нещо, същевременно трябва да внимаваме то да ни има и доверие, защото не можеш да го мотивираш, ако то знае, че дори и да направи това, което искаш от него, ти няма да изпълниш това, което на свой ред си му обещал...

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Съб Авг 18, 2007 8:40 am Заглавие: Боят като "средство" за възпитание Отговорете с цитат

Съгласна съм с теб, Кети. Най-важни възпитателни средства са личният пример и мотивацията.

dudididi
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Сря Окт 03, 2007 7:44 pm Заглавие: Боят като "средство" за възпитание Отговорете с цитат

Keti написа:
Естествено, че почти всеки би отговорил с НЕ на този въпрос...

Естествено е,да но дали не си го само пише?Като гледам в градинката децата какви шамари отнасят и чак на мен ми идва да ревна с тях,или пък аз да залепя един такъв на майката!
Колкото и да ми се е качило на главата никога не бих посегнала на детето си с това нищо освен страха му не печеля!
Най-лесно е да удариш по-слабия,но това дете,дали ще разбере защо е било нашамарено,в един момент то ще започне да се крие от родителите си когато прави нещото зареди което е било ударено а в същност ще продължава когато те не са около него!

Върнете се в началото
Женя
Потребител

Пуснато на: Нед Яну 06, 2008 6:22 pm Заглавие: Боят като "средство" за възпитание Отговорете с цитат

Аз мисля че боя не е най-доброто средство за възпитание на някое дете....така постепенно детето започва да се крие от родителите си, защото не знае как ще реагират в даден момент....и започват да си задават въпроса защо така се получава и мн други въпроси и децата просто се примиряват с положението в което се намират....за съжаление и това понякога се отразява на психиката на детето...казвам го донякъде и от личен опит...не бих искала родителите да ме разберат погрешно знам, че има и мн добри родители които биха дали всичко за да помогнат на децата си ..за съжаление не можем да избираме родителите както и родителите децата си..но бихме могли да се постараем чрез приказки и примери да възпитаваме децата като не ги въвличаме понякога и несъзнателно разбира се в един свят на насилие, като му покажем че на този свят съществува малко повече разбирателство и любов.
аз някой ден като си имам деца не бих позволила да бъдат възпитавани па този начин по който мен са ме възпитавали,бих им показала малко повече любовта си към тяхи бих се интересувала от съдбата им....както всеки един нормален родител би направил разбирасеSmileбих направила всичко да бъдат щастливи дори и ако трябва да израстнат без бащаSad

Върнете се в началото
Didi
Потребител

Местожителство: Церово

Пуснато на: Сря Яну 30, 2008 10:31 pm Заглавие: Боят като "средство" за възпитание Отговорете с цитат

Изобщо не бива да се стига да насилие при децата под каквато и да е форма. Става въпрос за истински бой, а не едно шамарче по дупето например. Никога не съм била децата си, колкото и да са лошички от време на време. Таткото също ги възпитава с разговори, но никога с насилие! Детето е едно беззащитно същество, което по никакъв начин не може да се защити от по-големите и според мен никога не бива да се бие едно такова прекрасно създание. Мразя и когато се карам на децата си, но често го правя, защото понякога ме изкарват от релсите Very Happy А пък и как да удариш едно дете, когато те погледне виновно с едни големи и красиви очички- не не не! Не бих могла! Smile Smile Smile

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Дискусии, въпроси, отговори, мнения. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google