Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Отново за майчинството?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Защита правата на детето.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
animikova
Потребител

Пуснато на: Съб Юни 16, 2007 8:19 pm Заглавие: Отново за майчинството? Отговорете с цитат

Мисля, че темата е доста важна и е нужна повече информация, особено след промените, които настъпиха от тази година. Ще съм много благодарна ако някой разясни проблема ми. В момента съм бременна и от утре трябва да изляза болничен, т.е. 45 дни остават до термина, но нямам пълни 6 месеца трудов стаж. Осигуряват ме от 04.01 и не ми стигат около 17 дни. Трябва ли да изляза по-късно в болничен или няма да се отрази върху размера на майчинството?

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mari Shari
Юрист

Пуснато на: Нед Юни 17, 2007 7:39 am Заглавие: Отново за майчинството? Отговорете с цитат

Zdravei,trqbva da izleze6 v mai4instvo 17 dni po -kasno ina4e nqma da moje6 da vzeme6 mai4instvo.Savetvam te da napravi6 slednoto:uveri se koga pravi6 palni 6 meseca i izlez na drugia den v mai4instvo,no ne i po-rano.I drugo:neka li4niq lekar ili ginekologa ,koito ti izdava b.list da promeni formalno termina ti s 17 dni po-kasno.Vse edno si izliza6 v mai4instvo to4no 45 dni predi termina.Tova e formalno.Taka ili ina4e edva li 6te rodi6 to4no na termina,a KSO za4ita vsi4kite dni ob6to ,a ne 45 dni predi i ostanalite sled tova.Naprimer:ako deteto ti se rodi po-kasno s 10 dni ili po-rano s 5 tova nqma da se otrazi na mai4instvoto.TI 6TE IMA6 315 DNI PRI VSI4KI SLU4AI.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
animikova
Потребител

Пуснато на: Нед Юни 17, 2007 10:01 am Заглавие: Отново за майчинството? Отговорете с цитат

Благодаря за бързия отговор, но лекаря каза, че няма да може да ми промени датата на термина, тъй като още от самото начало се води това в документите, но мога да кажа да ми издадат болничния лист по-къснсо, така ще изгубя само няколко дни от 45 дневния болничен, ще ми изплатят 17 дни по-малко, или поне така ми казаха Rolling Eyes

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mari Shari
Юрист

Пуснато на: Нед Юни 17, 2007 10:52 am Заглавие: Отново за майчинството? Отговорете с цитат

Da ,taka e,6te polu4ish zapla6tane samo sas 17 dni po-malko,koeto ne e fatalno, s ogled na tova,4e ako izleze6 17 dni po-rano ni6to nqma da polu4i6.Taka,4e zatova mi be6e savetat da se promeni termina,za da ti se platiat i tezi dni,no 6tom ne moje,ni6to.Shte ti se pla6tat 300 dni po 90% ot zaplatata,na koito si osigurqvana,pri tova bez danaci.Posle te savetvam(sled kato ti iztekat dvete godini otpusk po mai4instvo)da si vzeme6 i plateniat otpusk,koito ti se polaga i 6te ti se polaga prez tezi dve godini,i koito ne si polzvala.I 4ak togava ,ako re6i6 ,si vzemi i neplaten,koito e 6 meseca.vsi4ki tezi otpuski si za4itat za trudov i osiguritelen staj.Prez tozi period rabotodateliat e tozi,koito pla6ta zdravnite osigurovki.
Imam i druga idea,moje6 li da mi pi6e6 na maila:mimi_sharkova@abv.bg

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Пон Авг 27, 2007 9:10 pm Заглавие: Майчинство и ясли Отговорете с цитат

Цитат:
Въпрос:Вярно ли е че има промени в закона според, които ако детето ми започне да ходи на ясла няма да получавам вече майчинство? От кога е така, ако има промяна? От кога ако ходи на ясла няма да получавам майчинство? Ако е тръгнало преди това на ясла ще получавам ли майчинство като заварено положение?
Отговор:Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" -МТСП:
Съгласно чл. 46, ал. 7 (ДВ, бр. 54 от 2001 г.) от Кодекса на труда, отпускът по чл. 164 от КТ се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение. В случая става въпрос за детско заведение, в което детето може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Детски заведения, които не са пълна държавна издръжка са например детските ясли и градини, за които се заплащат такси за издръжката на децата. Детските заведения на пълна държавна издръжка са "специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" по смисъла на § 1, т. 4 от Закона за семейните помощи за деца.
Задължение на ползващия отпуска за отглеждане на дете по чл. 164 от КТ е да уведоми работодателя, разрешил ползването, в случай че детето е настанено в детско заведение. Когато работодателят бъде уведомен за това обстоятелство, той е длъжен да прекрати ползването на отпуска на основание чл. 46, ал. 7 от НРПВО.
Горецитираните законови разпоредби не са нови.
С ДВ, бр. 68 от 2006г. има и изменения на Кодекса за социално осигуряване (КСО), които имат връзка със зададения от Вас въпрос и които са в сила от 26.08.2006г.
По време на ползване на отпуска за отглеждане на дете се изплаща парично обезщетение по чл. 53 от КСО. Съгласно чл. 53, ал. 4 (в сила до 26.08.2006г.) изплащането на обезщетението се прекратяваше “при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка”. От 26.08.2006г. е в сила изменение на чл. 53, ал. 4 от КСО (Обн., ДВ, бр. 68/2006г.), като изменената разпоредба предвижда обезщетението да се прекратява “при настаняване на детето в детско заведение”, т.е. в такова, което може да бъде детска ясла или градина. Изменената разпоредба на чл. 53, ал. 4 от КСО е приведена в съответствие с разпоредбата на чл. 46, ал. 7 от НРПВО.
От гореизложеното следва, че във Вашия случай следва да уведомите незабавно работодателя, че сте дала детето си в детска ясла, за да бъде прекратен отпускът по чл. 164, ал. 1 от КТ. Правното основание за прекратяване на отпуска е чл. 46, ал. 7 от НРПВО. На основание изменената разпоредба на чл. 53, ал. 4 от КСО следва да бъде прекратено и изплащането на паричното обезщетение при отглеждане на малко дете в размер на 180 лева.

Mari Shari
Юрист

Пуснато на: Чет Сеп 13, 2007 3:20 pm Заглавие: Отново за майчинството? Отговорете с цитат

No shte polu4avate polovinata ot obeshtetenieto do navarshvane na 2 godini na deteto,makar da rabotite i da e nastaneno v iasla!T.E 6te polu4avate 90 lv.

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Защита правата на детето. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google