Мариана Site Admin- Педагог
Регистриран на: 02 Яну 2007 Мнения: 3257
|
Пуснато на: Чет Яну 03, 2008 7:29 pm Заглавие: Ембрионално развитие на бебето |
|
|
Ембрионално развитие на бебето
Най-важните неща от развитието на бебето през 9-те месеца:
Първите три месеца:
I-ви месец:
- През 4-тата гестационна седмица (г.с.) матката на бременната е с почти обичайната големина или леко увеличена. По това време в шийиката й се оформя слузеста запушалка, която ще предпазва утробата от инфекции.
- Периодът от 5-тата до 8-мата г.с. е особено важен за бебето - това са т.нар. златни четири седмици. В този период се оформят зачатъците на мозъка, на гръбначния мозък, на долните крайници, развиват се сърцето, белия дроб и червата.
- В началото на 5-тата седмица кълбото от клетки в матката се нарича "ембрио", то е голямо 4-5 мм. Започва да се оформя плацентата, която ще го храни, и околоплодният мхур, който ще го предпазва.
- В 6-тата г.с. ембриото е 6-7 мм. То вече има сърце, разделено на две камери.
- През 7-мата г.с. плодът е голям, колкото бобено зърно. Пропорциите на тялото му са оформени, като най-голяма е главата. Сърцето бие около 150 пъти в минута.
- В края на 8-мата г.с. ембрионът е 25-30 мм. Оформят се ушите и очните цепки. Ръцете се удължават и се забелязват лактите. появяват се зачатъците на пръстите на ръцете и краката.
В този период гръдните жлези на бременната се уголемяват най-много. Гръдното зърно и ареолата се разширяват и пигментират, а гърдите са напрегнати и чувствителни.
II-ри месец:
- В 9-тата г.с. матката е колкото портокал, а в 12-тата - колкото грейпфрут. Това е периодът, в който около гръдното зърно се появяват малки жлезички (Монтгомерови туберкули). Зърното става по-подвижно.
В този период плацентата е формирана.
- През 9тата-12-тата г.с. органите на плода не претърпяват особени промени, а само нарстват и отделните им части променят пропорциите си. Ранното откриване на генетични дефекти става след 10-тата г.с.
- През 10-тата г.с. се оформя бебешкото лице с видими ноздри и клепачи. Очите на плода са като две тъмни петна.
- През 12-тата г.с. плодът е 6-7 см. Диференцират се вътрешните полови органи, появяват се и външните, възможно е полът на бебето да се определи.
III-ти месец:
- В 13-тата г.с. плодът е дълъг около 9 см и тежи около 30 гр.
- В 16-тата г.с. се извършват преглед и ултразвуково изследване, за да се прецени състоянието на маточната шийка, особено когато се предполага, че ще е нужен серклаж (стягане на маточната шийка със специални конци).
- През този период се правят изследвания на кръв, урина, кръвна захар, кръвна група и резус фактор. Правят се изследвания за васерман и СПИН. След 16-тата г.с. вече може да се направи изследване на плода, за да се изключи всяка вероятност за синдрома на Даун.
Вторите три месеца:
IV-ти месец:
- В 17-тата г.с. плодът е дълъг около 17 см и тежи около 150 гр. В този период на бременните с Rh (-) се взема кръв за титър на антитела. Извършва се ултразвуково изследване, за да се огледат ораните за аномалии. При бременни над 35 години се изследват кръв, околоплодна течност и др., за да се отхвърлят аномалии, свързани с остаряването на клетките.
- През 18-тата седмица вече раждала бременна усеща движенията на плода. При първескини това става 1-2 седмици по-късно.
- През 20-тата г.с. плода е дълуг около 23 см и тежи около 300 гр. Ръцете на бебето са почти перфектно оформени, то може да ги свива в юмрук, да ги отваря и да хваща.
V-ти месец:
- В 21-вата г.с. плодът е дълъг около 24 см и тежи около 390 гр.
- Това е последният срок, в който плодът се оглежда за аномалии чрез ултразвуково изследване. Провеждат се рутинни изследвания на кръв и урина за кръвна захар и албумин.
- В 21-вата г.с. матката не измества диафрагмата и стомаха нагоре. По корема се отлага по-голямо количество подкожна мастна тъкан, която предпазва бебето.
- В 24-тата г.с. плодът е дълъг около 29 см и тежи около 630 гр. Ако бебето се роди в този период има от 5% до 20% шанс да оцелее.
VI-ти месец:
- В 25-тата г.с. бебето е дълго 30 см и тжи около 700 гр. Движенията му са много активни. Мускулите на ръцете и краката са добре оформени. белите дробове започват да образуват сърфактант (субстанция, необходима да се поддържат отворени най-крайните разклонения на белите дробове).
- През 27-мата г.с. вече спира бързият растеж на мозъка. Движенията на ръцете и координацията на мускулите е такава, че бебето може да поставя палеца в устата си.
- През този период плодът се развива не смао физически, но се превръща в съзнателна и чувствителна личност. Той чува гласовете на майката и околните, силна музика може да го събуди от сън. Бебето може да набръчква челото си, да криви устните си или да отваря и затваря устата си.
- В 28-мата г.с. плодът е дълъг 33 см и тежи около 1000 гр. Ако се роди в този период има 20% до 40% шанс да оцелее.
Третите три месеца:
VII-ми месец:
- В 29-тата г.с. бебето е дълго около 35 см и тежи около 1150 гр. В този период има вероятност от настъпване на преждевременно раждане. Покоят на легло и медикаментите могат да спрат процеса.
- През 32-рата г.с. се прави ултразвуково изследване, особено когато плацентата е прикрепена по-ниско. При бременни диабетички се правят контролни изследвания на кръв и урина.
- През този период е много важно да се проследяват движенията на бебето. Ако са по-малко от 10 за 1 час трябва да се направи консултация с акушер-гинеколог.
- В 32-рата г.с. плодът е дълъг около 39 см и тежи около 100 гр. Структурите на бебешкия мозък и нерви са изградени и готови за функциониране. Ако в този период се роди плод, който тежи 1500-2500 гр, може да оцелее, но вероятно ще прекара респираторен дистрес, по-трудна адаптацияи стабилизация на терморегулацията, може да има и проблеми с храненето.
VIII-ми месец:
- През 33-тата г.с. бебето е дълго около 40 см и тежи около 1900 гр. В този срок то свива зениците си, когато върху тях попадне светлина.
- През 36-тата г.с. теглото не бебето рязко се увеличава и то тежи около 2500 гр и е дълго 44 см. Поради ограниченото пространство в матката движенията на плода намаляват. Ако са по-малко от 10 за 2 часа трябва консултация с лекар.
- Постепенно бебето се обръща с главата надолу към изхода на таза. Дъното на матката също се смъква надолу и облекчава стомаха и диафрагмата, но увеличава натиска върху пикочния мехур.
- Ако раждането започне в този период и не може да се потисне медикаментозно, новороденото има отлични шансове да оцелее с помощта на респираторни и други специални грижи.
IX-ти месец:
- В 37-мата г.с. плодът е дълъг около 45 см и тежи около 2700 гр.
- С акушерска слушалка или акушерски монитор се проследяват детските сърдечни тонове. рез периодични гинекологични прегледи се преценяват състоянито и готовността на маточната шийка за раждането.
- Ранен предвестник на раждането е спадането на маточното дъно надолу поради смъкването на плода във входа на таза. Възможно е през последните две седмици теглото на бременната да спадне. Това означава, че плодът е напълно зрял и раждането ще започне до 10-ина дни._________________ Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
|
|