Национален Форум
Вход Регистрирайте се Въпроси/Отговори Потребители Търсене Национален Форум


Бременност. Контракции. Раждане.

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Бременност и раждане.
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мариана
Site Admin- Педагог


Регистриран на: 02 Яну 2007
Мнения: 3257

Пуснато на: Вто Юли 22, 2008 6:22 pm Заглавие: Бременност. Контракции. Раждане. Отговорете с цитат

Симптоми на бременност

Някои жени усещат симптоми на бременност в рамките на седмицата на зачеване. За други признаци и сигнали на бременност могат да се развият чак след няколко седмици или да отсъстват нацяло. Ако никога не сте била бременна си е истинско предизвикателство да откривaте тези сигнали на Вашето тяло. Тези жени, които са раждали, инстинктивно разбират, че носят в себе си нов живот.
Някои момичета толкова много искат да забременеят, че когато разберат за какви сигнали на тялото си да следят, започват да бъркат обикновенни болки в стомаха със сутрешно гадене и неразположение и други грешки, които не означават абсолютно нищо. Други жени подминават симптомите, смятайки ги за грип или нормална настинка и не се притесняват. По-голямата част от жените не разбират, че са бременни докато не пропуснат цикъла си, а те са вече в края на първия месец от бременността.
Някои от най-често срещаните симптоми на ранната бременност:
Зацапване при имплантацията (вгнездяването):
Кървенето при имплантацията (вгнездяването) на оплодената яйцеклетка е най-ранно проявяващия се симптом за бременност. Около осем дни след зачеването ембрионът се имплантира в маточната стена. При някои жени се получава леко ръждиво зацапване, както и лека тъпа болка ниско в коремната област.
Други възможни обяснения: Действителна менструация, промяна на менструацията, прием на някои лекарства, инфекция, прокървяване в резултат от протриване при полов акт и други причини.

Закъснение на менструацията:
Закъсняването или липсата на менструалния период е най-популярния и общоприет симптом за бременност, който е причината жените да направят теста за бременност и да посетят своя гинеколог. Когато забременеете, следващата Ви менструация по правило няма да настъпи. Някои жени кървят по време на бременност, но обикновено това кръвотечение е по-кратко и по-светло, отколкото при нормалната менструация. Ако сега сте спрели противозачатачните хапчета и Вашият период закъснява, изчакайте поне една седмица преди да направите домашен тест за бременност, тъй като може да отнеме малко време за да се нормализира цикъла ви.
Други възможни обяснения: Прекомерно отслабване, изтощение и преумора, хормонални проблеми, напрежение, стрес, при прием на някои лекарства, кърмене и много други причини.

Подути, напрегнати, чувствителни или болезнени гърди:
Подутите и чувствителни гърди са симптом на бременността, който може да се прояви най-рано от една до две седмици след зачеването. Жените могат да забележат промяна в гърдите си като чувствителност при докосване, болка или подуване.
Други възможни обяснения: Промяна в нивата на хормоните, лекарства, наближаваща менструация (ПМС) също може да предизвика подуване и повишена чувствителност на гърдите, както и други разнообразни причини.

Изтощение и повишена умора:
Чувството за изтощение и повече умора е симптом, който може да започне най-рано една седмица след зачеването. Много жени се чувстват отпаднали и сънливи. Други възможни обяснения: Стрес, преумора, депресия, обща настинка или грип, друго заболяване също може да доведе до чувство на изтощение и преумора.

Сутрешно гадене и повръщане:
Този добре познат симптом на бременността често се проявява между втората и осмата седмица от зачеването. Някои жени са късметлийки и не изпитват това сутрешно неразположение, докато други се чувстват по този начин почти през цялата си бременност. Една жена може да има сутрешно гадене в началото на бременността, друга може да получи този признак в края на бременността, докато трета - въобще да не го получи. Сутрешното неразположение наистина обърква жените, защото то не винаги се проявява само сутрин. Може цял ден да се чувствате добре и точно преди лягане да почувствате гадене, а може това да се случи по обед, след обед или по всяко време на деня.
Не би трябвало да е проблем установяването на сутрешното гадене. Вие може да чувствате гадене при вида, мириса или мисълта за храна. При някои жени се проявява силна непоносимост към някои видове миризми. Други възможни обяснения: Хранително отравяне, стрес, други стомашни разстройства могат също да причинят усещания на гадене и повръщане и много други причини.

Болки в кръста:
Болки ниско долу в кръста могат да бъдат симптом, който се проявява през ранната бременност, обаче в повечето случаи тъпа болка в кръста се изпитва през цялото време на бременността.
Други възможни обяснения: Наближаваща менструация, стрес, проблеми с кръста, физическо и нервно напрягане много други причини.

Главоболие:
Внезапното повишаване на хормоналните нива във Вашето тяло може да причини главоболие през ранните седмици на бременността.
Други възможни обяснения: Дехидратация, наближаваща менструация, преумора на очите и много други причини.

Често уриниране:
Около 6-8 седмици след зачеването можете да забележите, че посещавате много по-често от преди тоалетната. Това също е един от признаците на бременност.
Други възможни обяснения: Възпаления на пикочната система, диабет, повишен прием на течности, прием на диуретици и много други причини.

Потъмняване на ареолите на гърдите:
При бременност кожата около Вашите зърна на гърдите може да потъмнее.
Други възможни обяснения: Промяна в хормоналните нива, която не е свързана с бременност, остатъчен ефект от предишна бременност или други причини.

Повишен апетит:
Всеки човек понякога изпитва силен апетит към храна. Когато сте бременна апетита се засилва и се проявява по-често. Може по някога да ви се дояде силно нещо, което по принцип не обичате или странна комбинация, като сандвич с течен шоколад например. Това може да продължи през цялата бременност.
Други възможни обяснения: Нискокалоричен хранителен режим, недостиг на някои хранителни вещества, стрес, депресия, настъпваща менструация и много други причини.

Емоционални промени:
Емоционалните промени ще се появят, когато хормоните ви започнат да се променят, за да задоволят, както нуждите на вашето тяло, така и тези на бебето. По това време ще станете по-чувствителна и лесно ще се разстройвате. Сутрин може да се събудите на върха на света и след половин час може да бъдете обляна в сълзи и то без причина. Емоционалните промени са нормални и полезни, тъй като спомагат за освобождаване от стреса. Не се изненадвайте, ако се чувствате добре и в следващата минута ви се иска да крещите по някого или просто да се разплачете без причина. Някой жени има разстроен и неспокоен сън.
Ако почувствате всички тези симптоми или дори само някои от тях, нужно е да направите домашен уринен тест за бременност и да посетите веднага своя гинеколог.



_________________
Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com


Последната промяна е направена от Мариана на Чет Дек 18, 2008 6:12 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мариана
Site Admin- Педагог


Регистриран на: 02 Яну 2007
Мнения: 3257

Пуснато на: Вто Юли 22, 2008 6:23 pm Заглавие: Контракции Отговорете с цитат

Контракции

Контракциите представляват съкращаване на мускулите на матката, чрез които се “изхвърля” плода навън. По време на бременността е нормално да има и Бракстън-Хикс контракции или т.н. “фалшиво раждане”.
Какво представляват Бракстън-хикс контракциите?
Обикновено се появяват към края на бременността, въпреки, че е възможно да имате контракции още от самото начало на бременността. Бракстън-Хикс са нередовни контракции, които не са болезнени и могат да се появят безпричинно или при физическо натоварване. Смята се, че причината за тези ранни контракции е подготовка за предстоящото раждане.
По какво се различават от родилните контракции?
Основната разлика е, че Бръкстън-Хикс контракциите са нередовни и не вещаят предстоящо раждане. Когато контракциите са на определен интервал от време, който се скъсява все повече, но се запазва ритмичността се говори за предродилни контракции. Възможно е да се появят редовни контракции много време преди термин, тогава незабавно потърсете лекар, защото преждевременното раждане може да бъде спряно.
Основните разлики:
- родилните контракции са регулярни, през интервал от 5 минути и траят поне 1 минута. Бракстън-Хикс контракциите са нередовни и по-кратки като продължителност.
- родилните контракции са много по-силни и на повечето жени им спира дъха от тях.
- Бракстън-Хикс контракциите са само стягане на маточните мускули /чувството е на втвърдяване на корема/ , докато при родилните контракции се усещат в цялата коремна област, дори и гърба.
Намалете дискомфорта на Бракстън-Хикс контракциите.
- поемете дълбоко въздух и дишайте по-интензивно.
- ако са предизвикани от ходене или физическа активност, седнете или легнете, ако имате възможност.
- пийнете вода. Понякога контракциите Бракстън-Хикс се дължат на дехидратация, което причинява чувствителност на матката.
- вземете си топъл душ.
Истинските родилни контракции:
Ако усетите редовни и болезнени контракции няколко седмици преди термина си, потърсете лекар незабавно!
Много често, когато датата на термина е прескочена се налага да се предизвика раждане. Контракциите се предизвикват чрез хормонални лекарства, за да започне раждането.



_________________
Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мариана
Site Admin- Педагог


Регистриран на: 02 Яну 2007
Мнения: 3257

Пуснато на: Вто Юли 22, 2008 6:23 pm Заглавие: Раждане Отговорете с цитат

Фази на раждането

Проследяване на фазите, през които протича едно нормално раждане:

Първа фаза на раждането
Матката произвежда контракции с цел разкритие на шийката, за да може след това бебето да премине през цервикса. Продължителността на този период за жените, които раждат за първи път, е между 10 и 12 часа.

Какво се случва при приемането в болница?
1. Приемане от акушерката. В болницата ще бъдеш приета от акушерката, която най-вероятно ще те попита за това какви фактори са настъпили - каква е честотата на контракциите, дали са изтекли водите и т.н.
2. Преобличане с болнични дрехи и преглед. Ще ти бъде измерено кръвното налягане, пулса и температурата, а също и преглед за степента на разкритието.
3. Преглед на плода. Ще бъдат наблюдавани сърдечните тонове на бебето, за да се установи дали то получава достатъчно кислород по време на контракциите.
4. Ако се установи, че си носителка на стрептококова инфекция група В (10% от жените са такива носителки), ще ти бъден даден антибиотик, за да се предпази плода, а и ти самата от инфекция.
5. Вагинално изследване. Това изследване се прави най-често между самите контракции.

Как да дишаме през първия период?
Когато започва и когато завършва всяка контракция дишай дълбоко и равномерно. Нека вдишването да става през устата, а издишването - през носа. Когато контракцията достигне своя връх, дишай малко по-леко в сравнение с началото и края на контракцията.

Как да улесним раждането?
- Ходи по-често по малка нужда - пикочният мехур препятства бебето.
- Движи се между контракциите - по-безболезнено е.
- Концентрирай се върху дишането.
- Съсредоточавай се върху нещо друго, не върху контракциите.

Преходна фаза на раждане
Това е най-трудният етап, тъй като контракциите са най-силни и почти не остава време за почивка - те продължават около минута и периодът между тях е също толкова. Продължителността на фазата е около половин час. В края на фазата се усещат напъни. Напъните обаче не бива да започнат, ако все още не е налице пълно разкритие.

Дишане през преходната фаза
При наличие на преждевременни напъни можеш да броиш наум до три като на едно и две вдишваш и издишваш бързо, а на три - издишваш по-продължително. Дишай бавно и равномерно при утихване на напъните.

Втора фаза на раждане
Когато бъде установено пълното разкритие, започва втората част от раждането. Тук вече ще са необходими помощ и усилия от твоя страна, за да се помогне на бебето да излезе навън. Необходимо е да изчакаш призивите за напъване от страна на акушерката. Тази фаза вече не е толкова неприятна, тъй като напъването (макар и трудно) носи удовлетворение. Продължителността на раждането трае около един час, ако е за първи път.

Дишането през втория етап
При напън си поеми дълбоко въздух и задръж за известно време докато се напъваш. Между напъните поеми няколко пъти въздух (кучешко дишане).

Раждането е едно от най-силните емоционални преживявания за майката. Нека проследим последните няколко етапа до раждането на бебето

Първи етап. Главата на бебето се придвижва мъм входа на влагалишето и дори може да бъде видяна на моменти. Главичката започва да се движи напред и назад при всяка контракция.

Втори етап. Главата на бебето вече се е показала. Тук вече ще трябва да спреш напъните (за което ще бъдеш предупредена от акушерката), за да не възникнат разкъсвания. Веднага щом стане това се отпусни и започни да дишаш като куче. При разкъсвания ще ти бъде направена епизиотомия (разрез с цел разширяване отвора на влагалището).

Трети етап. Пълното излизане на главата. При излизане на главата акушерката ще провери за наличие на пъпна връв около врата и ще я размотае, ако това се е случило. Тя също ше почисти очите, носа и устата на бебето.
Четвърти етап. Със следващите две контракции се ражда тялото на бебето. Бебето ще изглежда доста синкаво на цвят и може да бъде покрито с верникс.

Трети период на раждането
Ще ти бъде направена мускулна инжекция със синтометрин, който ще причини мощна маточна контракция и ще освободи плацентата. Израждането на плацентата става чрез поставяне на ръка на корема от страна на акушерката и постепенно издърпване на пъпната връв до пълното й освобождаване.

След раждането
Областта на и около гениталиите ще бъде почистена и ще бъде направен шев ако е налице разкъсване. Бебето ще бъде претеглено и измерено и вероятно ще му се даде витамин К за предотвратяване на евентуални кръвоизливи. Ще бъде прерязана също и пъпната връв. Веднага след това ще бъде оценено дишането, сърдечната дейност, цвета на кожата и движенията и реакциите на бебето



_________________
Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мариана
Site Admin- Педагог


Регистриран на: 02 Яну 2007
Мнения: 3257

Пуснато на: Чет Дек 18, 2008 6:11 pm Заглавие: Какво представлява "цветната бременност" Отговорете с цитат

"Цветната бременност"

Първият признак на бременността е липсата на менструално кървене. Всяка жена, която предполага, че може да забременее, изпитва напрежение, докато разбере причината за закъснението. Липса на кървене след изтичане на редовния период е възможна и по други причини: нервно-психично и емоционално напрежение, смяна на климата, заболяване. Понякога, въпреки че е настъпила бременност, се появява кървене в определения срок. Това състояние е известно под името "цветна бременност". Това е краткотрайно и оскъдно менструалноподобно кръвотечение, появяващо се понякога през първите 2-3 месеца на бременността в дните, когато нормално би трябвало да идва мензисът. Трябва веднага да се каже, че една добре осведомена жена може да отличи това кървене от истинската менструация по това, че е много по-оскъдно, по-краткотрайно и ако има съмнение за бременност, не бива да се отлага консултация с лекар.



_________________
Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мариана
Site Admin- Педагог


Регистриран на: 02 Яну 2007
Мнения: 3257

Пуснато на: Пон Мар 09, 2009 5:39 pm Заглавие: Бременността в месеци Отговорете с цитат

Бременността в месеци

Първи месец
Първият месец зародишът успява да достигне 5мм и има формата на запетайка – удебелен в едната страна, стеснен в другата и леко сплескан по средата. Единственият орган, който започва да се образува е сърцето, което представлява два слети кръвоносни съда. Още от първия месец то започва да пулсира.

Втори месец
През този месец започват да се развиват крайниците на детето и да приличат на малки израстъци. Появява се и главата и постепенно зародишът придобива човешка форма. В края на втория месец зародишът се изправя от свитата си форма. Оформят се отворите на отделителната система. Започват да се развиват дихателният апарат и костната система, но в случая говорим все още за техни наченки. Появяват се мускулите и мозъкът. В края на втория месец бъдещият човек има наченки на всички органи и системи в организма си, които предстои да бъдат развивани. Плодът достига 3 сантиметра.

Трети месец
Това е месецът, в който вече може да си проличи пола на детето. Развитието на всички външни белези продължава и плодът заприличва на миниатюрно бебе. Развиват се гласовите струни и продължава развитието на очите, които са покрити с клепачи. Плодът достига 10 сантиметра.

Четвърти месец
Започва функционирането на черния дроб и бъбреците. Урината на зародиша се излива в околоплодните води. Появяват се и косми. Потните жлези започват да функционират.

Пети месец
Костната система продължава да се развива активно, особено в областта на черепа. Бебето започва да мърда ръчички и крачета и майката за първи път може да усети движенията му. Плодът вече е достигнал 25 сантиментраа.

Шести месец
Това е един от най-бурните месеци на плода, той не спира да мърда. Мозъкът се развива изключително бързо, както и всички останали части от тялото. Издължават се крайниците и врата, личицето става все по-човешко. Плодът достига 30-31 сантиметра.

Седми месец
Това е периодът, в който почитателите на пренаталното общуване трябва да засилят комуникацията си с детето. То започва да чува, а според някои по-смели изследвания се активизира и зрението му, като различава светлината. Детето все по-активно се развива и достига цели 40 сантиметра.

Осми месец
Досега кожата на детето е била набръчкана и почти прозрачна, но през този период започва да се натрупва подкожна мазнина, както и да изчезва мъха от тялото му. Цветът на кожата му става по-блед и розов. Постепенно детето застава в позиция, така че да се роди – с главичката надолу. Дължината му почти не се променя, но теглото се увеличава.

Девети месец
Детето наедрява и пораства, достига 50см. Всичко у него укрепва. През този месец заздравява костната система, вече има нокти и напълно развити полови органи. Приключва развитието му в корема на майката и е готово да започне своя самостоятелен живот.

Видео: http://nerodenite.org/index.php?option=com_seyret&Itemid=62



_________________
Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com


Последната промяна е направена от Мариана на Чет Авг 13, 2009 3:09 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мариана
Site Admin- Педагог


Регистриран на: 02 Яну 2007
Мнения: 3257

Пуснато на: Пет Май 15, 2009 4:54 pm Заглавие: Заболявания по време на бременност Отговорете с цитат

Кои заболявания крият опасност по време на бременност?

Цитат:
Заболявания по време на бременност

Всички по-тежки заболявания на майката по време на бременността крият опасност не само за жената, но и за плода. В някой случи може да се стигне до загуба на бебето, преждевременно раждане на недоносено дете или раждането на дете с увреждания. Към тези заболявания спадат пневмонията, менингитът, чревните инфекции.
Повече внимание заслужават някой наглед невинни инфекции, чийто причинители преминават през плацентата и увреждат плода. Ако през първите два- три месеца бременната заболее от детската шарка рубеола, детето може да се роди с вроден сърдечен порок, слепота и глухота. В такива случаи ако серологичното изследване докаже наличие на рубеола бременната, се препоръчва прекъсване на бременността. Казаното е валидно само за жени, които не са имунизирани срещу рубеола.
Появата на херпес на устните или външните полови органи крие опасност от предаване заразата на плода по кръвен път, а във втория случай – по време на раждането тежко увреждане на нервната система на бебето. При херпес на половите органи се препоръчва раждане със секцио.
Хепатит А или болестта на мръсните ръце се предава пряко или косвено.За предпазване се препоръчва колкото може по-малко контакти с хора, избягване на контакти с болни и в никакъв случай допир с болни от жълтеница.
Гнойните инфекции по кожата на бременната са нежелателни, защото мака р и рядко, инфекцията може да се предаде на плода по кръвен път, а след раждане, колкото ида се пази, майката може да предаде инфекцията по времена допир с новороденото. Затова тези инфекции трябва да се лекуват преди раждането.
lekar.bg



_________________
Добре дошли в НФ "Моето дете": Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г. www.moetodete.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kamelia_ivanov
Потребител


Регистриран на: 05 Апр 2014
Мнения: 17

Пуснато на: Съб Апр 05, 2014 1:50 am Заглавие: Бременност. Контракции. Раждане. Отговорете с цитат

Много добре е описано всичко Smile


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djanesa_aleksandrova
Потребител


Регистриран на: 27 Май 2014
Мнения: 5

Пуснато на: Чет Дек 18, 2014 10:22 pm Заглавие: Бременност. Контракции. Раждане. Отговорете с цитат

Много изчерпателно Smile


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Национален Форум "Моето дете"от 0 до 18 г. www.moetodete.com Форуми » Бременност и раждане. Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Google
 
Powered by moetodete.com © 2006- 2007 Моето Дете
Theme created by phpBBStyles.com | Themes Database
Translation by: Boby Dimitrov