Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум

Трудно акане

Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ani78
Потребител

Пуснато на: Вто Май 01, 2007 7:35 am Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Трудно акане!
Здравейте! Синът ми е на 2г 6 месеца.От няколко месеца има проблем с акането. Ака на 4-5 дни и то много трудно,но когато свърши работа,акото не е твърдо.Като му се доака, започва да подскача,казва ми,че му се ака,но се стиска и не иска.мисля си,че при него проблема е психологически.Моля ви,ако имате подобен проблем или опит,дайте съвет какво да правя,защото е страшна мъка-и аз се мъча и той.Благодаря ви!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Май 01, 2007 7:45 am Заглавие: Здраве,Ани! Отговорете с цитат

Надявам се нашият лекар,психолог и диетолог,както и други мами да вземат отношение по темата. Но преди това бих искала да те попитам какво е дневното меню на детето, разходките, игрите, цялостното му поведение и най-вече къде ака т.е.в гърне или памперс?

Последната промяна е направена от Мариана на Вто Май 01, 2007 10:30 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ani78
Потребител

Пуснато на: Вто Май 01, 2007 9:59 am Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Детето яде много разнообразна храна и предимно супи.Тъй като все още го гледам аз и не работя, имам възможност да готвя почти всеки ден, избягвам сухата храна.Яде плодове, пие много течности.Точно затова не мога да си обясня на какво се дължи този отказ. Между другото от около 2 месеца е без памперс и с пишкането няма никакъв проблем, но акаше само в памперса.Само за да се изака , му слагам памперс.Но сега и така отказва.Иначе за поведението-мисля,че е съвсем нормално,не виждам нещо обезпокоително,весел е ,играе с децата навън,много е контактен. Просто като му се приака и то задължително вкъщи,започва да се чуди с какво да се разсее,само и само да не свърши работата.Казва ,че иска на гърнето,като седне,веднага става и казва, че не иска там,после иска на тоалетната чиния,водя го,сяда и моментално става и пак казва, че не иска да ака.
Сутрин на гласно съм му давала какво ли не-киви,топла вода,дуфалак.....При него проблемът е не че не му се ака,а просто се стиска..........

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Май 01, 2007 10:36 am Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Разбирам. Става дума за едно добре гледано, хранено и възпитавано дете. Доколкото разбирам, приучено е вече да ака в гърне и това не е нещо ново или необичайно за него. Бих ви препоръчала за лично успокоение да изисквате на детето да се направят необходимите изследвания в т.ч.на изпражненията и дебелото черво, възможно е да изпитва някаква болка. Разбира се в момента изказвам само предположение, но е добре да се изключи като причина за отказът детето да ака. Пишете пак.

Ani78
Потребител

Пуснато на: Вто Май 01, 2007 12:06 pm Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Благодаря Ви!
Утре ще отида при педиатъра и ще говоря с него,да видим той какво ще предложи и да направим изследванията.Дано се оправи проблема и не се задълбочи,защото е много неприятно като го гледам как се мъчи детето. Между другото последният път му сложих свещичка и докато акаше бях при него и изобщо не даде никакви признаци,че нещо го боли,просто се изака без проблеми,но зная, че това не е вариант.....Благодаря ви още веднъж!Дано всичко де оправи скоро.

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Вто Май 01, 2007 12:10 pm Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Дано всичко се оправи, затова за да изключим вариант болка, препоръчвам първо да се направи необходимото изследване, след което ще бъде добре да се консултирате с детски психолог, в един подходящ разговор може би заедно ще откриете причината и ще получите компетентен съвет. Успех и пишете!

Ani78
Потребител

Пуснато на: Сря Май 02, 2007 12:18 pm Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Здравейте!
Днес ходих при педиатъра и той се обади на психоложката.Мнението им е, че детето се опитва да ни контролира като отказва да ака.Просто наблюдава реакциите ни като каже, че му се ака и ние хвърчим като луди-в банята,на гърнето,слагаме памперс....Казаха,че е на психологическа основа,привлича внимание/въпреки че такова не му липсва/.Посъветваха ме да не му говоря изобщо на тази тема,като каже,че му се ака,да му казвам-ами акай тогава и да не му изпълнявам прищевките да ходим в банята,на гърнето...,а просто да му върна памперса,докато нещата се нормализират.Също така да му давам дуфалак сутрин и вечер и ще не ще ,ще се изака.И още нещо-посъветваха ме да му купя пластелин, да се поизцапа малко,защото е голям чистник и това също имало значение.Дано нещата се оправят скоро.Благодаря Ви за разбирането!

Върнете се в началото
Мариана
Site Admin- Педагог

Пуснато на: Сря Май 02, 2007 12:24 pm Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Щом детето е добре здравословно и причината е на психологическа основа следва да изпълните указанията на психолога, които са правилни.Когато едно дете чрез свое действие иска да привлече вниманието и да контролира нещата, не бива да се отдава значение на това и всички да се втурват да изпълняват,с времето всичко ще се нормализира. Съветът с пластелина също ще свърши работа. Успех!

Цитат:
roditeli.info:
Има деца, които имат запек още от самото раждане. Други се сдържат от страх пред изпражнението, затова запека за тях става нещо съвсем нормално. Причина за запека може да бъде и неправилното хранене, съдържащо прекалено много сладко, мазнини или продукти от брашно, а също така и прекалено малко растителни продукти – плодове, зеленчуци или просто недостиг на вода. Затова, преди всичко, се погрижете, вашето дете да получава течности в достатъчно количество. Малко чай, сок от натурални плодове или просто плодове между две яденета ще помогнат да се справите с този проблем. На децата, склонни към запек, е необходимо да се дава разреждащо ядене, например зърнено плодовата каша на Hipp. Важно: Детските физически упражнения също способстват за нормализиране на стомахчето. Във никакъв случай не давайте на бебето разхлабващи средства /лекарства/. Ако симптомите не преминават в течение на по-дълъг период от време, задължително потърсете помощ от детски педиатър.

Последната промяна е направена от Мариана на Вто Юни 05, 2007 7:05 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Сали
Потребител

Местожителство: София

Пуснато на: Сря Май 02, 2007 6:55 pm Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Точно това щях да кажа че е на психологическа основа. При големия ми син се получи когато в градината му се бяха скарали че се е наакал. Имаше даже един случай когато 7 дена не беше ходил до тоалетна и накрая вдигна температура.Сега е почти на седем години и проблема си остана въпреки че гледаме да не му обръщаме внимание. Надявам се при вас нещата да се решат по-бързо.

Върнете се в началото
ellezar
Потребител

Пуснато на: Вто Май 29, 2007 8:45 pm Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Здравейте на всички,прекрасен сайт и форум,благодаря ви!На въпроса-дъщеря ми навърши 3г.,но проблема с акането още е на дневен ред,от 2годишната и възраст.Тя не че не иска,а не може да ака,защотото я боли!Странното е,че няма запек,защото се изхожда всеки ден и не е твърдо,но почти всеки път с търчане и подскачане и после рев на гърнето...2 пъти я изследвах за глисти,чиста е,не се вижда да има зачервявания или нещо друго...Давам и дуфалак,наистина вече по-рядко,но не мога да разбера защо и става така,вече толкова много време... Crying or Very sad

Ani78
Потребител

Пуснато на: Нед Авг 19, 2007 12:25 pm Заглавие: Трудно акане Отговорете с цитат

Здравейте!
Много съм щастлива и реших веднага да ви се похваля!Снощи малкият поиска сам гърнето,седна и си свърши работата без никакъв проблем.Толкова беше щастлив,че е акал в гърнето като големите батковци,че тичаше из цялата къща с пълното гърне да го покаже на татко си. Реших да не бързам да се радвам,че може би е случайно и еднократно.Но тази сутрин,след като закуси,започна да вика-мамо,ака ми се,бързо дай гърнето.Дадох му го,седна си човека и пак се изака.Не мога да повярвам,че стана така от само себе си,без да го карам аз и да го насилвам да сяда на гърнето.Дано отсега нататък да няма проблем и да продължи така.
Пожелавам на всички с подобен проблем успех много скоро.

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Проблеми, отглеждане, развитие и възпитание на децата от ранна/яслена детска възраст: 1-3 г. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Google